Tales Of Zestiria: Dóši no joake (2015)

Síce len prequel, ale konečne po dlhom čase nejaké čisté fantasy, ako má byť! Žiadny fanservice či krv. Kvalitná hudba, vizuál krásny (2014, s tým sa počíta), ale príliš sterilné prostredie a väčší kontrast farieb by nezaškodil. Hrdinka Alisha (s rozpustenými vlasmi) krásna. Od seriálu mám nemalé očakávania, 4*+, NESKLAMTE ma, jediná debilná fanservice scéna a končíte.

Suzumija Haruhi no júucu (2009) (seriál)

Vzhľadom na značne rozporuplné ohlasy som túto verziu z 2009 plánoval preskočiť, ale po 2006 som chcel skrz nové diely preskúmať hlbšie postavy, dozvedieť sa o nich viac. Nestalo sa. 14 nových dielov. Slávna „nekonečná osmička“– časová slučka. Sprvu to bolo zaujímavé, malo to celkom dobrú atmosféru, lenže keď sa to až opakuje 8-krát, je to otravné (ešteže tvorcovia nespravili všetkých viac ako 15 000 opakovaní). Nepracuje sa prakticky s ničím, len rozpoložením scény. Hlbšia interakcia medzi charaktermi len v pár momentoch – občas som mal chuť, rovnako ako hlavný hrdina, Haruhi prefackať (počkať, ja ženy nebijem – takže ju rovno odstreliť, a svet bude o niečo bezpečnejší, žiadne reality warping bulls**ty). 3* pre nové diely, tých 14 častí sa tam sotva niečo pamätihodné udeje, až na pár výnimiek. A tak krásne sa to tam už rysovalo ku koncu, medzi tými organizáciami dozerajúcimi na Haruhi a teoretizovaní o pôvode Haruhi. No nakoniec nič, nevieme čo/prečo/kto/komu veriť (z toho výkladu asi jediné – neveriť okrem Nagato nikomu) Aký má ale pre diváka prínos fakt, že Asashina tú ,,roztomilosť a nevinnosť" len hrá? Aký má prínos pre diváka fakt, že organizácie vkladajú obrovské úsilie a financie do bojov o prežitie? Načo to vysvetliť, stačí 8 dielov stále toho istého a 6 natáčania amatérskeho filmu...BTW, aspoň nový opening je ďaleko lepší, po ňom by nikto neveril, že je to sci-fi po japonsky = relatívne nudné a bez komplexnej logiky.

Suzumija Haruhi no júucu (2006) (seriál)

Keď som zistil, že hl. hrdinka má schopnosť Universal Manipulaiton, tak som nemohol odolať. Sympatická Haruhi je teda číslo (tiež Nagato, aby som neopomenul). Niektoré časti s inými realitami či súbojmi entít so superschopnosťami sú výborné (rovnako tak detektívka na výlete či bitka hviezdnych flotíl), pri ktorých som si hovoril: TOTO! JE! PECKA! Väčšinu času to ale pôsobí ako Slice of Life komédia (pri monológoch/dialógoch som sa príjemne nasmial :-) , s nejakými sci-fi rečami. A tu je problém, prečo 4*. Námet, keď niekto má moc formovať vesmír podľa svojich predstáv, príliš nefunguje, keď je to „bežný školský život universe warpera“. I v tej slice of life sfére je to dobré a má to zaujímavé časti (spievanie Haruhi). Ale ako celok sa z tohto námetu dala vyťažiť veľkolepejšia podívaná, i keď sa to v niektorých častiach podarilo a fakt stoja za to. Je to bezpochyby dielo, ktoré odporúčam. /// Počas stejto scény (SPOILER) som skoro spadol zo stoličky, keď tam hrala Veni, creator spiritus, Symfónia 8 od G. Mahlera.

Oddělené světy (2008)

"Jonáš odporoval starším, preto je vylúčený." Odporoval v čom? „Po vylúčení s nimi nesmieš hovoriť?“ Svedkovia väčšinou neodporúčajú s vylúčenými stretávať sa. To ale neznamená, že nemôže, alebo nebodaj nesmie rozprávať. I keď mnoho svedkov koná podľa prvej možnosti. Ale vlastne oni to aj pekne v tom filme sami (a pritom neúmyselne :D ) obhájili. Vylúčená začne všetkým hovoriť, že klamú a pod. i keď sama tomu celý čas bez problémov verila. Koľké to pokrytectvo. Jej napochodovanie pri pohrebe bolo len ukážka typickej odpadlíčky: „Vylúčili ste ma, pretože som porušila biblický zákon, takže odteraz mám pravdu ja.“ Čiže je jasné a najlepšie, keď taký človek bude čo najďalej od členov zboru. /// Pre Jehovových svedkov skvelé ponaučenie, ako sa veci ľahko môžu zvrtnúť, stroskotať a ako ľahko môže človek zlyhať, keď je slabý. Pre všetkých ostatných...No v komentoch to popisujete dosť. Dialógy a situácie sú prekvapivo trefné a vierohodné. Ale z filmu cítiť ten náklon proti svedkom: svedkovia sú predsa blázni, ktorí sa držia nejakých „bezvýznamných“ pravidiel. A čo tá kravina na konci: Miluješ otec Boha viac než mňa? Áno. Prečo? Je môj stvoriteľ, nebeský otec. A dá mi večný život. Vieš čo, oci. Myslím, že je to od teba veľmi sebecké. ÓÓÓH, tak uzemňujúca a trápne komediálne vykonštruovaná hláška jak zo šľabikára. Pozabudli dodať, že sa to isté týka aj jej, lol. :D

Clannad - After Story (2008) (série)

Potlesk. Chcel som mať oveľa obsiahlejší komentár, ale po poslednom diely ma nenapadá nič iné, než definovať to jednoducho takto: Jedno z tých diel, ktoré vám pomôže byť lepším človekom. A to už niečo znamená. Veľmi ďakujem ľuďom v diskusii za obrázok, kde je časová a „medzi-dimenzionálna“ línia vysvetlená.

Kronika (2012)

Trošku sa cítim previnilo za 3*, na 12 mil. no má výborné efekty a netradičný (nekomixový) námet, dobré tempo a dej, ktorý udrží pri obrazovke (ku koncu je to ale trochu prehnané, pôsobí to ako Man of Steel). Ale po MARVEL a DC veľmi príjemná zmena. Pokus o realistickejšie nazretie situácie: „Čo ak niekto získa telekinézu?“ Žiadna záchrana sveta ani superhrdina všedného dňa ala Spider-Man sa nekoná. Obyčajný školáci, ktorí sa tým bavia. I tak to ale berú dosť z nadhľadom – už počiatočné obavy, či ich to vnútorne nezabíja žiadne? Polícia a každý občan USA by začal strieľať pri niečom takomto hodne rýchlo. A myslím, že by z toho človek zošalel, alebo extrémne zdvihlo sebavedomie a začalo deformovať charakter oveľa skôr. Kto by len nechcel pohľadom premiestniť auto? Ľudia na moc nie sú pripravení, nevedia ju používať. "Kráčajúcemu mužovi ani nepatrí, aby riadil svoj krok." Jeremiáš 10:23

Love Live! School Idol Project (2013)

Čo čakať od Love Live než 5*? Myslím, že po Love Live filme bola práve táto OVA u mňa zlomová, aby sa stalo pre mňa úplnou srdcovkou. V podstate je tu do toho už úplne zasadený fantasy žáner, i keď seriál a hlavne film tieto aspekty nesú tiež. SPOILERY Nádherný kolektívny sen všetkých členiek μ's. Maki má značne rezervovanú povahu a konečne tu mohla povedať, ako ostatných miluje. Krásne sú jej slová doplnené s rozprávaním Nozomi v 8. diely 2. sérii a tak celé ich priateľstvo, na ktorom LL spolu s hudbou stavia, dostáva fantastický rozmer. Na záver ich „nikdy nekončiaca párty“ v spojení s jedným z ich najúžasnejších vystúpení (len malá ochutnávka, celá OVA je ľahko na nete k nájdeniu). Nie je o čom, žiarivých 9* pre každé dievča v μ's. :-)

Doktor Strange (2016)

Famózny vizuálny zážitok pri ohýbaní reality a prechádzaní do iných je asi to najpamätihodnejšie. Niekedy extrémne dynamické efekty, kde sa človek totálne stráca (tým cez efekty asi zapredal dušu) a nejde mi utvoriť si nejakú orientáciu a predstavu, čo sa vtedy deje a ako to funguje. Inak mi príde celý námet trochu nevyužitý, s tou mágiou sa mohli pohrať ďaleko, ďaleko viac. Fantasy tematika v CGI traileroch na hry a podobne ukazuje ďaleko famóznejšie veci (až na to ohýbanie reality – ako som povedal, najpamätihodnejšia súčasť filmu). Hudba je kvalitná, takže na nejaké skladby sa teším. MARVEL ostáva MARVEL, takže kde tu zbytočný „humor“ narúšajúci celé dianie, prípade neracionálne chovanie postáv (doktorka vidí niečo magické prvý krát a je s tým celkom v pohode?). SPOILERY Tak, máme tu kameň nekonečna – času. Prečo ho Strange nepoužije skôr v určitých prípadoch a nezachráni istú osobu? A Dormammu...No, hlas má ako Smaug (samozrejme drak ho charizmou zašliape + ano, bol použitý hlas Benedicta zmiešaný s iným hlasom) a takto vypadá Dormammu . Tu vypadal trochu smiešne. A komu tá časť filmu pripomínala Na hrane zajtrajška? To fakt nikoho nenapadlo, každý len Interstellar – pritom podobnosť prakticky nulová až na ohnutie miest. // Vzhľadom na masívnu kampaň som čakal viac. Najlepšie aspekty filmu sú: cool Benedict, dosť v komentoch prehliadaná Tilda Swinton a scény počas ohýbania reality – i keď všetky možnosti aké umožňuje Reality Warping tam samozrejme nie sú obsiahnuté. Inak záporák mal zaujímavú reč o svojich pohnútkach, osobne by som sa k tomu vedel vyjadriť hlbšie, aj k mnohým dialógom ohľadom života, smrti a času, ale nepamätám si všetko a nechcem tu písať filozofickú seminárnu prácu.

Je s námi konec? (2016)

4*, vzhľadom na dokumenty, ktoré sa zaoberajú daným problémom štandard, akurát je tam Leonardo. Samozrejme ale dokumenty s touto tematikou plne podporujem, takže nemám čo vytknúť. Akurát tá Indka pri interview ma štvala, rozčuľovala sa tam ohľadom spotreby USA akoby bol na vine sám DiCaprio (keď hovoríme v takejto rovine, tak aspoň hovorím všeobecne: USA, oni, vláda, štát - nie v druhej osobe ty/vy, proste nekultivovaný rozhovor). Nehovoriac, že ako bolo povedané, sú po Číne a USA najväčšími zamorovateľmi Zeme, a to i skrz to, že 300 000 000 ľudí (ano, 1/3 populácie Indie) tam nemá elektrinu.