• Krátkometrážní

Very Good Girls (2013)

Neobyčejně obyčejné. Nemám problém možná trochu nadhodnotit, neboť nějak takhle si představuji dobrý coming-of-age film, který je v tomto případě určen spíše pro dospívající dívky. Příběh vypráví o přátelství dvou panen, zamilovaných do stejného kluka, zároveň reflektuje i manželskou krizi v rodině jedné z dívek. Vyzdvihl bych nenucenou civilnost, s níž je film natočen, možnost recipienta se s hrdinkami a jejich problémy a potřebami identifikovat, i povedený soundtrack, bez něhož by to snad ani v této kategorii filmů nešlo. Very good film. Někdy je těžké odpustit sama sobě a musí to za tebe udělat někdo jiný. Lidi tě překvapí.

7 krabic (2012)

Originální zápletka. Po skvělých úvodních titulcích se tento paraguayský snímek záhy dostane do vod podprůměrnosti a nezajímavosti a jen díky lepší druhé půlce nakonec hodnotím třemi hvězdami. Honba za sedmi krabicemi s neznámým obsahem nočními ulicemi Asunciónu sice přináší pár akčních honiček, krapet humoru i melodramatu, nicméně o žádný zázrak z jižní Ameriky se nejedná. I přes hodnocení spíše nedoporučuji.

Bling Ring: Jako VIPky (2013)

Falešná pozlátka doby. Zvrácené hodnoty mnohých z nás. Kultura na scestí. Posedlost (uměle vytvořenými) celebritami. Posedlost sebou samým. Nekonečná párty. A tak dále. A tak dále. Obzvláště mladá generace se dostává do zajetí chapadel masmédií a sociálních sítí, taky chce být tak hezká jak celebrity, taky chce být tak bohatá, slavná a úžasná. Nablyštěné hmotné statky zakrývající statky duchovní, věci podstatné, k nimž by se měla ubírat naše pozornost. Potenciál vyvíjený špatným směrem. Téma tedy ryze aktuální a celospolečensky obrovsky důležité, ovšem mluvíme-li o potenciálu, tak ani režisérka takového jména jej zdaleka celý nevyužila. The Bling Ring šlo natočit mnohem lépe. Srovnej například se Spring Breakers.

Zátah 2 (2014)

Víc efektní než efektivní. V porovnání s přímočarou nabušenou jedničkou o dost slabší vývar opět originálních mlátiček, krve a potu, byť je vše podáno v mnohem honosnějším hávu i rozsahu. Rozdíl spočívá především ve větší košatosti děje a komplexnějším příběhu, díky němuž toto pokračování může vypadat jako vyzrálejší. Ve výsledku se však divák v některých momentech může nudit, navíc díky přemíře jednoduché syntaxi a děsivému anglickému dabingu tato rozvláčnost působí kontraproduktivně. Nicméně bojové akce se špičkovou choreografií zůstávají hlavní devizou, dokonce jsou ještě sofistikovanější a krvavější než v jedničce.

The Jungle (2013)

Jisté napětí člověk pociťuje, ale nesměla by to být ve výsledku tak hrozná hovadina. Navíc otřesná kamera (zběsilé zoomování apod.).

12 let v řetězech (2013)

Katarze. Po excelentním Shame přichází Steve McQueen s dalším vynikajícím a emocionálně silným snímkem, který vypráví příběh Solomona Northupa z období otrokářství na americkém Jihu v první polovině 19. století. Twelve Years a Slave je natočený podle stejnojmenné autobiografické knihy reálného Solomona Northupa, který to všechno utrpení a ponížení zažil na vlastní kůži. Sugestivně podaný příběh černého muže a krutá demonstrace nespravedlnosti a dávné formy zla doprovází opět povedená hudba Hanse Zimmera a černošské spirituály. Skvělá kamera i herecké výkony. Velmi silný zážitek. /Scala 31. 8. 2014

Milk (2008)

Boj za rovnoprávnost. Milkovi je čtyřicet let a ještě neudělal nic, na co by mohl být hrdý. Je na čase to změnit. Sean Penn v roli odvážného charismatického homosexuála, který skutečně existoval. Biografický snímek odehrávající se v Americe v šedesátých a sedmdesátých letech, během nichž mnozí bojovali za svobodu a rovnoprávnost. Křesťanská morálka, rodina, tradiční hodnoty, dogmatismus na straně jedné…, a na straně druhé Milk. Gus Van Sant jiný než dříve, přesto skvělý. Jmenuji se Harvey Milk a přišel jsem si vás získat.

Adult World (2013)

O nacházení a shazování. Velmi zvláštní nezávislý snímek, který zprvu působí až jako podprůměrný, s postupem času si vás, tedy hlavně ty spíše melancholicky založené, získá na svou stranu a pohltí. Vypíchněme výborně napsané postavy, s čímž souvisí povedený casting. Především Emma Roberts v hlavní roli Amy je kouzelná, stejně tak John Cusack hraje samotářského spisovatele Rata Billingse výborně. Rat v ději zaujímá jakousi funkci mentora Amy, neboť na rozdíl od ní je již životem poučený. /dále spoilery!/ Amy, tak trochu podivínská, tak trochu nevyspělá, má čerstvě po vysoké škole a hledá své první zaměstnání. Je na startovní čáře, odlupuje se od rodičů a chce jít za svými sny, které naráží na realitu jako na zeď. Naivně věří, že se stane známou básnířkou a prahne po vydání své poezie a po uznání. Navíc je ironií osudu, že začne pracovat v obchodě s pornem, ač jí sex ještě nic neříká. Adult World není dalším z řady poměrně stereotypních filmů o dospívání, ale humorným způsobem se dotýká internalizace hlavní hrdinky, která si osvojuje svět dospělých a vnitřně se s ním ztotožňuje. Nachází svoji identitu, nachází autentičnost a především ze sebe nevědomky shazuje domněnku vlastní výjimečnosti. Moc velká očekávání i moc velké ego jsou ty tam. Jako falešný se najednou zdá dramatický hlas, jenž ve škole používala při recitaci. Její verše jsou prázdné a špinavé metafory pouhými klišé. Seš mladá, máš všechno před sebou! Žij a dýchej! – to se snaží spisovatel mladé dívce říci v tomto pohodovém upřímném snímku s vynikajícími písničkami, které skvěle dotváří děj i atmosféru.

Autumn Blood - Das Ende der Unschuld (2013)

Promarněná šance.Téměř němé, zpočátku poetické drama, později thriller, z prostředí krásné alpské přírody, kterou film maximálně využívá. Možná až zneužívá. Autumn Blood nejvíce vyčítám absenci hloubky děje, až povrchnost, jak zde uvádí také jeden z uživatelů. Příběh o dívce a chlapci a jejich pronásledovatelích má sice ještě další aspekt, přesto je námět zcela triviální a v tomto směru si zaslouží ještě nižší hodnocení. Vyzdvihuji kameru i hudbu, jakož i dialogový minimalismus.

New Kids Turbo (2010)

Debilní satira? Přestože mi tento druh humoru není blízký, spíše naopak, vyloženě odpad se dát zdráhám. Občas konání této nizozemské partičky debilů (= lidí stižených debilitou) bylo skutečně vtipné a občas satirické momenty byly skutečně trefné, nicméně když to vezmu globálně, není to z mého pohledu doporučeníhodný film.