Číslo 9 (2009)

Niekedy sa oplatí dať na hodnotenia obľúbených užívateľov. Animák čo má len 72 percent je jedným z najlepších aké som kedy videl. Postapokalyptická budúcnosť, po vojne ľudí so strojmi prežili len bytosti vyrobené z niečoho čo sa podobá starej pančuche, očíslovanými číslami od 1 do 9 a tieto sú ohrozované akýmisi tajomnými príšerami. Vodca skupiny jednotka, ktorý dáva prednosť skrývaniu sa, zvedavý a nebojácny dvojka, jednooký päťka, pruhovaný šestka, bojovníčka sedmička, tlstý osmička a hlavný hrdina deviatka. Netrvalo dlho a som si ich obľúbil a som im fandil.

Sněženky a machři (1982)

Komédia pre teenagerov, ktorá stále dokáže pobaviť aj odrostlého vitamína. Kebyže mám o 20 rokov menej, dal by som plnú pálku.

Komorník (2013)

Taký černošský Forrest Gump, jeho blízki postupne umierajú, on prežíva, prezidenti sa striedajú, Robin Williams ako Eisenhower, James Marsden ako Kennedy, Liev Schreiber ako Johnson a Alan Rickman ako Reagan. Slušné herecké obsadenie, kde jasne vyniká môj obľúbenec Rickman, ktorý na veľmi krátkom úseku stihol ukázať kus svojho hereckého umenia. Celé je to však príliš pomalé, depresívne a kombináciou vecí, ktoré nemusím, ako napr. biely doom, podľa skutočných udalostí, americkí prezidenti, neustále vyrovnávanie sa s rasizmom, dráma, avšak kvalitne natočené. U mňa 50 percent.

Hvězdná brána: Atlantida (2004) (seriál)

Lepšie ako SG1, aj ked spočiatku to tak vôbec nevyzeralo. Zlý casting, ale zodpovední si postupne uvedomili svoje chyby a seriálu prospeli obmeny tímu a príchod Jasona Momou, Amandy Tapping a najmä Jewel Staite bol príjemným oživením a na konci by som dal aj plný počet nebyť tých úvodných nudných sérií. Začiatok sa mi nepáčil aj kvôli tomu, že v SG1 som bol zvyknutý na silnejších protivníkov, kde takí Orájovia, prípadne aj Goauldi by Wraithov úplne rozprášili a navyše Wraithi s tými ich maskami vypadali ako keby len nedávno ušli z cirkusu. Ale na toto som si postupne zvykol.

Vánoční prázdniny (1989) odpad!

Na každom filme sa snažím hľadať nejaké pozitíva, ale niekedy to proste nejde. Veľmi, veľmi zlé, radšej žiadne vtipy ako trápne vtipy, hrozná mimika hercov-nehercov, všetci nesympatickí, chlapík trikrát po sebe stúpi na prkno dreva, aby ho tresklo do hlavy, nefunguje ani vianočná atmosféra, absentuje akýkoľvek dej či príbeh, umelo našroubovaná dramatičnosť deja vyvolaná banálnymi problémami, z ktorých bežnému smrteľníkovi zostáva rozum stáť. Jedno prirovnanie sa perfektne hodí. Predstavte si že idete do banky vybaviť bežnú vec a pracovníčka sa Vám snaží nanútiť poistku alebo hypotéku o ktoré vôbec nemáte záujem a pri tom na Vás vycerí ten svoj ´nenútený´ úsmev, aby Vás presvedčila a splnila tým svoje mesačné kvóty a myslí si pritom, že jak ju nebaví presviedčať dalšieho šmejda, ale musí to robiť a pri tom všetkom sa ešte škeriť. Presne takto prirodzene pôsobia Vianočné prázdniny. Zakopať, spáliť a už nikdy viac túto príšernosť.

Dvanáct (2007)

Film Dvanásť je ruský rimejk americkej klasiky - dvanástich rozhnevaných mužov. Uvediem tu paralelu s filmami 7 samurajov a 7 statočných. Podobne ako tu, aj tieto dva filmy sú obidva kvalitné a zaujímavé, rozdiel je ten, že 7 samurajov potápa jeho dĺžka. Podobne aj Dvanásť by mohlo byť aspoň o pol hodku kratšie. A chýbala mi tu väčšia polopatickosť vysvetľovania. Ale napriek tomu 90 percent.

Doktor Smrt (2010) (TV film)

Som za slobodu a ochranu ľudských práv, pričom jedným z týchto práv by malo byť aj právo na dôstojnú smrť. Nevyliečiteľne chorý pacient žije týždne, mesiace vo veľkých bolestiach a je pevne presvedčený že chce umrieť. Máte možnosť mu ukončiť toto utrpenie. Nechali by ste ho dalej trpieť? Občas by mal zdravý rozum zvíťaziť nad ideologickými fanatikmi. Druhá stránka mince je však aby sa po zlegalizovaní eutanázie nezačalo toto zneužívať. Občan A zavraždí občana B a občan A -napríklad imigrant- potom bude tvrdiť že občan B si to takto prial, dokonca ukáže aj jeho sfalšovaný podpis. čo sa filmu týka, napriek nesporným Pacinovým kvalitám je to nakrútené veľmi nudne a najhoršia nuda je vtedy ked trvá dlho. normálne by som dal za 2, ale páči sa mi že vznikol film, ktorý vlastne vzdáva hold doktorovi ľudomilovi, ktorý súcitil s trpiacimi ľudmi a robil všetko preto aby ukončil ich utrpenie, takže musím ísť o hviezdu vyššie, nie kvôli kvalite filmu, ale kvôli princípu, ktorý sa v ňom rozoberá.

Marťan (2015)

Ked som dal Interstellaru plnú pálku, Gravitácii za 4, tu môžem dať max 3 hviezdy a to kebyže nemám rád sci-fi, idem ešte nižšie. Marťan je kombináciou Gravitácie ako survival drama, simfarm a reklamy na nasa. Predstavte si ako všetci pracovníci nasa napäto čumia do monitorov a čakajú na ten okamih, či sa to Damonovi podarí alebo nepodarí, jasajú pri úspechoch, smútia pri neúspechoch, ľudia na námestiach sledujú všetko so zatajeným dychom, však predsa tam vonku na Marse je jeden človek, tiež američan, ktorý sa snaží prežiť, ktorého síce hovno poznajú, ale fandia mu, pretože sú takí dobrosrdeční. Očakávam oscarové nominácie.

Everest (2015)

Slabšie v porovnaní s K2 alebo Vertical limit. Možno preto že tu ide o skutočný príbeh a scenáristi majú do istej miery zviazané ruky. Ale ako nadšený turista musím oceniť krásnu prírodu a majestátne Himaláje. 70%