Konečná (2013)

Říkal že se vrátí a nekecal. Arnie je ZPĚT! Musím říci, že jsme byl docela zvědaví, jak se jeho návrat na stříbrné plátno v plnohodnotné roli povede. A hned nazačátek musím říci, že povedl. Protože tohle není jen film o Arnoldovi, to je skvělý akční film. Ji-un Kim dokázal, že akční filmi točit umí. Tak nádhernou dinamickou podívanou jsem delší čas už neviděl. A nejlepší na tom je, že film nestojí jen na Arnoldovi. Naopak, prakticky většinu filmu táhnou jiní a Arnie tu funguje jako tmel. Jeho funkcí je dát dohromady nesourodou skupinu ochránců zákona a potom počkat do konce a rozdat si to s hlavním padouchem. A samozřejmě, působit jako klasická "Deus ex machina". Ač se zde nekonají žádné masivní orgie alá Postradatelní a počty záporáků jsou spíše v jednotkách než ve stovkách, celému filmu vůbec nechybí epičnost. A různé odkazi na Arnolda a jeho kariéru taky potěší. Ano, mohlo by zde být více prostoru pro vedlejší postavy a dalo by se do filmu dát dalšíc tuny věcí a některé nápady ještě rozvést, ale prostě to nijak nesnižuje to, co už jsme předeslal, že to není jen film o Božském A, je to dobrý akční film vůbec!

Hvězdný prach (2007)

Co napsat? Vůbec jsem nečekal, do čeho jdu a spíše jsem si pouštěl jen ze zvědavosti. Ale tenhle film mě doslona nadchl! Je prostě skvělý a kapitán Shakespeare je onou pověstnou třešínkou na dortu. :-)

Alamo (1960)

Prostě válečné filmy můžu a tenhle je opravdu povedený. A navíc je to i dobrý film obecně. Charaktery jsou dobře propracované, nejsou tu jen hodní a zlý, ale každý má něco v sobě. Ikdyž je hned od počátku patrno, že Američané jsou prostě ti správní. Ale sympatické je, že na jejich mexické protivníky, se nepohlíží s opovržením a despektem. Narozdíl odednešních slátanin to ale nedělají tak okatě. Možná má film pozvolnější tempo, než je dnes obvyklé, ale to mu určitě neškodí, spíše naopak. A masové bojové scény, hlavně závěrečná bitva, jako by vypadly z Bondarčukova filmu. Navíc spousta záběrů se dnes ve filmu už ani nevidí, třeba rozdupání jednoho z obránců útočící kavalérií. Celkově si tenhle u mě 5* zaslouží.

Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka (2012)

Když jsem šel na tenhle film, neviděl jsme seriál. A musím říci, že to nevadilo. Ikdyž jsem si ho potom hned zkoukl a zjistil, že některé věci mě okamžitě pobavily ještě víc, není to bezpodmínečně nutný. Tenhle film je skvělý i tak! Proč? Protože po delší době se jedná o opravdu originální českou komedii a film vůbec. Všechno v ní je skvělé, od scénáře po herecké výkony. Třeba Vetchýho jsem musel opravdu v jeho roli doslova nenávidět. :-) Navíc je to úplně o nečem jiném, než většina současných českých filmů, kde se objevují stále titíž herci v těch samých rolích a prelouskávají se dokola stejná témata. Tenhle film jsem si opravdu skvěle užíval!

Quigley u protinožců (1990)

Trochu netradiční "australský" western. Píši trochu netradiční, ale sám o sobě je až dost tradiční. Je tu kladný hrdina, kráska v nebezpečí, odporný padouch s bandou poskoků a nebozí domorodci, potřebující zachránit. Jenže vše je vždy o trochu jinak a všemu tomu vévodí střelecké souboje, kdy Quigley (Tom Selleck) střílí na vzdálenosti, na které obyčejní lidé stěží vidí jsou prostě úchvatné. A Alan Rickman je opět třešínkou na dortu skvělé žánrovky. Prostě takhle vypadá film, kdy nefalšovaného westmana pošlete do Austrálie k místním hošanům, kteří si hrají na kovboje.

Pohádka o Honzíkovi a Mařence (1980)

Viděl jsem jako malý a moc se mi líbilo. Honzík byl statečný, Mařenka sličná a tři rarášči prostě úžasní. A když se na scéně objevilo honzíkovo monstrozní já, bál jsem se měrou velikou. Klasická pohádka se spoustou neklasických námětů, ale se správným pohádkovským koncem.

Herkules (1983)

Dobře, není to Herkules, jen se tak náhodou jmenuje. A ano, má tak otřesné herecké výkony, dialogy a logiku děje, že je to až trestuhodné. Ale je i tak nádherně najivní a s notnou dávkou fantasie (Herkules proti mechanickým monstrům? nápad za všechny prachy!), že je až nechtěně roztomilý a dýchá z něj nádherná nostalgie. Tři hvězdičky si to prostě zaslouží!

Světáci (1969)

Sedni si! Já sedím. Ty sedíš? Ona sedí! Jen jedna scéna z celého filmu, kde se děje jen to, že si tři ženy sednou ke stolu a je skvěle vypointovaná. A tak je to s celým filmem. Od začátku do konce, každá pronesená věta a každý obraz je kousek skládající dokonalou mozaiku tohoto skvělého filmu.

Poslední skaut (1991)

Jo! Tohle je ta pravá americká drsná škola detektivek. V tomhle filmu není snad jediná špatná postava, každá je doslova a do písmene přesně na svém místě. A nad všemi je Joe Hallenbeck. Prostě skvělý film.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Musím říci, že osobně jsem dostal to, co jsme chtěl. Chtěl jsem fantasy, kde uvidím hrdiné trpaslíky s moudrým čarodějem a pochybujícím hobitem, jak vyrážejí za dobrodružstvím o poklad a slávu. A přesně tohle jsem dostal. Navíc ve formě, která se mi líbí, protože osobně mám rád, když se hrdinové chovají jako hrdinové a padouši jako padouši, aniž by se probíralo, že on je zlí, protože měl těžké dětství. To, že někomu vadí povrchnost motivů, plytkost postav, prostoduchost příběhu a bůhví co ještě se mohu jen zeptat, a co jste čekali? O tomhle přeci tenhle film má být! Je to jednoduché a prosté (bez handlivého nádechu!), jako kniha, podle které je natočený. Navíc mě potěšilo, že s Jackson opět nedrží striktně knihy a ani se o to nesnaží, což je v dnešní době spíše vyjímka. A v neposlední řadě je to po delší době opět klasická fantasy, což je jen další hvězdička k dobru.