Bohové Egypta (2016)

Hej, nádhera! Myslím toho hada! Čakal všeličo, ale že sa to nebude brať príliš vážne nie. :-D Sfilmovaná počítačová hra, ale po dlhšom čase v rámci filmov tohto fantasy typu niečo, čo pobaví a vôbec neurazí. Ako oddychovka to funguje viac než dobre. Môžem povedať, že Bohovia Egypta sa celkom vydarili, možno aj preto, že egyptská mytológia takto poňatá na plátne ešte nikdy nebola. Ak nič iné, nechajte si pásť oči v nádhernom vizuále (v poslednom čase to hovorím často), art director tím sa snažil a nie nadarmo, vypadá to nádherne a gýčovo. :-D Zábavné 3*, snáď trailery povedali dosť, aby ste vedeli, čo očakávať.

Strážci - Watchmen (2009)

Film mi mnohými momentami utkvel v pamäti, ale prvý krát pred mnohými rokmi, keď som bol ešte dieťa, ma príliš neoslovil, keďže hrdinovia nespĺňali dostatočne ideály + brutalitu vo filmoch fakt nemusím. Minule som sa rozhodol zhliadnuť predĺženú verziu a chytilo ma to viacej. Zack skrátka s vizuálom a výpravou vie robiť neskutočné veci, ak komixovku, tak ako režiséra volím buď bratov Russovych, alebo Snydera. Dr. Manhattan je jedna z najmocnejších postáv, akú sme mali na plátne/obrazovke možnosť vidieť, film má to dobrú hudbu a jedno z najzaujímavejších intier v histórii kinematografie.

Sentó jósei Jukikaze (2002)

Kdejaké maličkosti v príbehu mi nešli do hlavy, musel som prečítať vysvetlivky (vďaka ľuďom z českej http://yukikaze.czweb.org/) aby som pochopil určite detaily a podrobnosti. 5. diel je najlepší (ostatné ma trochu nudili – čo sa mne v rámci žánru vôbec nestáva), ale celkovo má seriál výbornú „akčnú výpravu“ (tie vzdušné súboje! A tie zábery, tie letecké zábery!) a ozvučenie. Dej mi príde akoby mu niečo chýbalo, sústreďuje sa skôr na tajomnosť. Určite neprehliadnite aj video z tvorby, štát zavítal priamo na letisko vojenských síl, aby si natočili a nahrali zvuky skutočných stíhacích lietadiel.

Fate/stay night (2006) (seriál)

Komentár obsahuje SPOILERY Cítim, že sa dalo z toho vyťažiť viac. Fate som si vyhliadol už dávno, ale odkladal som - fantasy a sľubované vysokej kvality? Tak to na príležitostné pozeranie teda nie. Saber bola neustále zobrazovaná v spojitosti s Epickou hudbou na YT, a to už som viac nemohol odolávať. Fate je fantasy na vysokej úrovni po všetkých stránkach – príbehom, akciou, postavami, ktoré sú zaujímavé a hlavná trojica je tiež podľa správnych ideálov - Saber šľachetná rytierka (síce neviem, prečo je kráľ Artuš kráľovná, ale nevadí), Širou sa snaží zachrániť každého, a Rin: dva culíky a "ničiteľka zla"? Sehr gut! Sehr gut, Fräulein! (jej kúzlenie v nemčine s japonským prízvukom síce bolo nezrozumiteľné, ale roztomilé. :-D )Najlepšia skladba: La Sola.

Tales of Zestiria the X - Season 1 (2016) (série)

Diel 00 pôsobil ako predzvesť neskutočne veľkolepej záležitosti. Potom sa to ale trochu upokojí a dejovo ani akciou to tak ako napr. Akame ga kill nezaujme, je to v podstate príbeh priemerného MMORPG, ale mám svoje divácke štandardy a zásady a konečne nejaké čisté héroické fantasy. Naozaj som si to užil. Uznávam hrdinov, ktorí sú 100% morálne vzory. To, že je to podľa hry z toho srší na sto honov, ale čo? Vizuál je nádherný, hudba je výborná (mohutné chorály a orchestre), k tomu boj je bez zbytočnej krvi a postavy konečne v zlomkových momentoch boja neobkecávajú dianie a svoje pocity/myšlienky 10 minút. Ten 48 min samostatný prequel k hre preskočte, je tu zosumarizovaný v podstatne lepšej verzii v diely 1. a 2. /// Diel 5. a 6. (Tales of Berseria) je len reklama na hru, je to úplne mimo dejovú líniu, no mali možnosť rovno spraviť 24 dielny seriál a sledovať obe dejové linky. Malo to potenciál – temný príbeh a atmosféra a tá čiernovlasá lovkyňa démonov bola hodne uber-cool.

Battlefield (1984) (seriál)

V rámci dokumentárnych filmov jeden z top seriálov. Skoro 2 hodiny informácií a technických a obrázkových vykreslení pre podrobnejšie informácie. Tak to má byť. Máte ale blbý rok, je to od 1994 + tá "druhá séria" čo je osobite tu na CSFD nie je z roku 1995, ale 1996.

Vteřiny boje (2012) (seriál)

Berte to ako prehliadku rôznych strojov a technológií. Pretože vytvoriť rebríček „10 najlepších“ pri porovnávaní lietadiel, lodí, pozemnej techniky a strelných zbraní v kope je nonsens. K niektorým strojom toho povedali snáď na pár viet. Občas dokonca (ako väčšina dokumentov) mierne dezinformuje: napr. v diely 2: trieda Iowa nemala po modernizácii protilietadlové rakety, len CIWS Phalanx. Najväčšie plus je, že dávajú aj ruskú techniku, čo mnoho US dokumentov nerobí. Písal som toto priebežne behom pozerania, ale ďalšie diely sa mi už nedajú získať, videl som len po štvrtý.

Suzumija Haruhi no šóšicu (2010)

WOW...proste...WOW. Po v podstate komediálnom seriály nám tvorcovia naservírujú obrad o 180°. Vzťahy medzi postavami idú do poriadnych hĺbok a konečne sa dostavuje dramatickosť a emócie (hlavne v poslednej tretine je to dosť smutné). Dej potemnel, zvážnel, a tomu sa prispôsobil vizuál, dialógy a hudba. Za ňu veľká pochvala, dostávame dramatické a emocionálne orchestre, občas prikorenené zborovým chorálom. Lahôdka. Takto mal vypadať seriál a otriasol by vesmírom ala samotná Haruhi. Verím, že jeden z najlepších anime filmov čo bol kedy vytvorený. Než sa do toho pustíte, musíte si ale pozrieť všetkých 24 dielov (2006, 2009) seriálu – ktorý nejak neohúri, no inak dej, udalosti a hlavne psychológiu postáv nepochopíte. Ale...Toto musíte vidieť!

Most špiónů (2015)

Nemám moc o daných veciach naštudované v tom obdobý a ani o udalosti, ktorou je film inšpirovaný, nejdem sa k tomu vyjadrovať preto hlbšie. Asi ale môžem povedať, že je to v podstate taká viac fantazijná verzia roku 1957 (stačí sa len tu pozrieť do zaujímavostí, nejaké otázky sa mi vynárali aj počas filmu). Snáď len - časť U2 zasiahne padák a nepoškodí ho? To určite. Celkom fajn dialógy a celková atmosféra, ale škoda toho komicky naivného konca v USA. Inak v rámci politického žánru lepší priemer, ale na pecky, aké točí Oliver Stone sa to nechytá.