• Fantasy

Myung ryoung-027 ho (1986)

Velmi exotická a tradičně především propagandistická záležitost které vévodí vyobrazení JK vojáků jako amerických wannabe gangsterů. Na poměry Severokorejské tvorby "zřejmě" celkem nadprůměrná záležitost (ono moc filmů z KLDR se do světa v koukatelné kvalitě nedostalo), která díky krátké stopáži ani nějak neurazí, ale určitě ani nějak moc nenadchne. Ale mohla by, kdyby trochu chtěla.

96 hodin (2008)

Dneska už celkem kultovní kousek o jednou fajn tripu do Pařiže, that went terribly wrong. Ještě že jsem bečka sádla a tohle mi nehrozí a tak můžu dál klidně i sám objevovat místa jako Paříž, Londýn, Chánov.. ok, to poslední asi ani ne. Skvělá akce, vynikající Liam Neeson a jeho naprosto legendární hláška a k tomu jako dezert k sežrání kjůt Maggie Grace. Navíc to má jen 89 minut a tak není místo, kde by film zpomalil. A to je sakra dobře. 90%.

96 hodin: Zúčtování (2014)

Z celé série určitě nejslabší díl. Nemá to takový drajv a působí to už hodně jako nastavovaná kaše. Akce už je o dost hůře zpracována a o velice levné CGI ani nemluvě. Naštěstí to ale má Liama Neesona, který všechno táhle v podstatě sám a také Maggie Grace, která je ve všech dílech k sežrání, ačkoliv jí už táhne na 40. Když se u toho nebudete moc přemýšlet, tak se to jako jednohubka dá. 60%.

Papírový dům (Netflix verze) (2017) (seriál)

O tomhle seriálu jsem se dozvěděl už někdy minulý rok v Katalánsku, kde z toho měli něco jako národní klenot. Merch a masky Dalího na každém kroku. Především Barcelona toho byla absolutně plná. 1 série - dobrý rozjezd, na základě kterého to mělo celkem velký potenciál. Bohužel to celé zabíjí snaha udělat z toho tak trochu moderní telenovelu, která se nedá brát vážně, ve které vidíte strašně moc nelogických scén a chování postav jak vystřižené z nějakého místního primitivnějšího seriálu. A je to škoda, protože námět to je vynikající. Uvidíme, jak dál. 75%.

Díra (2019)

Chtěl jsem tomu původně dát o 1 hvězdičku víc, ale závěr mě přesvědčil spíš o té třetí. El hoyo je celkem ok jednohubka, u které se mi líbí, že i na poměry Netflixu je to celkem dost krvavá. Atmosféra také výborná. Škoda že zůstalo mnoho nezodpovězených otázek a celkově slabší, i když neotřelý, závěr. Kdyby se to nesnažilo být tak chytré a nesnažilo se to vnutit nějaké wannabe socialistické poselství, bylo by to lepší. 60%

1917 (2019)

Trio Mendes, Deakins a Newman servírují naprosto luxusní pokoukáníčko, kterému k dokonalosti chybí jen trocha logiky ve druhé půlce filmu a taky fakt, že od té doby je scénář hodně předvídatelný. Ale jinak zcela dokonalá filmařina, ze které jsem měl husinu skoro celý film (ORYX X600 sice nejsou IMAX nebo Dolby Atmos v kině, ale vibrace dělají divy). V kině to musel být ještě o stupeň větší nářez. Škoda, že je ten konec světa. 85%.

Párty Hárd (2019)

Rozhodně bych tohle nechtěl zažít. Moje introvertská povaha by to neměla šanci dát. Nvm. jestli tomu dát odpad, nebo plnej počet, protože ač je to nechutný a úplně trapný, tak z toho uchcávám smíchy. I když to asi není natolik vtipné, ale jednou za čas není na škodu "trocha" toho fekálního humoru. Nejlepší jednoznačně táta hlavního protagonisty a chemik Grundza. A teď už musím jít, mám žlutej poplach.

Parazit (2019)

Chudé korejské rodině se zalíbilo u kapitalistického zbohatlíka a to samozřejmě nemůže dopadnout dobře. Velmi odvážný snímek, který jen potvrzuje fakt, že Korejci se s tím stále nemažou a je to strašně dobře. Nedivím se, že Džun-ho Pon na Oscarech vzdával hold Scorsesemu a Tarantinovi. Je vidět, že se učil od obou. Kontrast mezi "splodinou a oligarchií" tu funguje báječně. Takhle odvážná, tak trochu Tarantinovsky zakončená filmařina je v téhle posrané době strašně potřeba. Jo a Korejky jsou strašně roztomilé. Ať vidím jakýkoliv snímek, tak se vždy nějaká s krásným úsměvem najde. Možná trochu překvapivý výsledek na Oscarech, ale za mě asi nejvíc zasloužený za poslední roky. 85%.

Králíček Jojo (2019)

Takový mix Musíme si pomáhat a Benigniho Život je krásný. Ale i přes to neskutečně originální a satirický. A v neposlední řadě také nesmírně vtipně smutný. Taika Waititi jako Adolf skvělej, Sam Rockwell možná v jedné ze životních rolí (ačkoliv nemá tak velký prostor) a Thomasin McKenzie je hezká. A to že se to skoro celé natáčelo v ČR je už jen třešnička na dortu. 85%.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Do velké míry hloupé, ale celkem důstojné zakončení celé ságy. První půlka funguje celkem na pohodu jako výpravná pohádka, která dává celkem smysl a není nutné nad ní zavírat oči. Bohužel to takhle funguje jen do půlky filmu, kdy se všechno přelomí do bordelu ze strany scénáristy (že by to bylo tím, že na něm dělali 4 lidi?). Je to všechno uspěchané a docela odfláknuté. Hodně se na tom projevilo veškeré možné střihání na poslední chvíli, které z toho dělají nesourodou sněť příběhů, co se snaží být co nejrychleji ukončeny. Některé scény (ty s "duchy" v podvědomí nebo Finnovo "I feel it") jsou celkem k popukání. Každopádně Palpatine a Chewbacca funguje na jedničku a Rey už není natolik nudná jako poslední 2 díly. 65%.