• Pohádka
  • Krátkometrážní

Tajemství staré bambitky (2011) (TV film)

Zase jedna z pohádek "k popukání" s chatrným scénářem. Ondřej Vetchý slyší venku pláč svého novorozeného dítěte - ovšem když přiběhne domů, nalezne už jen to dítě. Za maximálně deset minut běhu někdo (zřejmě podivná kmotřička) odstranil zemřelou manželku, čistě povlékl její lůžko a umyl a oblékl novorozeně. A Ondřej se tomu ani nediví. Jednu hvězdičku přidávám za Tomáše Kluse, i když ho, chudáka, přinutili zpívat, že je "verš, co k sobě našel rým." (Aspoň doufám, že tohle snad nemohl složit osobně). A také za to, že to je o něco lepší než Micimutr. P.S: Proč někomu připadá jako úžasná inovace, když rádci v pohádce vymýšlejí stále nové daně, aby si je mohli strkat do vlastní kapsy?To už snad bylo v Pyšné princezně, ne? Spíš by mě překvapila pohádka, kde by rádci byli moudří a laskaví.

Bajaja (1950)

Je smutné, že tenhle film - významný nejen pro českou, ale i pro světovou kinematografii - vyšel v ČR naposledy na VHS v roce 1993. V televizních programech byste ho také hledali marně, nanejvýš se jako součást dokumentárních snímků objeví ukázky (např. ve 3. dílu dokumentárního cyklu "Trnka z Čech" z roku 1994). Movitější fanoušci mohou snímek zakoupit za 5800 jenů pod názvem Jiri Trnka Sakuhin Shu Vol.3 ( v originále: 日本語タイトル: イジィ・トルンカ作品集 Vol.3/ アニメ), jelikož vyšel v japonské edici věnované jednotlivým průkopníků animovaného filmu - viz. http://www.cdjapan.co.jp/detailview.html?KEY=GNBA-3005. Ti méně movití pak musí pátrat v programech kin, kde se Bajaja čas od času objeví. Na internetu lze na snímek narazit v otřesné kvalitě se španělskými titulky přes polovinu obrazovky, nicméně lepší něco než nic - ukázky viz. http://www.youtube.com/watch?v=9xF5GxdVnps a http://www.youtube.com/watch?v=zgP7-5Uq6wQ. Jediná dobrá zpráva je, že byl Bajaja zařazen mezi 200 českých filmů pro první etapu digitalizace. Mimochodem - stopáž filmu je uváděna dost odlišně: osciluje mezi 72 až 87 minutami.

Netopýři ve tmě (2009) (TV film)

Viděno v rámci Noci pro netopýry při promítání v jeskyni. Díky momentální atmosféře to bylo na pět hvězd, ale uvědomuji si, že sledování z gauče v obýváku by tento film - divácky přístupný a přitom bohatý na informace - asi o jednu hvězdu připravilo. Doporučuji všem, kteří se chtějí podívat na život netopýrů zblízka - pro mě byly nejzajímavější záběry netopýrů s mláďaty a sledování probouzení netopýrů z hibernace za pomoci termovize. Možno shlédnout na http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10217216213-netopyri-ve-tme/209572230560001/.

Škola za školou (1981) (seriál)

Podle fdb.cz vznikal seriál v letech 1981-83, v r. 1981 bylo natočeno 6 dílů cca 20 min. a v r. 1983 natočeno dalších 7 dílů, z toho 3 díly cca 20 min. a 4 díly cca 30 min. Námět a scénář: Jaroslav Pacovský, Jiří Šebánek. Kamera: František Procházka.

Nesmrtelní - Fejs (2010) (epizoda)

Tahle soudobá adaptace Cyrana se mi dost pozdávala. Možná jsem ovlivněna tím, že mám příběh o Cyranovi ráda, ale třeba finále dle mého soudu bylo tady zvládnuté lépe a vkusněji než v klasické filmové adaptaci s Gérardem Depardieu. Na to, že je to televizní film, opravdu výborné. Dialogy i prostředí uvěřitelné, jen bych oželela exteriérové prostřihy ulic a semaforů. A obdiv tvůrcům za to, že všechny citově vypjaté scény dokázali ztvárnit uvěřitelně a bez trapnosti. P.S. Další hodnocení filmu lze nalézt i v rámci celého cyklu http://www.csfd.cz/film/281097-nesmrtelni/.