• Rodinný

Vetřelci dávnověku (2009) (seriál)

Toto je ten typ dokumentu, ktorý má bohužial skromné zastúpenie. Zvlášť čo sa týka tematiky ufo a pod. Žiadne presvedčovanie, tlačenie na pílu. Je to rozprávanie o histórii, o možných interpretáciách dejín. Niektoré stavby a miesta sú vážne zvláštne.

V tom domě straší! (2006)

Nostalgické obzretie sa za duchárinami 80. rokov v lákavom kabáte. Bavil som sa výborne.

Velký Gatsby (2013)

Farbisté spracovanie legendárneho románu, ktorému ale chýba hĺbka. Jay Gatsby je imho komplexná postava a v stvárnení DiCapria dostáva uveriteľnú podobu, ale ako celok je to skôr letmé dotknutie sa ako vyčerpávajúca analýza. Čo však vyzdvihuje tento film je hudba. Bál som sa, že toľkokrát spomínaný Jay Z bude prestrelením vkusu, ale ono to funguje. Je to príjemná adaptácia, ku ktorej sa ešte vrátim.

Lincoln (2012)

Všeobecne poňatý je tento film priemerným náhľadom do dôležitej etapy americkej histórie, ktorý však neponúka okrem dvoch či troch vypracovaných scén a skvelého Daniela Day-Lewisa nič nové, čo by dokázalo diváka ohúriť - čo bol očividne cieľ starnúceho Stevena Spielberga. Tohto režiséra uznávam, ale nie za jeho novšie počiny. Myslím, že je už za zenitom a s filmami ako E.T. či Saving Private Ryan sa mu vybili baterky... V jednom z rozhovorov obhajoval film ako pokus nie o ďalšieho Vojaka Ryana, ale o intímnu snímku o veľkom americkom prezidentovi. Že tam je prakticky len jedna bojová scéna by mi až tak nevadilo. Z filmu však na mňa dýcha chlad, nepreniká ku mne tak ako niektoré iné historické životopisy. Ešte jedným malým sklamaním bolo hudobné podfarbenie filmu. Za Lewisa pridávam štvrtú *. Inak priemer.

V zajetí démonů (2013)

James Wan ma ako režisér začína zaujímať. Už pri Insidious sommal riadne nahnané a podobne tomu bolo aj pri tomto filme. 112 minút ubehne ako voda, na strašenie sa nečaká a je tu zopár potešujúcich prekvapivých momentov. Na škodu je len už spomínaná dávka klišé, ale jeden sa tomu neubráni, keď posadnuté domy so svojimi démonmi sú ako cez kopírák... Pohnutá minulosť, samota, zlá energia. Nie je to až taká špička akú som čakal, ale bál som sa takmer celý čas. Predsa však zatiaľ u mňa vedie Insidious...

Insidious (2010)

Príjemné zimomriavky. Potešil ma príbeh s trochu netradičným námetom astrálneho cestovania a to desivé spracovanie démonov. K dokonalosti tomu síce niečo chýba, ale na druhý deň vo mne rezonujú príjemno-mrazivé pocity, a to je pre horor, mysliím si, dobrá vizitka. Som zvedavý na The Conjuring... "I am scared, mom."

Sunshine (2007)

Vizuálne podmanivé, ale s naťahovaným záverom, ktorý nakoniec z high-level sci-fi robí priemernú vyvražďovačku. Je však cítiť citlivá réžia Dannyho Boylea a dobré herecké výkony. Štvrtú * pridávam za tie podprahové obrazy. Myslel som, že mi preskočilo...

Andrew - člen naší rodiny (1999)

Tomuto filmu ubližuje len to, že nie je ladený viac do dramatického tónu. Občasný humor a vtípky ho prekvapivo zrážajú dole. Navyše mi niektoré scény pripadali až strnulo zábavné. Robin Williams je však tradične skvelý a film dopĺňa dobrá hudba. Solídne 4*.

Dny rybolovu v Patagónii (2012)

Niekomu môže prekážať to pomalšie tempo a na prvý pohľad nie príliš originálna zápletka, ale všetko vynahrádzajú zábery nádherných exteriérov Patagónie a výborné herecké výkony. Najväčším plusom filmu je však bezpochyby hudba (C. Sorín), ktorá vám bude so svojím hlavným motívom znieť v hlave ešte dlho po skončení filmu. (videné na ArtFilm festivale, Trenčianske Teplice, 22.6.2013)

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Začiatok skvelý, záver priemerný. Nevadila mi tá premrštenosť, veď ide o sci-fi nakladačku, ale prečo majú tvorcovia podobných akčňákov tendenciu skĺzať do klišé pri každom závere, to mi je záhadou. Vizuálne efekty veľmi potešia hladné oko fanúšika tohoto žánru a vrcholom filmu je Liev Schreiber, ale to je tak všetko.