• Pohádka

Požehnaný věk (1979) (TV film)

Je mi 75 let, jsem starý a chci uznání, než umřu. Zdeněk Řehoř jako smutný profesor, mžikající očima tak smutně, jak to umí pouze on, je tím ale až otravný. Více než hodina sebelítosti.

V každém pokoji žena (1974)

Vhled do života společnosti v době normalizace. Životy lidí byly stejně šedivé, jako prachbídný děj neděj tohoto filmu. Postavení žen ve společnosti ilustruje čekání na ženicha, kdy by dívky braly v podstatě kohokoli. Až na rebelku s motorkou.

Hra na oliheň (2021) (seriál)

Kult tohoto seriálu mě tak ovlivnil, že jsem se prostě musel podívat. Rozhodně nelituji. Korejci umí, a to nejen násilí. Nevím, zda to tvůrci zamýšleli, ale mě kromě napětí zaujala také lidskost, kritika konzumní společnosti, rozpadající se vztahy. Však her bylo pouze několik a popravdě minimálně jedna spíše nudná. Ale tam se zase projevily charaktery. Hned první zvrat překvapil, momentů překvapení bylo dostatek. Hodně se mluvilo a křičelo (korejština zní opravdu zajímavě), ale to mluvení bylo mnohdy významnější, než samotné hry. Opravdu zajímavý seriál, který rozhodně není pouze o brutalitě a násilí.

Ochránce (2021) (seriál)

Zajímavý počin o stavu současného školství, ale i společnosti. Nicméně se nezapře, že jeho autor je poněkud zaujatý. Každopádně řemeslo je odvedeno nadprůměrně dobře. Navíc mě obrovsky mile jako herec překvapil Pavel Řezníček.

Ochránce - Tichá dohoda (2021) (epizoda)

Bylo nasnadě, kam dnešní díl zamíří. Pan ombudsman se zachoval přesně tak, jak o něm smýšlela osoba, která jej nejlépe zná. Jeho žena. A měla pravdu. U mě tím skončil nejen seriál.

Kmotři z blat (1983) (TV film)

Pohádka s ekologickým poselstvím? Když jsme si to zde ušpinili, příroda nám to vrátila. Tak toho necháme a pak uvaříme bylinky. Kantor a jeho chytří žáci třetí třídy všechno vyřeší. Však ono zlo zmizí. Dost nesmyslná báchorka.

Sofie a ukradený poklad (2008) (TV film)

Celkem příjemná odlehčená pohádka s přímočarým jednoduchým dějem. Obsazení bylo povedené, pan král hezky zdegenerovaný a přes viditelně nižší rozpočet nepůsobí úplně lacině.

Zbojník Ondráš (1972) (TV film)

Tak špatně natočený film jsem dlouho neviděl. Banda nesympatických zlodějů a lupičů bojuje s vrchností, která je tak hloupá, že si zbojníky v rajónu zaslouží. Nesmyslů je v ději plno, závěr je naprosto mimo. Zkratkovité, naivní. Dříve jsme prostě měli fandit zbojníkům jen tak. Kvituji ovšem zajímavé obsazení a odvahu točit i v exteriéru.

Polda - Dobrý soused (2021) (epizoda)

O dost slabší díl. Nejen že okruh podezřelých byl až příliš úzký, k rozuzlení (opět) přispěla náhoda, ale i z takové události, jako je jmenování nového šéfa se dalo rozhodně získat více vtipu. Jak případ začal hezky a s humorem, tak závěr byl příliš obyčejný. A to pomíjím "rodinná pouta mordparty".

Tučňáci z Madagaskaru (2014)

Vtipu byl dostatek, ovšem tato partička je spíše na kratší gagy, než celovečerní film. Koneckonců mi přišli sympatičtí i záporáci, včetně hlavního ve sněžítku.