Ledové království II (2019)

Vizuálne najúžasnejší animovaný film histórie! A bezpochyby vizuálne aj jeden z najúžasnejších filmov celkovo. :-) Niektoré momenty boli fenomenálne. Už v prvom diely som si hovoril, že ubrať na prvkoch pre detské publikum a je z toho fantastická fantasy-rozprávka vážneho charakteru. Tu sa ten kontrast prejavuje ešte viac. K tomu Ľadové kráľovstvo dokážu bezpochyby utiahnuť Elsa a Anna samotné. Len podotknem, že počet piesní bol na druhú stranu v prvom diely vyváženejší, tu je ich už zbytočne priveľa, no niektoré sú znamenité.

Greyhound (2020)

Nečakané prekvapenie. Greyhound je vizuálne aj obsahovo lepší a silnejší, než som čakal, a tak ma zrušenie premietania v kine mrzí o to viac. Vizuál po "bledých" traileroch prekvapil. Efekty až na pár momentov pomerne obstojné, sýte farby, uniformy a hmatateľne vykresné prostredie lodí a oceánu. Zvuk (naozaj škoda toho kina) aj hudba sú celkom dobré. Prvá tretina skvelo – a po prvý krát v histórii kinematografie – zachytáva atmosféru z pohľadu eskorty konvojov, trochu okorenenú o Hollywoodsky prístup. Tmavý, chladný, rozbúrený Atlantik so spenenými vlnami, a neustála prítomnosť hrozby nemeckých ponoriek. Presne ako to človek vždy cíti zo stránok kníh a fotografií. Tempo je rýchle, ale zároveň je dosť priestoru medzi akciou na budovanie tajomnosti, čo sa k tematike "lovcov z hlbín" hodí. Chválim záverečné titulky, ktoré sú jedny z najlepších, aké som kedy videl. Niekedy bol Greyhound príliš vo filmových vodách, až som uvažoval o 3* (groteskné vysielanie nemeckej ponorky rádiom, prehnané emblémy na vežiach ponoriek, korveta a torpédoborec majú problém zlikvidovať vynorenú ponorku a jej posádka dokáže ešte oplácať rany? V skutočnosti bol nejeden U-Boot potopený taranovaním...). Ale minuloročný Midway som si obľúbil dosť na to, aby som bol celkom benevolentný aj skrz popieranie mnohých čo i len základnejších historických skutočností (+ má menej pevnú štruktúru deja). Nemám teda príliš chuť aktívne kritizovať Greyhound, čoby fiktívny film podľa knihy. || Midway sa mi páčilo o niečo viac, ale povedal by som, že Greyhound bude pre bežného diváka pútavejší a zrozumiteľnejší. Objektívne je aj emocionálnejší, scenáristicky ucelenejší a funkčnejší. Objavenie sa v posledných rokov pár filmov s námornou tematikou (USS Indianapolis, Midway, Greyhound), ktoré ale citeľne trpia nižšou ochotou produkcie investovať, vo mne trochu vytvára iskru nádeje, že v blízkej budúcnosti budú sfilmované veľkolepé námorné udalosti. Technika to už plne umožňuje. Žiaľ, zdá sa, že to ostane len snom, a filmy ako Greyhound budú vznikať len vzácne, navyše za nepriaznivých a neochotných produkčných podmienok.

BanG Dream! - Season 3 (2020) (série)

Po trochu roztrieštenej predchádzajúcej sérii výborný krok vpred. Obhliadnuť sa späť, až ma mrzí, že som bol k tej 2. sérii tak prísny. Hlavne došlo presne k tomu, čo som predpokladal: pripravila cestu pre to, čo mi bolo umožnené vidieť v tejto "3rd", a to sa podarilo lepšie, než som čo i len dúfal. Správne sa orientuje na kľúčové hudobné skupiny, majú správny pomer priestoru a vývoj vzťahov. U Raise a Suilen som bol sprvu akosi chladný, ale ich osobnosti, motivácie a vývoj ako skupiny tak priateľstva u mňa vyvolali veľké sympatie a zaľúbenie. Nechýba samozrejme dobrá a v prípade Poppin'Party veľmi príjemná rocková hudba. Predovšetkým záverečná spoločná pieseň bola nádherný hudobný a emocionálny zážitok. Najkrajší moment BanG Dream.

22/7 (2020) (seriál)

Podľa videoklipov a krátkych „slice of life“ videí to vypadalo nádejne. Seriál mohol byť plný emócií a pekných myšlienok. Toľkokrát sa to tam ponúkalo. No je to zasadené do primitívneho „idol“ priemyslu (Idolmaster: Cinderella som videl síce už dávnejšie, ale to je ďaleko lepšie pojaté). K tomu nejaká tajná organizácia a magický oltár ako manažment. Odhliadnuť od toho, 22/7 má nefunkčné vykreslenie postáv (pritom potenciál majú) a obsah epizód mimo zväčša nudných flashbackov vypĺňajú iba témy tupého „idol“ biznisu. A piesne? Radšej nie. Tohto seriálu je škoda.

Na dně oceánu (2001) (TV film)

Nie tak zlé, ako by človek podľa hodnotenia čakal. V niektorých momentoch som doslova videl pred sebou jednotlivé vety z knihy. Tým však podobnosť končí, do úvodných titulkov ju napísali asi len kvôli nim. Filmy bývajú skratkovitejšie a zjednodušenejšie, dbajúce na ucelenosť scenára a orientáciu na vykreslenie charakteru postáv, tu konkrétne Charlesa Momsena. To je pochopiteľné. Nepotrpím si v nich na presné rekonštrukcie udalostí, ale tu sú tie zmeny až zbytočné, hlavne ma mrzí, že odsunuli bokom nie len akú-takú autentickosť, ale ďalších ľudí, ktorí mali zásluhu na záchrane 33 životov, keďže sa to snaží heroizovať Momsena. Aj keď nepopierateľne bol mužom činu, okrem toho aj význačná osobnosť a veľký priekopník. Takže V zajatí hlbín beriem len ako samostatný film „inšpirovaný skutočnými udalosťami“. 2,5*. Celá operácia bola tak komplexná, že by vydala na trojhodinový veľkofilm.

Azur Lane (2019) (seriál)

From the mist a shape, a ship is taking form, And the silence of the sea is about to drift into a storm! Dobre teda. Najideálnejší spôsob, ako dokážem uchopiť komentár k Azur Lane, je priame porovnanie s Kancolle. A Azur Lane ho v mnohom prekonáva. Jedno z hlavných plusov je, že sú tu prítomné aj lode sami o sebe (navyše sa to nezužuje len na IJN). K tomu sa konečne vyjadrujú ku skutočnosti, že majú aj ľudskú podobu, pričom ich charaktery sú skvelé. Dejová zápletka je ďaleko lepšia, opierajúca sa o určité motivácie, snaží sa podať posolstvo (hlavne o vojne a vo finále o nukleárnych zbraniach), a vplyvom udalostí sa paralelne vyvíjajú viaceré previazané vzťahy. Akcia je dynamická a veľmi rôznorodá: od kontaktných bojov a súbojov s mečmi, cez akúsi mágiu, po letecké súboje a „salvy nad vlnami“ z lodných diel, k tomu opozícia používa energetické zbrane a riadené strely. Celkom odvážny mix. Soundtrack (na ten si vždy potrpím) sa snaží, obsahuje dokonca leitmotivy (síce len niekoľko a bez hudobného vývoja), ale nie je vždy príliš chytľaví. Okrem pár výnimiek, hlavne v podobe dvoch emotívnych skladieb (správne dopĺňajúcich konkrétne dve silné scény). Mimochodom chválim pekný ending. Posledná vec, ktorú podotknem je, že zatiaľ čo Kancolle – aspoň v prípade filmu – svoj potenciál využilo naplno a neviem si predstaviť, ako by sa dalo spraviť lepšie, u Azur Lane vidím ďaleko väčšie možnosti, ktoré sú žiaľ zviazané už na počiatku anime žánrom. Tomu ja nemám ako pomôcť, takže záverom poviem len: „Môžem dostať pokračovanie, prosím?“ Set the course for the Pacific with the Sirens on their heel!

Terminátor: Temný osud (2019)

Príbeh Terminátora pre mňa skončil Dňom zúčtovania, ktorý bez väčšieho váhania považujem za najlepší sci-fi film histórie. Na ostatné filmy sa snažím nahliadať len ako na samostatné sci-fi akčňárne, čím vo vlastne aj sú. V prípade Vzbury strojov veľmi dobrej, Salvation tiež dosť dobrej, a Genisys aj skrz nádejný začiatok (a pár výborných skladieb v soundtracku) dopadlo len ako popkornovka, ktorá ma ako fandu Terminátor ságy už trochu urážala. Temný osud na tom v hlavnom námete nie je lepší a Terminátora to pripomína len názvom a skopírovanými prvkami obsahu, ktorý pôsobí doslova ako mexická verzia pôvodných filmov. Tých pár scén v budúcnosti mimochodom vypadalo skôr ako z Gears of War. Akcia a efekty sú ako sa od blockubstera očakáva, ale tie dobrý film nerobia, hlavne keď sú už prehnané a nelogické. Na oplátku bol Luna vo svojej úlohe ďaleko lepší, než som z traileru čakal. Beztak jeho životná rola ostane Ghost Raider v Agentoch SHIELDu, s tým si ho budeme spájať už asi natrvalo. Sčítané a podpísané, ďalšia akčná popkornovka do zbierky, T2 ostáva stále konečný film a prosím - nechajte už túto značku na pokoji.

Girls and Panzer: Saišúšó - Dai ni wa (2019)

As the guns roar and Senshado calls, Honor spreads its wings, as the battle begins!♫ Bál som sa, čo to ponúkne, ale som milo prekvapený. Predovšetkým boj v džungli bol dosť napínavý, prostredie vizuálne aj atmosférou fantastické a Chi-Ha Tan až znepokojujúco nebezpečné. Hlavne som dúfal v lepšie spoznávanie osobností tankistiek, a to som aj dostal. Oceňujem v tomto ohľade mnohé drobné, ale výborné reakcie na situácie, ktoré dokážu povedať o osobnosti človeka veľa. :-) Fyzika stále nefunguje tak, ako by som si to aspoň ako tak predstavoval, ale s tým ja už neurobím nič. Nastal čas na časť 3!

Sabaton: Primo Victoria (2018) (hudební videoklip)

Mnoho ľudí sa sťažovalo, že streľba tankov a explózie príliš narúšajú hudobný zážitok. Mne ako človeku, ktorý doslova miluje tanky, sa to v takomto zvukom vyladení páči, dodáva to piesni silu a "wow" efekt. Po Bismarck zatiaľ najlepší videoklip.

Sabaton - Bismarck (2019) (hudební videoklip)

Bismarck in motion, king of the ocean, (S)he was made to rule the waves across the seven seas, To lead the war machine, To rule the waves and lead the Krieeeeegsmariiiiine!♫ Videoklip veľkofilmovej kvality, to sa už asi neprekoná. Akurát, v niektorých momentoch je situácia oproti realite zrkadlovo otočená.