Creed III (2023)

Po extrémne fádnej dvojke som sa obával, že táto séria je mŕtva. A ona sa len potrebovala oprostiť od svojho otca Rockyho. Michael B. Jordan to celé zobral do vlastných rúk, čo rozhodne nebolo jednoduché. Divoká karta však vyšla a tento famózny režisérsky debut dokazuje, že Stallone si nemohol vybrať lepšieho nasledovnika. Presne takto sa robí nová generácia boxerskej drámy pre dnešné publikum. B. Jordan si necháva čas a poctivo buduje atmosféru. Nikam sa neponáhľa, nadhadzuje zdravé emócie a predvádza perfektný direct rodinnej drámy a športovej skoro biografie. Je tu dusná atmosféra, rivalita, testosterón, uveriteľný príbeh a vlastne všetko, čo by ste od takejto žánrovky čakali. A možno aj viac. Osobitne musím vyzdvihnúť aj výborný zvuk s Dolby Atmos, ktorý necháva dunieť každý úder a rapový soundtrack s ním znie sakramentsky dobre. Fenomenálny výkon Jonathana Majorsa ako antagonistu ani nekomentujem. Z toho chlapa išiel prirodzený strach snáď v každom zábere. Je to fakt frajer a totálne som mu to zbaštil. Za mňa teda maximálne príjemné prekvapenie, na ktoré treba ísť do kina.

Moonfall (2022)

Meno Roland Emmerich je už len nostalgickou spomienkou na kedysi kvalitného sci-fi tvorcu. Ten sa do dejín kinematografie zapísal klasikami ako Stargate či Deň nezávislosti. Naposledy zažiaril filmom 2012, ktorý som si v jeho podaní náramne užil. Našťastie po ňom nenastal koniec sveta, ale bohužiaľ bol koncom Emmerichovej kvalitnej tvorby. Dnes Rolandovo jediné umenie spočíva v tom, že dokáže od štúdia vylákať obrí rozpočet na obrie hlúposti ako Moonfall. Aj keď začínam pochybovať, že sa mu niečo také ešte niekedy prepečie. Fakt obrovská škoda tých pár dobrých nápadov, ktoré pod taktovkou niekoho príčetnejšieho mohli po dlhšej dobe do žánru sci-fi katastrof priniesť áčkový počin.

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Vyhoretý David Yates by už mal naozaj dostať zákaz točiť filmy z čarodejníckeho sveta. Táto séria je už od prvého dielu slabá ako päťkrát vyluhovaný čaj a trojka je jej klincom do rakvy. Postavy sú totálne mdlé a 147 minút sa tam nedeje nič, čo by vôbec stálo za reč. Film prakticky potvrdil svoje postavenie najzbytočnejšej filmovej série, ktorá nemá čo povedať. Fanúšikom Harryho Pottera dokáže brnknúť po strune maximálne známym hudobným motívom, ktorý tu zaznie asi dvakrát. Fantastické zvery 3 menia inak príťažlivý čarodejnícky na sterilnú nudu, kde sa vlastne až tak ani nečaruje a aj tých zverov je tu menej než by podľa názvu filmu malo byť. Nehovoriac o tom, ako nesympaticky sa tu pracuje s postavou samotného Dumbledora, ktorá tu pôsobí extrémne prázdne. Jediným plusom je kvalitný vizuál a myšlienka prepojenia Dumbledora a Grindelwalda, z ktorej autori síce nevyťažili vôbec nič, ale ako taká aspoň znela zaujímavo.

Top Gun: Maverick (2022)

Tom Cruise, Joseph Kosinski a v neposlednom rade Jerry Bruckheimer dokázali s novým Top Gunom niečo, čo sa raz za čas podarí tak 1 z 100 pokračovaní. Po neuveriteľných 36 rokoch namiešali dokonalú formulku, ktorá s citom brnká na nostalgickú strunu prvého filmu, ale zároveň je po všetkých stránkach podstatne lepšia a latku posúva sakramensky vysoko. Top Gun: Maverick sa tak stáva učebnicovým príkladom poctivého pokračovania. Ten film má proste všetko. Dokáže strhnúť, dojať, pobaviť, prekvapiť a znovu navodit osemdesiatkovú atmosféru oblečenú do aktuálneho kabátu. Bol to famózny zážitok a za mňa asi najlepší film, aký som videl nie tento rok, ale za posledných niekoľko rokov. Ak môžete, utekajte do kina, pretože toto dielo prvej ligy proste treba vidieť na veľkom plátne. Osobne veľmi silno uvažujem, že si tam zájdem ešte raz.

K zemi hleď! (2021)

Fajn nápad a satira na dnešnú dobu, kedy ľudí viac zaujímajú správy o rozchode celebritného páru než reálne problémy tohto sveta, ktorým musí a bude musieť ľudstvo čeliť. Scéna v ktorej DiCaprio sedí v televíznom štúdiu a ako astronóm informuje o tom, že sa na zem rúti smrtiaca kométa a aj napriek tomu sa nájdu popierači jeho správ výborne zachytáva dnešnú dobu okolo covidu. Inak je to ale enormne rozťahané a nudné. Opäť raz typický Netflix (pod)priemer, ktorý cieli na nenáročného TV diváka a láka ho len na známe herecké mená, pretože presne obsadenie je to, na čo tento divák počúva a reaguje.

Venom 2: Carnage přichází (2021)

Toto bolo naozaj zlé ako ananás na pizzi. Prvý Venom ma v kine slušne zabavil a aj keď neohúril ako iné marvelovky, malo to šťavu aj slušný spád. A ťahal to hlavne Hardy. Druhý Venom len potvrdil tri veci. Prvá, že Kelly Marcel si za scenár nezaslúžil ani 1 dolár, pretože napísal prvoplánovú hlúposť, ktorá je takmer bez deja. Druhá, že Andy Serkis by sa mal na réžiu okamžite vykašľať, pretože táto stolička vôbec nie je pre neho. A tretia, že Tom Hardy by od tohto projektu asi mal čím skôr dať ruky preč a starostlivejšie si vybrať ďalší film. Keby toto vyprodukovalo DC, tak sa to nevytiahne ani na priemer 40 %. Najlepšia z celého filmu bola asi potitulková scéna. Na mieste Marvelu za tým spálim všetky mosty. Nechám pár rokov poležať a potom vytriem oči všetkým R-kovým rebootom pre dospelých, ktorý bude balancovať na hrane hororu. Lebo robiť Venoma v tomto štýle je ako točiť Texaský masaker s ratingom PG-13, kde Leatherface popri porcovaní ľudí sype prvoplánové vtipy a chichúňa sa na kameru.

Rychle a zběsile 9 (2021)

Absolutne nepatrím k ľuďom, ktorí nad sériou už od dvojky krútia nosom, pretože sa z nej stala akčná popcornovka a nie dokument o tuningu. Každý z filmov, vrátane predošlej osmičky som si skvele užil a občasný prepal mi vôbec nevadil. Malo to štýl, dravú akciu, skvelý soundtrack a dobré obsadenie. Doteraz to bolo super, ale F9 ukazuje, že táto značka je už maximálne vyžmýkaná. Prakticky sme už videli všetko a deviatka (hej, neuveriteľné číslo) už len vykráda sériu a miestami si až trápne robí srandu aj sama zo seba. Pri niektorých pasážach už nepomáha ani vypnutý mozog a repetitívna rutina striehne na každom kroku. Film je kreatívne na dne až tak, že naozaj skončíme vo vesmíre, z čoho si každý robil srandu už predtým. Smrť Hana zostala geniálne nevysvetlená a postavy sa tu oživujú tak trochu zázračne. Chýbal Statham s Johnsonom a bolo vidieť, že ten scenár je poskladaný zo zápaliek. Sériou ostrieľaný Justin Lin tu už naozaj nemá čo povedať, aj keď má na konte dokonalú 5ku a 6ku. Je škoda, že kvôli tomuto nenatočil radšej ten nový Space Jam. V najlepšom treba prestať a F9 to potvrdzuje rovnako, ako ďalšie diely Transformers po trojke.

Space Jam: Nový začátek (2021)

Pôvodný Space Jam považujem za príjemnú basketbalovú klasiku, ktorá sa mi dnes spája aj s poriadnou dávkou nostalgie. Konkrétne na časy, kedy som ho videl ešte na VHS, ktorú som si doniesol celý nadšený z videopožičovne. Nový Space Jam nemá srdce, ani ducha pôvodného filmu. Je tu Le Bron, ktorý hrá druhé, miestami tretie husle a jeho totálne klišoidná zápletka o tom, že si nerozumie s vlastným synom. Od prvého momentu ako sa objaví, len náhodne generuje motivačné bullshity, ktoré tu sú extrémne nasilu a ani nezapadajú do deja. Potom je tu záporák, ktorý dostal viac priestoru ako Le Bron, ale jeho motivácia byť zlý mi nie je vlastne jasná ani po skončení filmu. A potom sú tu Looney Tunes, ktorých vtipy vyprchali po skončení pôvodného filmu. To všetko zasadené do dnešnej digitálnej doby, ktorá síce autorom ponúka extrémne množstvo nápadov, ale oni ich všetky statočne ignorujú. O basket sa to len šuchlo a finálny zápas predviedol konkrétne 1 (slovom jednu) basketbalovú akciu.  Škoda zdrojov a rozpočtu, ktorý sa premrhal tak, ako eurofondy na Slovensku. Space Jam: New Legacy je ukážkovým príkladom rýchlokvasky pod taktovkou skrachovaného režiséra, so scenárom písaným na toalete počas veľkej potreby, ktorá bola kratšia než obvykle.

Expedice: Džungle (2021)

Na prvý pohľad zaujímavá záležitosť, s ktorou sa Disney snaží rozbehnúť novú značku v štyle Pirátov Karibiku. Bohužial, vo výsledku to má od kvalít Pirátov ďaleko. Ústredná dvojka Rock a Blunt je sympatická, obaja patria medzi mojich oblúbencov a v ich postavách sa mi naozaj páčili. Zvlášť Emily dobrodružná rola skvele sadla. Tejto expedícii ako celku však chýba ľahkosť a filmárske umenie, ktoré sme mohli vidieť napríklad v Indiana Jonesovi. Celé je to akási stávka na istotu, ktorá si kradne kúsok z rôznych známych dobrodružných filmov, ale chýba jej vlastná tvár a srdce. Výsledkom toho je mix Pirátov, Indyho, Jumanji a Knihy Džungle, ktorý je doslova utopený v CGI. Všetkého je tu veľa a digitálne prostredie džungle je síce krásne, no miestami až priliš farebné a pôsobí ako päsť na oko. Príbeh ponúka zaujímavé momenty a slučky, ale naráža na totálne nevhodne zvolených záporákov. Z nich ľudský je úplne bez charizmy a nadprirodzený dostal žalostne málo priestoru na to, aby sa prejavil. Možno by to chcelo viac poctivej filmárčiny, ktorú digitálne efekty, nech sú akokoľvek kvalitné, ani v dnešnej dobe nenahradia. Za mňa trošku škoda. Pozrieť sa to síce dalo, ale čakal som podstatne viac.

Mortal Kombat (2021)

Nečakal som od toho oscarový scenár, ale bolo to ešte biednejšie než moje nulové očakávania. Čo som však naozaj nekompromisne očakával boli kvalitné bojové sekvencie a aj keď úvodná scéna mala atmošku, ani tie boje nestáli za veľa. Rýchly strih sa tam nehodil, chýbala tomu tvrdosť, dravosť a hlavne kvalita. V 80. rokoch by to na VHSke možno stačilo, ale teraz nám XY filmov predviedlo ďaleko lepšie bojové choreografie. Taký John Wick je akčák, kde sa predovšetkým strieľa, ale akonáhle príde na päste, je o 5 tried vyššie. Čudujem sa, že sa to vôbec trepalo do kina, keďže kvalitatívne je to niekde na úrovni TV Paprika. Už keď film s názvom Mortal Kombat neukáže vrchol bojovej kinematografie, tak je asi niečo zle. Je to len typický rýchlokvasený Warner posledných rokov, ktorý vrazí najviac snahy do marketingu. Potom bez najmenšej úcty a rešpektu vezme svoju kedysi populárnu značku, priklepne ju totálnemu amatérovi, ktorý predtým režíroval maximálne stužkové  a čaká, že ohúri súčasné publikum. Aj ten R-kový rating je tu využívaný strašne prvoplánovo a efekty sú síce niekde fájn, no inde vyzerajú ako spred 20 rokov. Bohužiaľ, veľký návrat klasiky v najlepšom možnom súčasnom podaní sa ani zďaleka nekoná.