• Krátkometrážní

Perinbaba a dva světy (2023)

Tell me why / there's nothing but a WHAAAAT? (Jednu hvězdu dávám kvůli pejskovi a slušné kameře) (a teda za oživenou Gullietu, protože to se prostě povedlo důstojně). Jinak tady bylo blbě snad všechno. Absolutně nenavazující střih a dramaturgie. Konec toho příběhu je snad špatný vtip. Podívejte, já jsem hlava otevřená. Miluju fantazii, miluju surrealismus, miluju zázraky a všechny tyhle čuripindičky. A samozřejmě uznávám Jakubiska jako personu. Ale pokud je nutné marketing filmu stavět na tom, že "je to boží, protože Jakubiska miloval Fellini a Perinbaba je klasika", tak je asi něco špatně. Nikdy jsem nefetovala, ale přesně takhle si to představuju. Jako když Dall-E vyplivne motivační plakát na téma "svět je barevné divadlo otevřené těm, co věří". A (spoiler) to všechno skončí tím, že se všichni pohádají a protagonista odtáhne domů do stodoly, protože bohatství a moc jsou fujky a přece si musíš vybrat buď to, nebo lásku, obojí dohromady by samozřejmě z nějakého důvodu nešlo. Dialogy jako by psala AI. Fakt jsem hodně zklamaná. Perinbaba a dva světy: Vánoce na tripu. A dál?

Druhá šanca (2022) (seriál)

Všem, co hodnotí pod 3 hvězdy, doporučuju shlédnout tragickou variantu TV Nova. Slovenská verze mě chytila za srdce, jak hudbou, tak třením mezi jednotlivými linkami, které v české verzi absolutně chybělo. Pochopitelně ani jedno nedosahuje kvalit originálu a Druhá šanca byla chvílemi patetická; bylo vidět, že vypůjčené paradigma nefunguje v různých podmínkách stejně. Ale myslím, že Druhá šanca je originálu mnohem blíž, než Chlap (seriál) (2022). Už vůbec nechápu kritiku covidové linky u druhé série. Naprosto odpovídá zkušenostem lékařů. Není přehnaná.

Chlap (2022) (seriál) odpad!

Rovněž se podivuju nad srovnáním s Dr. House. Ještě horší je uvědomění, že diváci tleskají, jak máme skvělý původní seriál z lékařského prostředí. Jenomže nemáme. Ve srovnání s italským originálem je to tragédie a absolutně nechápu, jak může mít slovenská Druhá šanca (seriál) (2022) o tolik horší hodnocení. Chlap je oproti oběma verzím mnohem plošší. Jelikož vše, co je na tomto seriálu dobré, není původní (doporučuju s dalšími verzi srovnat, scénář je opravdu téměř 1:1 kvůli licenci), nemám důvod k jakékoli hvězdě.

Vědma (2023) (seriál)

I jako ezoterik jsem z téhle ezoslátaniny nešťastná. Je to užvaněný, děje se tam houbelec, jenom povídá. Dvě hvězdičky dávám jenom kvůli Pepíčkovi a kvůli tomu, že i když je to kýčovitý, je to projekt s potenciálem. Který se bohužel úplně projel.

Barbie (2023)

Po dlouhé době jsem šla z kina adekvátně pobavená. 1) Vizuálně je to úžasný, skvělý soundtrack, jsem nadšená. 2) Myšlenky, symboly a všechno strašně aktuální a důležitý. Film dokonale popisuje existenční krizi mileniálů, kteří balancují mezi boomerským patriarchálním světem a světem s novými pravidly toho, jak si člověk může nastavit vlastní identitu. Existenční krize, deprese, strach ze smrti, ze stárnutí, z toho, kým na světě jsem a kým bych měla jako žena být, kdy jsem moc, kdy jsem málo, kdy vyhovuju a kdo o tom rozhoduje? Perfektní. 3) Emoce. Na základě výše uvedeného jsem regulérně řvala půlku filmu, jak moc jsem se v tom viděla a viděla jsem v tom sebe jako ženu, svoje kamarádky, matku, babičky, tetičky, učitelky, političky. A u toho jsem se strašně smála cynickým narážkám. Jako u polských komedií.   Jo a pls, neberte na to děti. Není to dětský film. Jo a líbily se mi narážky na Matrix. Je to vlastně takovej Matrix pro zoomerky.

Babička (2017) (studentský film)

Babička se objeví až v druhé polovině, načež většina té první je absolutně zbytečná, protože jediné, co se tam děje, je tlachání o babiččině povaze (jo, pochopili jsme, je to megera, a dál?). Některé scény tam vůbec nemusely být. Jediná pointa áčkové linky je zjištění, kdy a jak bude rodina dědit po dost vitální bábě, béčková linka je v podstatě jen o tom, že si dcera maluje příliš výrazné linky. Humor nehumoruje, dějová linka nelinkuje, twisty netwistujou, hvězdičku dávám za herecké výkony.

Red Rose (2022) (seriál) odpad!

Jé, hele, random člověk mi poslal odkaz na super appku, co si ji stáhnout? Ano, je naprosté překvapení, protože jsme něco takového už neviděli ve Stáhni a zemřeš (2019), nechááápu, to jsem ještě neviděla. Jo, aha, kámoška umřela kvůli aplikaci, takže si ji všichni stáhneme taky, to dává naprostý smysl.  A po scéně se spiritistickou tabulkou vypínám. Na tohle je život krátkej. Jo a ještě jedna věc: když nacastujete hromadu ošklivých lidí, tak mám problém poznat, kdo je hodnej a kdo zlej, chápeš, protože se všichni chovají úplně hloupě a iracionálně. Někdo se pokoušel o Black Mirror a vyšlo mu Odebrat z přátel, to tak někdy vyjde prostě.

Jak jsem poznala tvého otce (2022) (seriál)

Teda, já myslela, že přeháníte, ale jakože vůbec. Samotnej nápad navázat mi špatná nepřipadala. Kim Cattral je super, ale nezachránila to. Koukám asi na  čtvrtý díl a nepochopila jsem, o čem to je. Magično a butterfly effect z Jak jsem poznal vaši matku (seriál) (2005) chybí a ani nebyly nahrazeny ničím plnohodnotným. Vztah s postavama jsem si vůbec nevytvořila, není tam nikdo výstřední, sympatický a ani zajímavý. Nefunguje to, Barney, odjeď do Jemenu a už se nevracej. BTW, není to náhodou Central Perk?