Učiage hanabi, šita kara miru ka? Joko kara miru ka? (2017)

Ale...prečo? Prečo takýto námet je takto príšerne nevyužitý? Prekopať scenár, natiahnuť stopáž o cca 20 min. s hlbším vysvetlením a prehĺbenou psychológiu hlavnej dvojice, vyškrtnúť ten zbytočný zvyšok nefungujúcich postáv (vrátane ich občasnej otáznej logiky), dať tam viac emócií, a mať krajší vizuál, bolo by to úžasné. Avšak, väčšina postáv tam nedáva dejovo zmysel, hlavnej dvojici som tú lásku akosi nevedel pochytiť, pýtal som sa "prečo"? Necítim medzi nimi nejakú iskru (i keď samotné postavy ju akosi postrádajú), nejaké emocionálnejšie dialógy k sebe navzájom, skrátka boli zamilovaní na základe toho, že boli v jednej triede a chcel to scenár. Huh? Dejovo tiež chýba pevnejšia štruktúra a jednotlivé momenty sa strácajú, akoby neboli dotiahnuté. Najironickejšie je, že práve takýto námet by som natočil ja sám: Jeden deň, možnosť tvoriť svet podľa želania, a to všetko pre lásku dvoch ľudí. Naozaj ma mrzí, že Učiage hanabi nebolo dotiahnuté, malo potenciál byť veľkou vecou, ktorá by sa stala jednou z mojich topoviek života. Úplne som videl, akoby sa jednotlivé momenty dali zlepšiť a prehĺbiť.

Geostorm: Globální nebezpečí (2017)

"Ako si to..." Pretože som prezident Spojených štátov! Ano, nie je to dokonalosť, ale vážne má toto nižšie hodnotenie, než San Andreas? Myslím, že najlepší sci-fi katastrofický film okrem Deň potom a Armadeggodu, navyše s mnohýmii klišé, ktoré milujeme aj nenávidíme. Pozerať to pred 12-13 rokmi, keď som sa ako decko vyžíval v katastrofických filmoch - od špičkových typu Twister a Deň potom až po totálne "tornádové" B-čka s efektmi zo skicára, a hltal knihy a dokumenty o meteorológii či vulkanológii, tak otec by už musel zháňať DVD, kde by čiernou fixkou bolo napísané "Geostorm", v izbe by som už pokreslil pól zošita vlastnou verziou "Geostormu" a v izbe zo SEVA skladačky okolo glóbusu už staval vlastný stroj na kontrolu počasia. Konenčne po mnohých rokoch poriadny katastrofický film. Prvá pólka bola výborná, všetko sa ale zrútilo so záporákmi, latku si totiž zdvihli tým rozsahom ich možností až príliš vysoko. Škoda. Lorne Balfe má pochvalu za soundtrack. Hudbu má tento film celkom dobrú.

Závod s časem (2013)

Toľko rozbitých a lietajúcich policajných áut a úlohy typu "uteč polícii do štyroch minút", staručké BMW vie frčať celkom solídne za Mustangom...Nostalgia Need for Speed: Most Wanted? Je tam vlastne úžasné Shelby (na ktorom sa lak neoškrie a svetlá nikdy nerozbijú, kamery na karosérii prežijú tiež aj crash-test), takže skôr NFS:Carbon. Prvých 15 minút to vypadalo na hustú zábavu, než sa to zrútilo s príchodom typicky amícky kliošidnej, nesympatickej protivnej kravky, ktorá vie všetko. Dokáže sama tuniť Mustang, do ktorého by sa 99% našich mechanikov bálo čo i len pozrieť pod kapotu, či hacknúť asi aj aj autoumývačku. Jej najväčší talent je ísť divákovi na nervy a želať si jej smrť. A teraz pozitívne. Bol som vzhľadom na 45% celkom prekvapený. Naháňačky, kamera a strih sú celkom dobre, a toľko búračiek som nevidel asi ani za jednu sériu Kobry 11. Je to v podstate trošku také Bčkové 60 sekúnd. Zasadenie do Bulharska, niekde mimo US, bolo veľmi osviežujúce.

Born to Race (2011)

Je to hlúpe, klišoidné a jednoduché. Naprostá automobilová oddychovka. Scenár má síce obsahovo asi cca 3-4 strany, ale ten "príbeh" na asi dve vety je tam len preto, aby sa mali autíčka dôvod pohybovať. A o ne predsa ide, nie? Už od začiatku som bol v štýle: "Aha, Lancer Evo X vs GT-R35, aha, Mustang GT...hej, a to je Lan Evo IX!" V hlavnej úlohe krásna Subaru Impreza WRX STi Blobeye (čoby jedno z mojich najobľúbenejších áut). Obrovská škoda, že jediný skutočný závod je uprostred filmu, zvyšok je totiž drag, čo pre mňa nie je závod. Finále mohlo byť aspoň na okruhu.

Stranger Things (2016) (seriál)

1. séria môže byť kultovou záležitosťou. Totálne hutná atmosféra v neskutočne sviežom 80. retro štýle, ktorý dýcha každým záberom a v každom kúte, skvelá zápletka a postupné odhaľovanie, skvelé prepojenie jednotlivých dejových liniek, divák udržiavaný neustále v napätí, chovanie postáv dávalo zmysel a bolo vierohodné (zväčša). Jediné mínusy snáď bol fakt, že amíci sú strašní salámisti a tak nejaká beštia z iných dimenzií im nejak netrhá žily a ako to už býva, dva tucty vojakov so zbraňami sú úplne neexistujúca prekážka, zato si to dá ale týpek na férovku s bejzbalkou. I tak ale výborný mysteriózny hororový počin. 2. séria je totálna nefunkčná kravina s rodinným zasadením, stačí vystrihnúť pár krvavých záberov na "dema-dogov" (schopných prebiť nepriestrelné sklo či kovové dvere, i keď sú o veľkosti psa) vraždiacich anonymných vedcov a vojakov, či stupídne umierajúcich postáv. Postavy chcete zaškrtiť v každej druhej scéne, alebo im aspoň vraziť, pretože buď meľú mega-nudné drísty či doslova vyzývajú svojím jednaním logiku na súboj (pri pozeraní sme sa nasmiali i "zafacepalmovali"), samozrejme aj tu partička hlavných postáv je úplne v pohode so všetkým (občas ako praví hamburgeráci aj zahláškujú), vojaci a vedci zomierajú na tucty, ale k odvráteniu hrôz z iných dimenzií vám stačí skupina debilných deciek, partička neskorých teen, šerif a nadupaná maminka. Nechýba ochočená beštia z iného sveta "podplatiteľná" nugátovou tyčinkou, opäť samopaly nefungujú, ale bejzbalka áno, El a jej linka s "008" je tu totálne zbytočná, detičky páliace si to na americkom pony-car (i ja by som sa bál na tom šoférovať, ale ona totiž šoférovala raz na parkovisku) a do toho riešime naše milostné vzťahy. Ano, 1. séria za 5*, je to v podstate celkom inteligentný horor (až na tie výnimky), 2. séria (mizerné 2*) je typická lacná americká somarina. Jediné, čo tam za niečo stojí, je hlavná beštia, dizajnovo fakt super. 3. séria už bude asi komédia, celkom sme sa nasmiali na hlúposti aj počas tejto druhej. :-)

Jessica Jones - Série 2 (2018) (série)

1. séria bola dobrá, ale toto je ultimátna kravina. Logika v deji, dialógoch a jednaní postáv kýva z druhej strany galaxie a diváka štve. K tomu exhibícia homosexuality, párenia sa, a iného liberálneho jedu. Ak dve postavy tu prehovoria spolu viac než 10 sekúnd, končí to párením. Netflix nie je len nakazená firma, ale tá nákaza sa preniesla aj do ich tvorby. A poriadne! https://www.hlavnespravy.sk/netflix-zavadza-nove-bizarne-pravidla-proti-sexualnemu-obtazovaniu-pracovisku/1434980

Spjaščije (2017) (seriál)

Verím, že bežný človek v tom bude vidieť veľa, pre trochu oboznámenejšieho diváka je to skôr opakovanie si známych skutočností, avšak máloktorá kinematografická tvorba to ponúka v tomto podaní. Ale kinematograficky sa majú ešte veľa čo učiť od americkej produkcie. Nečakal som Bournovu trilógiu 2.0, ale tento seriál má viacero nedostatkov. Scény, kde sa riešia vzťahy medzi postavami sú tak smrtiaco nudné, že tá nuda až fyzicky ubližuje divákovi. Nepomáha tomu ani Ruština, ktorá je svojou monotónnosťou a slabým citovým zafarbením nepoužiteľná pre filmy. Soundtrack väčšinu času veľká mizéria, absolútne nevhodný pre politický žáner, ale skôr pre nejakú komornú barovú drámičku. Hlavne počas tej - nič moc - automobilovej naháňačky som myslel, že s tou hudbou pozerám nejakú komédiu. Z jedného pixelu vytiahnu ostrosť 4K kamery či postavy sa niekedy chovajú hlúpo (alebo samotné scény sú hlúpe) len preto, aby zápletka mohla byť smerovaná tam, kam má. Podľa hodnotení som čakal skôr niečo viac realistické, ale s kinematografickým prifarbením, niečo na štýl Francúzskej spojky. Ano, bežný človek si hneď všimne, že existujú trolie farmy (ach bože, a že koľko aj na slovenských stránkach sa nachádza zradcovských debilov s 20 účtami), alebo že sa použije človek na vyvolanie štátnych nepokojov (mnohí z nás na SK sme spomínali pri pozeraní na incident Kuciaka, podobný Ukrajinskému incidentu), či vecí okolo Stredného východu. V základe je to ale veľmi umelá zápletka s tradičnými chybami (spomínanými vyššie), postavená ale na skutočných základoch súčasných dianí a politicky tak nekorektná, že ju naše "nestranné", "vôbec nie liberálne" a "nerusofóbne" média odmietli vysielať. Takže zhrnuté: politické pozadie je realistické. Dej nie.

Shakugan no Shana - Final (2011) (série)

Toto sakra vôbec nedáva zmysel. Čo som prebehol očami, rozbor tejto vety nájdete v komentáry od užívateľa SonGokussj. Vráťte mi 10 hodín života! Nebyť predchádzajúcich dvoch sérií, ani by som to nedopozeral, len som chcel vedieť, ako to konečne skončí.

Todži no miko (2018) (seriál)

Neviem koľko chechtákov do tohto štúdio dalo, ale to počiatočné mizerné CGI teda dobrému menu neprospelo. Ku koncu potom sa to zlepší, akoby animáciu zdokonaľovali doslova za pochodu. A Jukari Hašimoto trochu kopíroval v ost Georgea Tsaliagosa. Každopádne, Todži no Miko je akčná oddychovka ako má byť. Meče, príjemná atmosféra, bez brutality, takmer bez umierania. Dej nie je nič, kvôli čomu by divák nespal, ale neurazí, mal by pri nižších očakávaniach zaujať, navyše je občas celkom nepredvídateľní. Tam, kde iný seriál končí, Tódži no Miko sa vždy nejakým spôsobom zvrtne. Druhá kapitola bola pútavejšia a zaujímavejšia než prvá, ale tá mala zase tajomnejšiu atmosféru (mám rád postupné skladanie príbehovej skladačky) a obsahovala v podstate „chase“ žáner, čiže postavy a divák sa skoro nezastavili. Súboje sú v niektorých momentoch lahôdkové (v záverečnom musela choreografia dať zabrať). Todži no Miko som si vyhliadol už keď bol zverejnený plagát a nesklamal som sa, vlastne ma až prekvapilo a dostal som seriál, ktorý ma doprevádzal celú jar až do tohto leta. Mnoho ľudí určite odradili prvotné epizódy, ktoré sú citeľne slabšie, než zvyšok. Ja som sa (hlavne počas druhej kapitoly) vždy tešil na ďalšie diely. 1. opening mimochodom celkom stojí za pozretie.

Orange: Mirai (2016) (TV film)

Prv som si myslel, že to bude len ukazovať životy našich hrdinov po udalostiach seriálu a z časti pretkané rekapituláciou. Avšak, uvidíme ďaleko viac a hlavne: zatiaľ čo sa seriál zameriaval na Naho a Kakerua, toto je o Suwovi. V druhej polovici ma jeho dialógy a hlavne monológy pohltili viac, než ktorýkoľvek diel seriálu. Suwa ma veľmi baví aj sa mi páči jeho povaha, pretože až teraz vidím, ako je v mnohom podobný mne (a toto hovorím len veľmi vzácne). A mimochodom, dozvieme sa, prečo práve oranžová. ;-)