Avatar (2009)

Jsou filmy, kterým se klišé dají odpustit. Přes počáteční nechuť, kterou ve mně vyvolala mediální masáž, jsem se po dvou letech k tomuhle snímku přece jen propracovala a nakonec jsem si extended verzi těchto vizuálních orgií nadmíru užila.

Hunger Games (2012)

Zajímavý námět, který mi ale přišel poněkud nedomyšlený. Ještě že měli tvůrci po ruce Deus Ex Machina, jinak by byli v háji jako Baťa s dřevákama. Některé momenty filmu jsou přinejmenším diskutabilní (a nelogické). Díky "stylově roztřesené" kameře, která mě dost iritovala, jsem z některých scén měla kulový. A konec mě dost sklamal, TAKOVÝHLE závěr tomu filmu vůbec nesluší, leč víc své rozhořčení šířit nemůžu, ač bych ráda, neboť to už by byl spoiler.

Africké kočky: Království odvahy (2011)

Páni, to bylo napínavější než kdejakej film. Podle mého je příroda ten nejlepší scénáista. Mláďátka byla opravdu rozkošná a z naštvaných lvů šel strach. Jeden krásný záběr střídal druhý. A Samuel L. Jackson má příjemný hlas.

Volání vlků (1983)

Vlk je moje nejoblíbenější zvíře, takže mám radost, že ho konečně někdo zobrazuje jinak než jako krvelačného zabijáka. Příběh ve mně evokoval Robinsona Crusoe a Útěk do divočiny. Film je sice bezmála 30 let starý, ale zub času se na něm nepodepsal. Překrásné záběry, úžasná severoamerická krajina, úžasní tvorové. Tenhle film mě chytil za srdce.

Stud (2011)

Jako by se sžíravá prázdnota Brandonovy emočně vyprahlé duše promítla do celého filmu. Bylo to odtažitých, a přesto bolestných 101 minut.

Hlad (2008)

McQueenův specifický režijní styl mi sedí. Málomluvnost filmu jen podtrhla atmosférickou a syrovou vizuální formu. Kamera mě uchvátila a herecké výkony posadily na zadek. Film, který pro dokreslení atmosféry a navození emocí nepotřebuje hudbu a plnou hubu keců. Poněkud netradiční, ne zcela příjemný, ale přesto intenzivní zážitek. Michael ukázal, že za vzhlednou, šarmantní fasádou se skrývá úžasný talent.

Surikaty (2008)

Ještě se mi nestalo, aby ve mě dokument vyvolal strach, napětí, dojetí, veselí a aby mě zahřál u srdce. Připomnělo mi to Lvího krále. Příroda je nejlepší scénárista. Překrásné.

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství (2008)

Díky za moje "obyčejné" dětství se čtením pohádek, s odřenými lokty, s vytahanými tepláky, se sáňkováním na svahu za městem, se zachraňováním ptáčka s poraněnými křídly a s prázdninami strávenými hraním venku. Tenhle snímek mi připomněl osmdesát let starou knihu Konec civilizace od Aldouse Huxleyho, která se stává děsivě aktuální. Čím dál víc.

Kocour v botách (2011)

Zorro se zrzavou srstí. Pro mě zklamání. Nechápu, za co ta oscarová nominace. To vejce, co se jednu chvíli snaží vypadat jako Kenny McCormic ze South Parku, mi lezlo krkem.

Pivní bratři (1998)

Nářez! Tohle moje bránice vážně nečekala. Takhle jsem se nasmála naposled... nejspíš u South Parku. Hodně ujetá a skvělá parodie všemožných sportovních filmů a klišé s patrným rukopisem ústřední dvojky, bez nichž by byl film maximálně poloviční.