Columbo - Posvítit si na vraždu (1976) (epizoda)

Ze začátku jsem si říkal, že to nebude tak špatný díl, jak se o něm říká, ale po Columbově objevení se na scéně se tomu tak stalo (ale nebyla to Falkova vina). Kapitán Kirk jako vrah není nic moc (jeho plán nebyl zvlášť geniální, ale zase nebyl ani špatný) a v některých scénách působí trapně (například ten jeho "šok" při prvním střetnutí mezi ním a poručíkem). A ta diskuze mezi Columbem a Fowlerem, uvažujícím jako detektiv Lucerne, také byla naprosto nudná. Díl, na který se snadno zapomene.

Columbo - Na programu vražda (1990) (epizoda)

Patrick McGoohan není jen skvělým záporákem, ale i režisérem. Pečlivá příprava vraždy za bouřlivé noci je neuvěřitelně atmosférická. S Columbem mu to jako obvykle ladí a některé scény jsou kouzelné (třeba Columbovo vyprávění vtipu).

Columbo - Columbo na univerzitě (1990) (epizoda)

U nějakého Columba jsem napsal, že jakmile je vrah nějaký mladý cucák, není to ono. Zde máme dokonce dva cucáky, ale mé tvrzení tu neplatí. Hoši jsou dobrými Columbovými protihráči. Myslí si, jak mají navrch a jak dělají z Columba vola, ale ve skutečnosti poručík dělá voly z nich ("Jen se smějte, chlapečkové"). Je pravda, že kluci to udělali celkem chytře (provedení vraždy se vlastně dozvídáme až při závěrečném odhalení, což je netypické), ale pak už to s vymyšlenými důkazy přeháněli. Povedená epizoda (ale hodnocení okolo 83% by si zasloužily jiné díly, které zde na CSFD mají třeba "jen" 75%). Mimochodem, otce jednoho z chlapců zde hraje Robert Culp, klasický columbovský záporák ze tří starých dílů.

Da Vinciho případy (1998) (seriál)

Tuctový krimiseriál. Hvězdička navíc aspoň za Iana Traceyho, kterého si možná pamatujete jako Spidera ze seriálu "Vražedné pobřeží" (na Nově mu v tomto seriálu dali i stejného dabéra, jakého měl ve VP, což po těch letech oceňuji).

Kutil Tim (1991) (seriál)

Jako malý jsem tento seriál zbožňoval. Dneska už ani nevím proč. No ale první díly jsou celkem vtipné, Al "Myslím že ne, Time" také a soused, kterému není vidět do obličeje, je už dnes legendární.

Přátelé (1994) (seriál)

Tenhle sitcom mi nikdy k srdci nepřirostl. Své kvality má, to uznávám, ale asi jsem jeden z mála, koho se obliba tohoto seriálu nedotkla...

Prci, prci, prcičky (1999)

Já tyhle teen komedie prostě nenávidím, ačkoliv je lidé kolem mě milovali a milují. Neříkám, že bych se nepobavil, ale někdy se prostě člověk musí smát, i když je to trapné a znechutí ho to. Tento druh humoru je mi prostě cizí. Aspoň že jsou tam hezké holky. Tenhle díl jsem přežil, další ignoruji.

Policajt v Africe (1978)

Z filmové série o Rizzovi uznávám pouze Policajta v Africe a Milionového brouka, které mám navíc velmi rád. Nejspíš to bude tím, že se oba odehrávají v nádherném prostředí, obsahují skvělý mix humoru, hlášek i napětí, mají spád, stážmistr Caputo zde má větší prostor a hlavně mají výborný starý dabing Rudolfa Hrušínského. Toto všechno podle mě Drábovi a Hongkongu chybí, nebo je toho tam velmi málo. Dráb a Hongkong jsou spíše kriminální filmy, kde je humoru zas tak moc není. Tady je to právě naopak. Čistokrevná lehce kriminální komedie. Rizzovy hlášky jsou naprosto geniální. Bodo je roztomilý a vůbec v tomto filmu nepřekáží. Najdeme zde i mnoho bitek, které jsou okořeněny mnoha vtipnými momenty. Plus pěkná hudba, která dodává atmosféru. Divím se, že má zde tento film jen 66%, je na stejné úrovni jako Milionový brouk, ne-li lepší.

Odpadlík (1992) (seriál)

Děsná pitomost, ale legendární. Navíc v dětství jsem na to koukal a úvodní intro má i dnes něco do sebe. Aspoň dvě hvězdičky.

Columbo - Columbo jde pod gilotinu (1989) (epizoda)

Columbo už podruhé v kouzelnickém prostředí (poprvé zde byl ve starém klasickém dílu "Kouzelné alibi", ve kterém se mimochodem gilotina na stejném principu objevila), i když toto není čistokrevně kouzelnický díl. Závěrečná pointa je skutečně brilantní a velmi napínavá. Zabít Columba se pokoušelo jen pár zločinců (třeba ten s těmi psy z "Jak vytočit vraždu"), tak je to vždycky zajímavé osvěžení. Pro mě rozhodně jeden z nejlepších dílů! Mimochodem, chronologicky se jedná o první díl z té nové série Columbů od skončení původního seriálu v 70. letech (skončila dílem #45 Spiklenci).