Setkání na konci světa (2007)

Na konci světa sní tuleni o svých indiánských předcích a dělají u toho pinkfloydí zvuky. Je tomu přesně sto let co člověk pozoruje tučňáky (a přesto si stále není jist jejich heterosexualitou). V chodbách pod jižním pólem najdou mimozemšťané zmrzlého jesetera a rámeček z popcornu. S vychechtanejma kyblíkama na hlavě se potácíme a předstíráme slepotu, přitom nám nosem právě teď prolétl bilion triliónů neutrin; radujme se. Ale stejně. Ten malej tučňák...

Godzilla (2014)

90% - zcela vynechat děti, rozmělnit hlavního hrdinu mezi víc obdobně neschopnejch vojáků, prodloužit scénu výsadku nad městem (a nechat v ní znít jen toho Ligetiho, bez ruchů) a bylo by to za 100%. Ale hlavně se mi líbí, jak Hollywood pořád pěkně funguje. Jak si všiml, že už mě vůbec nebaví ty stejnorodý superhrdinský blockbustery a zkusil zas trošičku něco jinýho, byť ne nutně novýho. Návrat ke stylu Jurskýho parku, kterej taky podobně naznačuje, že i kdejakej nadčlověk vypadá v porovnání s indiferentní přírodou stejně jen jako snaživá vopice.

Příběh života a smrti (2011)

Spoiler alert! Po předchozích Herzogovskejch dokumentech trochu zklamání. Pozůstalí držej fotky mrtvejch sourozenců a mocně u toho slzej a vrahouni jsou ukřivděný a uplně nevinný: "já tam vůbec nebyl a vona si za to mohla sama... Ale ok, odpouštím vám". Všichni nedůvěryhodný, stejně jako US trestní systém. Ale je pravděpodobný, jak tady ostatně naznačuje Ghatos, že to Herzog zas natočil podvratně - tváří se jakože jde o uplně americkou agitku proti trestu smrti, ale mezi řádky naznačuje opak; že některý lidi je vhodnější zabít, aby se už nemnožili (v čemž jim doživotí kupodivu nezabrání), když celý jejich pokolení nakonec stejně skončej, v lepším případě, na 40 let ve vězení.... Anebo to myslel ještě naopak? Že i navzdory trvale uvězněnejm tatínkům, dědečkům a pradědečkům, je vždycky naděje, že další generace se už úpadku vyhne? Protože bude mít alespoň milující, byť poněkud tupounkou, maminku? No nevim...

The White Diamond (2004)

Lehký a vybroušený. Úchvatnější dokument, nebo co to vlastně ("I can´t hear what you say, for the thunder that you are ;)") je, jsem ještě neviděl.

Jeskyně zapomenutých snů (2010)

70%. Jeskyně mě nikdy nebavily. Prostě náhodná dutina v kameni. Ze stropu kape voda. A ne, netřpytí se. Protože v ní je Tma. A kresby na jejích zdech? Kdyby je nějaký děcko nakreslilo před třiceti lety, tak asi nikomu tak úchvatný připadat nebudou. Ale jako rámec pro projekci vlastních fantazií o minulosti ideální. Herzog v nich vidí téměř prapočátek wagnerovský opery, mě to pro změnu připadá, jakoby si někdo kdysi ve tmě a skrytu, sám a potají - kreslení trénoval. Jednoho koně přes druhýho, bez jakýkoli symetrie, cíle. Žádný zdobení jeskyně za rituálníma účelama a kdesi cosi. Spíš jakoby se učil kreslit, aby to pak někde venku moh ostatním předvést jako svý umění - na vnější straně skály... Na velkym skalisku byl odevšad dobře viditelnej obří kůň... a naproti přes řeku pětimetrová lví hlava. Zde jsou lvi. V barvách. Bohužel v povětří nepříliš trvanlivejch... jak snadno se skrz ty čmáranice o minulosti sní..

Můj milovaný nepřítel (1999)

Herzog vypráví, jakej byl Kinski hysterik a egomaniak a jak nestrpěl, aby nebyl vždy v centru pozornosti. Zároveň ovšem nemine jedinou příležitost, aby ho s jemností sobě vlastní neshodil, neponížil (že má uplně hloupej vztah k přírodě, že vůbec nebyl z nebe spadlej genius, jak se tvářil, ale že cvičil deset hodin denně atd.) a delikátně nenaznačil, že on sám je samozřejmě ten větší a opravdovější šílenec/genius/umělec/člověk/fitzcarraldo z nich dvou. Nakonec až z tohohle napětí je zřejmý, proč ho musel "against his better judgment" tak milovat.

Temný případ (2014) (seriál)

ten pocit, když si člověk pustí detektivní seriál a na konci zjistí, že vlastně čet metafyzickej román

Grandhotel Budapešť (2014)

vám nevim, nakonec z toho mám podobnej dojem jako z věcí tohohle typu http://www.lostateminor.com/2014/03/21/gigantic-wall-sized-mural-illustrated-mere-sharpie/ ...Řiká se, že hudba je to, co se nachází mezi notama. No, tak posledním Wesovejm filmům přesně tahle hudba chybí. Navzdory vynalézavý instrumentaci a chytlavejm melodiím. Víceméně bych sem moh zkopírovat svůj koment k předchozímu Moonrise kingdom. Včetně odkazu na koment Marigolda :)

Podfukáři (2013)

Uznávám, že jsem se nechal náležitě nachytat. Jesse Eisenberg, Morgan Freeman, Woody Harrelson, Mélanie Laurent, Mark Ruffalo a Michael Caine mě přesvědčili, že se dívám na skvělej film a ono fskutčnosti ne.

Špatnej polda (2009)

Jsem přesvědčenej, že Herzog léta sledoval Nicolase Cage se stejnou pobavenou fascinací jako např. Timothyho Treadwella z Grizzly mana až dospěl k rozhodnutí, že musí jeho neustávající pokusy na filmovym plátně nějak ospravedlnit. Rezignovat na sofistikovanou práci s Nicolasovým účesem a raději jen vytvořit k jeho svébytnýmu hereckýmu projevu náležitě vyšinutej kontext. A konfrontovat ho s perspektivou leguánů...