Akta X - Avatar (1996) (epizoda)

Vynikající Skinner-centrická epizoda, která je logickým vyústěním předchozích událostí. Když se v mytologickém dvojdílu "Piper Maru"/"Apocrypha" nepodařilo Skinnera zabít, museli se ho vládní konspirátoři pokusit zbavit jiným způsobem. Tedy obvinit ho z vraždy a zdiskreditovat. Mohlo by se na první pohled zdát, že jde jen o obyčejnou detektivku říznutou konspiračním thrillerem, ale dílu nechybí ani strašidelné prvky (lekačky s avatarem jsou povedené). Skinner si tuto epizodu, která rozvíjí jeho charakter, bezpochyby zasloužil. Ostatně za ni loboval sám David Duchovny. Mimochodem, pokud byl někdo zklamaný, že Muž s cigaretou má v epizodě jen mlčící cameo za sklem, na Youtube se dá vyhledat vystřižená scéna, v níž dojde ke konfrontaci mezi ním a Skinnerem. Není to nic zásadního, ale pro fanoušky Kuřáka je to rozhodně zajímavé.

Kobra 11 - Rodinný gang (2003) (epizoda)

Příšerná epizoda. Ani se nedivím, že tu není uveden její popis (zřejmě i pro zdejšího správce nestála za zlámanou grešli). Jen pro úplnost o čem to tedy je: Zločinec verbuje mladé kluky do svého gangu a využívá je k nejrůznějším přepadením. Dva gangsteři projedou silniční kontrolou a po zběsilé honičce Bonrath jednoho z nich v sebeobraně zastřelí. Pachatelova zbraň se ale nenajde, a tak je Bonrath postaven mimo službu. Semir s Janem mají za úkol gang rozprášit a svého kolegu očistit. Zní to zajímavěji, než to ve skutečnosti je. Bonrath ani není ústřední postavou příběhu, děj se netočí kolem něj. Jeho problémům je věnováno jen několik málo scén, jinak je to slabá kriminálka, v níž se Jan se Semirem snaží polapit členy gangu. Sice se do hry vloží bratr zastřeleného, který se chce pomstít, ale ani to nikam nevede (a netěšte se na to, že by šel třeba po Bonrathovi, toho se jeho pomsta vůbec netýká...sorry za spoiler). Scénář je velkým problémem této epizody. Kdyby díl vystavěli jen kolem Bonratha, dokázalo by to vyvolat v divákovi určité pocity. Jenže on je upozaděn, takže se žádné emoce nekonají. Příběh jinak není vůbec zajímavý, dokonce je neskutečně nudný. A plný stupidity. Přitom potenciál tu zcela jistě byl. Hlavní záporák je nevýrazný a chlapečci z gangu jsou jen směšné křoví. Akce spíše podprůměrná. Pro mě je tento díl zkrátka utrpením. Vůbec jsem se nebavil. Tohle je mrhání mým časem a filmovým materiálem. Kobra 11 má být zábavná, ne takovéhle nezáživné nic. Nemůžu přijít na žádný důvod, proč bych měl tento díl ještě někdy vidět. Ale možná je to jen můj problém...vás to třeba nebude tak iritovat. Edit: Vida, den po zveřejnění mého komentáře se tu popis epizody objevil.

Kobra 11 - Náraz (2003) (epizoda)

Tohle je 7. série, jak si ji pamatuji. Je to dost bídný díl. Vystavěli ho přesně podle stereotypní kobrácké šablony, akce je průměrná a záporáci mizerní. Proč musí být sakra i obyčejní podnikatelé ve stavebnictví ostřílenými mafiány?! Vždyť je to směšný! V Německu je každý buď mafián nebo zkorumpovaný polda... Příběh se osobně dotýká Jana Richtera, který je vyšetřován ze zabití a suspendován, ale mě osobně to vždycky nechávalo chladným. Bez ohledu na to, zda ho mám nebo nemám rád, ta postava je v seriálu teprve krátkou dobu, ještě jsem se s ní jako divák nesžil. Navíc kromě "Křtu ohněm" zatím jen dělal křoví Semirovi, který je v této fázi seriálu tou hlavní superstar (už to není rovnocenné partnerství jako s Tomem nebo Andrém). Takže je pro mě těžké Janovy trable nějak prožívat. Emoce to ve mně prostě nevyvolává. A nepomáhá tomu ani fakt, že Christian Oliver opravdu není moc dobrý herec. S těmi svými smutnými a frustrovanými výrazy vypadá jako puberťák, kterému máma zakázala jít na školní diskotéku. Navíc někdy v polovině epizody jako by všichni zapomněli, že se případ Jana osobně dotýká, a jede to v kolejích běžného případu. Nesmím ještě zapomenout na jednu věc, která mě v pozdějších sériích Kobry irituje - nesnáším nadužívání slow motion a v tomto dílu je ho požehnaně. Proč sakra musí zpomalovat i cestu ke dveřím kanceláře šéfové a jejich otevírání? Jako vím proč, jde jim o dramatický efekt, ale je to neskutečně blbé a otravné. Pro mě tento díl rozhodně nebyl zábavou. Když napíšu, že nejvíc se mi líbil moment, kdy Bonrath skládal figurku z Kinder vajíčka, tak to o něčem svědčí...

Akta X - Setkání s příšerodlakem (2016) (epizoda)

Z komediálních epizod já osobně moc odvařený nejsem (nejraději mám strašidelná Akta X), ale v 10. sérii je toto nejlepší díl. Což je trochu smutné. Nejpovedenější díl je ten ujetý. Ale vzhledem k tomu, jak je zbytek této řady slabý, tak se nedá svítit. Navíc jde o jednu z těch humorných epizod, které i já považuji za opravdu kvalitní. Je to vynikající zábava. Pátou hvězdičku přidávám za to, že jako jedna z mála epizod obou revivalových sérií svým charakterem odpovídá dílům z původního běhu Akt X. Takovýto komediální díl bych si dokázal představit někdy v 5. nebo 6. sérii.

Akta X - Papírová srdíčka (1996) (epizoda)

Skvělý díl, v němž David Duchovny předvádí jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů. Výborný je i Tom Noonan, ta role slizkého sériového vraha holčiček mu neskutečně sedla (je to jeden z nejvýraznějších záporáků seriálu). Nápad scenáristů, že to mohlo být se Samanthou úplně jinak, než jsme si doposud mysleli, je geniální. Hřbitov autobusů, kde se odehrává finále epizody, se řadí k těm nejlepším lokacím v historii celého seriálu. No zkrátka jedna z TOP epizod 4. série. Divím se, že byla na Emmy nominována jen za hudbu. Herecké výkony i díl jako celek by si minimálně alespoň tu nominaci zasloužily. Ale 4. řada byla tak našlápnutá, že nominace (a jednu výhru) schlamstly jiné díly. Takže vlastně seriálu žádná škoda nevznikla.

Kobra 11 - Smrtonosná zásilka (2003) (epizoda)

Typická epizoda podle kobrácké šablony, která se definitivně ustálila někdy na přelomu 5. a 6. série. Tyto díly jsou jeden jako druhý, nezapamatovatelné a zaměnitelné. A bude jich v seriálu stále více a více. Většina těchto dílů má řemeslně zmáknutou akci, neoriginální a nezáživný kriminální příběh a slabé záporáky. Často jsou to zkorumpovaní poldové jako v tomto případě. Tyto díly mě opravdu nebaví, což je ostatně důvod, proč jsem v mládí přestal Kobru 11 sledovat. Třetí hvězdičku dávám tomuto dílu jen za nadprůměrně povedené akční sekvence, jinak už v této fázi seriálu bude tento typ dílů obvykle za 2. Kdo viděl jeden, viděl vlastně všechny. Tento vybočuje snad jen větším počtem mrtvých.

Kobra 11 - V utajení (2004) (epizoda)

Vrchol 7. řady. Tento díl je důkazem toho, že i v sériích, které já osobně už považuji za ty horší, se čas od času objeví nějaký klenot. "V utajení" je skvělá epizoda a pro mě jde o jeden z nejlepších dílů seriálu celkově. S každým zhlédnutím se to jen potvrzuje. V 6. sérii bylo několik pětihvězdičkových dílů, tento však všechny válcuje na celé čáře. Už dlouho jsme v Kobře neměli díl, v němž by takhle dokonale do sebe zapadly všechny aspekty - chytře napsaný příběh s pořádnou porcí napětí, luxusní akce, výborní záporáci. Čistě teoreticky by měl být Car mou noční můrou, vždyť jde o bývalého zkorumpovaného poldu, který se stane mafiánem :-) Tedy o spojení dvou typů postav, které v Kobře 11 nenávidím a které považuji za neskutečné klišé. Jenže Car rozhodně není obvyklým kobráckým generickým mafiánem, naopak - je zatraceně charismatický. To samé platí pro druhého padoucha, který je hnán silnou osobní motivací (a charisma mu také nechybí). Obě tyto záporné postavy jsou dobře napsanými charaktery. V dílu sice najdeme několik žánrových klišé (retrospektivní vyprávění, operace v utajení), ale jelikož je to natolik zábavné, tak mi to nevadí. Když se dobře bavím, nejsem hnidopich. Kromě toho jsme v Kobře retrospektivu ještě neměli a příběh s poldou v utajení se zatím objevil snad jen v "Žolíkovi", jestli mě paměť neklame. Epizoda je plná zvratů a překvapení a stane se toho v ní tolik, že by to klidně dalo na pilotní film. Prostě super. Kdyby takhle vypadaly všechny díly, rozhodně bych to v mládí se seriálem dotáhl dál než do 9. série. Bohužel je tato epizoda jen světlou výjimkou. Většina následujících dílů už není tak kvalitní (čest výjimkám). P. S. Jedná se o další z řady dílů, v nichž se Andrea chová jako neskutečná kráva. Nedivím se, že ji někteří fanoušci seriálu nemají rádi.

Akta X - Děsivá symetrie (1995) (epizoda)

Byť to dle hodnocení tady na ČSFD nevypadá, tento díl se obecně řadí mezi ty nejhorší z celého seriálu. Já se mu pokaždé snažím dát šanci, pouštím si ho s čistou hlavou a bez předsudků. Jenže ona je to opravdu bída. Zápletka o ekologicky smýšlejících mimozemšťanech je naprosto šílená. Takový díl bych čekal někdy v 7. sérii v důsledku vaření z vody, ne však ve 2. sezóně, kdy jsou tvůrci seriálu ještě plní dobrých nápadů. Na papíře to možná vypadalo dobře, ale zpracování je mizerné. Osobně si myslím, že si prostě chtěli natočit díl se zvířaty s ekologickým poselstvím. Je to ovšem hodně násilná agitka, díly jako "Darkness Falls" nebo "Detour" mají také environmentální poselství a mnohem lépe zpracované. Příběh ovšem není tím největším problémem, nejhorší na této epizodě je, že je poměrně nezáživná. Co nezáživná - nudná! Možná jsem necita, ale všechny scény s gorilou a znakovou řečí mi přišly docela trapné. A konec mě nechává chladným. Ale abych nebyl jen negativistický - útoky neviditelných zvířat jsou dobře natočené a mají působivou atmosféru. Úvodní teaser s řáděním neviditelného slona je dokonce výborný (vlastně jde o vrchol epizody, pak to jde dolů vodou). Každopádně epizodu, která má ve svém názvu slovo "děsivá", si já osobně představuji jinak. Tohle je spíše nechtěně k smíchu.

Kobra 11 - Heinrich a Paul (2004) (epizoda)

Tento díl mě nikdy moc nebavil. Ve staré Kobře mám rád ty pomalejší osobní příběhy soustředěné na epizodní postavy (např. "Schmölderův sen" z 5. série), ale v této fázi seriálu, kdy už jsem na to koukal víceméně jen z povinnosti (v mládí i dnes), mám nejraději epizody, které jsou zábavnou akční jízdou. Heinrich a Paul jsou sympatické postavy, ale nic to nemění na tom, že jde o dva dědky. A když si představím Kobru 11, rozhodně se mi nevybaví příběh o přátelství dvou seniorů. Je to veskrze nezáživný díl a jeho děj je navíc plný vaty (pátrání po pachatelích prvního přepadení). Akce v tomto dílu není nic moc, naprosto průměrná. A ta úvodní je dokonce extrémně stupidní - skok Semirova BMW skrz explodující cisternu. To v žádném případě nemohli přežít. Jistě, přehnané akční scény, z nichž se nemohli naši hrdinové dostat se zdravou kůží, tu byly už předtím, ale pro mě je toto již za hranou snesitelnosti. Chci vidět akční jízdu, ale ne zbytečně přepálenou. Tohle už bylo ve stylu té extrémně přehnané akce novějších sérií, která mě nebaví. Konečně začínám 7. sérii poznávat, začíná se vybarvovat tak, jak si ji pamatuji (předcházející díly byly milým překvapením). Ale příšerný tento díl není, neirituje mě a pár světlých momentů se tu najde, takže "hvězdy jsou na dosah" v počtu 3. Je to jedna z těch epizod, kterou si pustíte jako kulisu, když vaříte večeři.

Kobra 11 - Countdown (2003) (epizoda)

Zábavné, leč s výhradami. Jako celek to není moc originální. Zase akce s cisternou, zase nějaké vydírání (byť říznuté pomstou), zase bomby. A zase je strašně předvídatelné, z koho se vyklube záporák. Sice tu máme zločinného poldu, ale není to klasický šablonovitý zkorumpovaný policajt, takže mi to nevadí. Navíc Sven Martinek je dobrý herec, tudíž jde o slušného padoucha (nikdo to nemůže brát za spoiler, všem musí být jasné už jen podle uvedení jeho jména tady na CSFD, že v epizodě bude tím zlým...kór když ve 2. sérii hrál klaďase). Heimrichova akce je jako tradičně výtečná, ačkoliv některé věci už jsou za hranicí snesitelnosti (třeba Janovo salto přes džíp je na můj vkus už hodně přehnané). Napětí epizodě nechybí a zábavné to také je, takže se jedná o dobrý díl. Tentokrát odpouštím to klišé se zneškodňováním bomby. Ale drsňáka Christianu Oliverovi prostě nikdy věřit nebudu...