Roztomilý člověk (1941)

Ďalšia super komédia z vojnového obdobia a už tretí film, kde som videl spolu ústrednú dvojicu Nataša Gollová - Oldřich Nový. Oldřich hrá típka ktorý si z každého robí prdel, vymýšla si rôzne historky, ľudia mu to baštia aj s navijákom, problém však je že tieto historky si vymýšľa aj na svadbe na ktorú je pozvaný a takto takmer rozoštve od seba mladomanželov. Najlepšia časť prichádza potom jak sa objaví na scéne Nataša, ktorá je podobne potrhlá ako Oldřich a vo vymýšľaní lživých historiek je Oldřichovi viac ako vyrovnanou partnerkou.

Once (2007)

Markéta Irglová veľká sympaťáčka a ked som sa dočítal že Cillian Murphy odmietol hrať v tomto filme, lebo mal hrať spolu s českou neherečkou, po zhliadnutí filmu mi je jasné prečo to ten blbec odmietol - on ako herec by mal čo robiť aby predčil neherečku.a bol by to preňho dosť trapas, keby nakoniec nebol hlavnou hviezdou filmu. Mám rád také prirodzené spontánne vystupovanie, ako predviedla Markéta. inak film príjemná romanťárna s kvalitným spevom a hudbou.

Nerve: Hra o život (2016)

Nechal som sa zlákať popisom, že by mohlo ísť o niečo podobné ako Fincherovu The Game, ale toto dielko je akurát tak pre priblblých lajkujúcich teenagerov, ktorí trávia hodiny na fejsbúku. Záverečná pointa, teda posolstvo je fajn, ale (takmer) všetky postavy sú nesympatické a cieľová skupina tohto filmu sa narodila už asi v tomto miléniu.

Sedm statečných (2016)

Nedosahuje kvalitu originálu (originál myslím teraz 7 statočných s Brynnerom a McQueenom, aj keď to je tiež len prerábka 7 samurajov), ale stále dosť dobré s niekoľkými vychytávkami. Len sa nemôžem ubrániť dojmu že je to celé len PR z prostredia imigrantov a ľudsko-právnych aktivistov. Medzi siedmimi statočnými totižto nájdeme černocha, Indiána, Aziata, Mexikána a troch belochov. Ako by asi vyzerali siedmi statoční na Slovensku? Isto by tam bol Maďar, Žid, Čech, východniar, Cigáň, sýrsky imigrant a Vietnamec. A hlavný záporák by mohol byť napr. Fyko a jeho banda zlodejov.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016)

Takí mini x-meni, detskí hrdinovia, z ktorých každý má nejaké špeciálne schopnosti. Čo sa mi však na filme najviac páčilo, je typická burtonovská atmosféra a uzavretý svet a osadenstvo starého domovu, ktorý bol Nemcami zbombardovaný počas vojny. Eva Grínová ako slečna Pere-Grínová úplne uveriteľný výkon, ťažko by bolo túto rolu lepšie obsadiť a zahrať. Je tu plno rôznych vychytávok, napr. boj kostričiek proti netvorom alebo časové slučky, v ktorých existujú aj hrdinovia daného domova a nie je na škodu ani lajtová romantická línia. Worth to see it, jedna z najlepších burtonoviek.

Oskar (1967)

Tento film som si pozrel kvôli Funesovi, ale práve to čo malo byť veľkým plusom, sa u mňa stáva čoraz väčším mínusom. A čo to je? No ten cholerický herecký výkon Funésa. On vlastne hrá stále to isté, len s menšími obmenami a akosi sa mi to už prejedlo, som si ho musel odobrať z obľúbených hercov. Inak scenár je celkom fajn, humorné a komické situácie vyvolané zámenou kufríkov a ďalšími nedorozumeniami. 70%

Má mě rád, nemá mě rád (2010)

Romanťárna skôr pre tínedžerov, pri niektorých scénach mi bolo až trapne, niektoré boli naopak fajn, niektoré zase úplne klišoidné. Film je natočený aj z pohľadu chalana, aj z pohľadu baby. Najprv chalan rozpráva istú príhodu z jeho života, ktorá nejako súvisí s tou babou a potom zase baba rozpráva túto istú príhodu z jej pohľadu. Ono je to celkom dobrý nápad, bavilo ma vidieť tie isté situácie podané z dvoch rôznych, odlišných pohľadov. Avšak výsledok filmu je asi ten, že dievčatá sú nežné, rozumné a chápavé stvorenia a chlapci sú totálni idioti. 70%

Dívka ve vlaku (2016)

Dobré herecké obsadenie: Emily Blunt - perfektný herecký výkon, takto zahrať alkoholičku, no klobúk dole + k tomu ešte moja obľúbená Haley Bennett. Inak film taký klasický thriller, kde v napätí čakáme, ako to všetko vlastne bolo a postupne retrospektívne sa to aj dozvedáme z flashbackov.

Anthropoid (2016)

Film má dva vrcholy, jednak samotný atentát a jednak akčný koniec, inak sú to desiatky minút nudy. Bolo by lepšie, keby tento film natočili samotní Česi. Vadilo mi že Gabčík a Kubiš a aj ďalší ľudia, ktorí boli v reálnom živote Česi (Gabčík bol Slovák), rozprávali po anglicky. Síce bola to taká česká angličtina, ktorej sa dalo dobre rozumieť, dokonca aj Cillian Murphy mal trochu prízvuk. Z histórie je známe, že 7 parašutistov bránilo kostol sv. Cyrila a Metoda pred Nemcami celých 6 hodín. Akože fajn, dobrý námet na film, na dlhú akčnú scénu, ale nejak som si nepredstavoval to bránenie tak, že Nemci bezmyšlienkovite chodia do rany našim hrdinom. Keď bežíte niekoľkí vojaci za sebou, kolega pred Tebou to schytá zo samopalu, tak logicky normálny vojak by nebežal ďalej aby to tiež schytal, ale radšej sa kryl a čakal na príležitosť, kedy nepriateľ nabíja. Ďalšia blbosť - keď Nemci hádžu pumy, zásadne ich hádzali vždy tak, že naši hrdinovia mali čas ich chytiť a hodiť im tú pumu naspäť. Naopak, čo sa mi páčilo, bola tá časť pred atentátom, to čakanie či pôjde Heydrich s ochrankou či bez ochranky, či sa to všetko podarí. Aj samotný atentát bol fajn sfilmovaný. Len potom začala kamera skákať zo strany na stranu, čo je občas dosť obľúbený štýl natáčania, zrejme kvôli vyvolaniu stavu paniky a chaosu, ale mne to dosť kazilo estetický dojem z filmu.

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

Zatiaľ Tarantinov najslabší film. Prvá polka fajn, trochu otravné babské keci, ale atmosféra v podniku dobrá, v očakávaní že sa niečo stane, Kurt Russell aj baby v pohode, ale potom čo sa prehupneme do druhej polky a s novým obsadením, ide to dolu vodou, až na jednu výnimku samé nesympatické čupky, ešte otravnejšie a dlhšie babské keci a ten koniec wtf. Ako čítam v komentoch, mala to byť nejaká pocta fanúšikom, ale takú poctu si predstavujem trochu ináč.