• Krátkometrážní

PROJEKT (2020) (amatérský film)

klady: snaha, technická kvalita, barevnost, trochu atmosféry. zápory: nezkušenost, špatně pojmuté vyprávění, amatérské chyby v celkovém konceptu. Tenhle film je bohužel jen o málo víc než pouze sled ne moc dobře vysvětlených, rozředěných událostí, které se v něm stanou, a úsečných replik neztotožnitelných postav. Zdlouhavé prázdné záběry vyplněné hučením a praštěná barevná korekce nezachrání umění dobře zpracovat látku do filmové formy. Ale vše není ztracené - rejža není marnej, pouze nezkušenej. Vřele mu doporučuji podívat se na YT kanál 'FILM COURAGE', zejména na videa, kde filmoví scénáristé mluví o tom, jak koncipovat scénář a jak pracovat s příběhem.

Proroctví (2009)

O odstín méně naléhavé a méně uřvané než jiné apokalyptické trháky, o kapku skromnější ve financování (50 mil. $), hlavní hrdina je především starostlivý otec než frajírek s nadpřirozenými schopnostmi a cool hláškami. Příjemná změna v přílivu filmů tohoto žánru. 7/10

Provaz (1948)

Zub času na tomto filmu moc šrámů nezanechal, filmu je přes 60 let a stále je vizuálně i obsahově atraktivní. Snad chápu dobře, že příběh nejdříve vznikl jako divadelní hra a poté byl převeden (nebo spíš toliko 'zaznamenán') na filmový pás. Kamera tedy nijak objevná a všechno musejí utáhnout herci. A to se jim daří.

Provedu! Přijímač (2017) (seriál)

Zajímavé téma (nikde jsem nic podobného neviděl) a prostředí. Určitě přínosné coby úhel pohledu pro ty, kteří si tím neprošli. Je to strašně chytlavé, pokud to má ukázat přijímací kurz do armády z pohledu vojínů, tak to imho odvádí dobrou práci. Baví mě poslouchat, co na tu kterou věc, říkají vybraní vojíni, ale přesto bych současně vytkl to, že je to trochu roztěkavé, všehochuťné, přeskakuje mezi mnoha lidmi a nikdy se nedostane pod povrch. Na druhou stranu kamera je občas bombastická - kameraman se nebojí jít za vojíny všude a některé vzdušné záběry jsou za všechny prachy. Je to strašně chytlavé a každá 40minutová epizoda uteče jako nic.

První den mého syna (1964)

Knížka je výborná; filmová podoba má dnes hodnotu jen jako dokument té doby.

První krok (2009) (seriál)

Všechno ve světě Prvního kroku je předvídatelné, prvoplánové, ploché, falešné, vylhané, plastické a umělé, ale kupodivu se na to dá přes to přese všechno dívat. Vím, že si protiřečím a nedokážu odpovědět, proč to tak je, ale je to tak.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)

Další maločeská "komedie", přibližně na úrovni televizního filmu určeného na středu v deset večer. Takové obroky pro náš televizní národ. Na tohle prachy jsou.

Příběh Antwona Fishera (2002)

Příklad filmu, jehož scénář je podle "zaručeného" mustru hollywoodského dramatu (ten, kde hrdina povinně prochází několika zvraty, které se musejí odehrát na konkrétní stránce 120stránkového scénáře). Pěkné, ale zapomenutelné. Možná, kdyby to byl skutečný příběh, bylo by to zajímavější.

Přísně tajné! (1984)

Bláznivá komedie, která se kadencí a kvalitou vtipů klidně může rovnat sérii Bláznivých střel.

Přítelkyně z domu smutku (1992) (seriál)

Nevím, čím to je, ale tato kratší série z vězeňského prostředí, točená na technologii videa z přelomu 80. a 90. let a v podstatě minimalistická co do výpravy, nákladů a prostředí má něco, čemu soudobé komerční české seriály s milionovými rozpočty ať už České televize nebo jejích komerčních konkurentů nesahají ani po kotníky.