Texaský kat (2011)

Detektivek za poslední roky je pomálu. Dobrých detektivek ještě míň. Po počátečních nevalných ohlasech jsem si říkal, že to přece jen zkusím. S pocitem, že to přece taková hrůza být nemůže. Slušné herecké obsazení, zápletka dle skutečných událostí a dcera Michael Manna... no to by mohl být více jak standardní thriller... a teď, po 105 minutách od začátku nevěřícně kroutím hlavou a ptám se. 1) Kdy budou detektivové pořádní borci, co na něco přijdou a ne jen figurky, kterým se musím smát. 2) Pokud nemá příběh nést pouze detektivní práci a máme mít co do činění s dramatem jedné mladé dívenky a prostředím, ve kterém vyrůstá, je potřeba vystavět kýžený žánrový oblouk a ne ukázat pár divných lulínků v matčině příbytku. Hodně chatrné 2*.

Koupili jsme ZOO (2011)

Sluníčkové... jestli chcete na jaře vidět něco, co vám rozzáří úsměv, zahřeje na duši, s tímhle nešlápnete vedle. Sympatické postavy, jemný decentní humor, vzpomínky na své milované. Po dlouhé době mohu doporučit film pro VŠECHNY...

Příliš vzdálený most (1977)

Spousta známých tváří paradoxně tomuhle válečnému dramatu spíše ubližuje. Člověk se na ně těší, ale dostane rozvláčné vyprávění, kde není čas na vysvětlování proč se tahle osoba pohybuje zrovna tady, kam se ztratila jiná důležitá persóna, atd. Za naprosto fantastickou podívanou považuju hromadný seskok, jinak hodně zmatené.

United (2011) (TV film)

"Ne, to není o jejich památce. Je to o tom ukázat světu, co jsme zač. Ukázat světu, že nás tragédie nezlomí. Protože naše budoucnost bude mít základy v tom, jak se dnes zachováme." Přesně! A já se jen ptám. Proč nejsme schopni natočit TV film, který dokáže s takovou důsledností a faktickým popisem zobrazit významnou událost, která poznamenala jeden světově známý fotbalový klub? Témat by se tu našlo také dost.

Pobřeží moskytů (1986)

Propracovanější a duchaplnější Vesnice. Myšlenka, která je dnes díky životnímu stylu aktuálnější než v době vzniku filmu.

Neřízená střela (2010)

Láska prochází masáží chodidel :) Ukázka toho, že Britové komedie říznuté s jiným žánrem zvládají na jedničku. Každá z postav má své místo na slunci a každá předvede nezapomenutelný zápich. Ať už je to Martin Freeman s přiblblým úsměvem, Rupert Grint jako učedník... no a takhle bych mohl pokračovat dále. Jo a je tam pocta jedné z KLASIK kinematografie, tak si ji patřičně užijte. Stojí vážně za to!

Sladká Jane (1998)

Nesourodá dvojice, ulice feťáků, šlapek a všudypřítomná kriminalita. 90. léta byla plná různých pokusů o autenticitu prostředí, ve kterém se ztrácela mladá děcka ujíždějící na drogách. I když byste tyhle dva na první pohled nikdy nepřiřadili k sobě, tak jejich sbližování působí nenásilně a věrohodně. Silné, rezonující... a chtělo by se říct, životem nasáklé.

Le Havre (2011)

Jako kdyby Florian Henckel von Donnersmarck natočil Nezvaného hosta. 70%

Pan Bobr (2011)

Na jedné straně nemám námitek proti filmovému materiálu, je to po všech stránkách profesionálně natočené. Na straně druhé jsem ani na okamžik Gibsonovu Bobrovi nepřišel na chuť (jakkoliv to zní divně).

Probudím se včera (2012)

Kde začít? Když jsem před 3 měsíci uviděl teaser a po Novém roce vyšel trailer, bál jsem se nejhoršího. Přece jen spojení české komedie líznuté sci-fi, to je v současné době na české poměry pokus hodný sebevraždy. Celá plejáda známých tváří v kombinaci s mládím, na které se hezky kouká, no sám jsem byl zvědavý. Ne natolik, abych za to chtěl platit lístek do kina, nicméně náhoda stála za tím, že jsem se s tímto dílkem v kině seznámil. Poměrně svižný rozjezd teda pokazil příchod Nárožného a jeho vysvětlování principu přesunu v čase. No než vysvětlování to spíše vypadalo jako kdyby si odskočil z dřívějšího pořadu Zlatíčka, protože tohle hraní nebylo, ale budiž... Následně se přepneme do minulosti, kde se mladý Petr (Jirka Mádl) snaží získat dívku, která by mohla dát jeho životu smysl. Jednoznačně nejlepší pasáží filmu je, když Petr přichystá ranní chodníkové překvapení s kyticí na konci. Tam někde je vrchol, od kterého jde bohužel všechno dolů a to závratným způsobem. Hrdina je konfrontován se svou natvrdlostí, scénář mu háže klacky pod nohy úplně nesmyslně (proč to prostě a jednoduše nemůže své lásce vysvětlit, ale namísto toho se musí 2x opravovat, působit jako debil a ještě dělat blbce z diváků). A co proboha měla znamenat akční honička s králíkem Waldemarem (nebo jak se jmenoval)? To zde opravdu nefunguje něco jako zpětná kontrola, která by tuhle sekvenci hned vystřihla? Asi ne. Radši přihodit ještě double nášup. Hrůza, u které jsem si málem ukroutil hlavu. Koukám, že tady kydám jen špínu. Tak to zas není. Jenom mi je hrozně líto možností, které tu byly. Eva Josefíková se mi líbila už v Signálu a i tady působí ohromně přirozeně a romantická linie s Jirkou Mádlem jim vážně sluší. Proto zamrzí, když film vlastně vyšumí do obrovského prázdna a já mu tady musím dát (po kratším rozmýšlení) nakonec pouhé dvě hvězdy, i když je to spíše 50% :)