Kobra 11 - Falešné signály (2003) (epizoda)

Je to tak - dávám nějaké epizodě 7. série, kterou jako celek moc nemusím, 5 hvězdiček. Jenže jinak to nejde. Tento díl jsem měl hodně rád i v mládí. Akce je tu skvělá (především bouračky), Raoul W. Heimrich nikdy nezklame. Příběh je přitažený za vlasy, ale je to alespoň něco zábavného a originálního (tedy v rámci seriálu...zápletka trošku připomíná třetí Smrtonosnou past - hon na kočku a na myš maskovaný jako pomsta, který je ve skutečnosti krycím manévrem pro loupež). Po těch laciných kriminálkách z 6. série je takovýto díl příjemný svěží vítr. Záporáci jsou slabší, ale úplná bída to není. Prostě nenáročná zábava. Pořád se tu něco děje, takže člověk nemá čas vnímat, že tu vedle Semira pobíhá německý Leoš Mareš. Sakra, já to musím napsat: i když už to není stará dobrá Kobra 11 (končí pro mě 6. sérií), tento díl se z mého pohledu může směle zařadit k těm nejlepším. Je to neskutečně zábavná jízda. A o to jde.

Kobra 11 - Křest ohněm (2003) (epizoda)

Musel jsem vyměknout. Klasická Kobra 11 pro mě už od mládí končí 6. sérií a vše, co přišlo po ní, je jen zmar a bída (s občasnými záblesky něčeho povedeného). Alespoň tak jsem to vždycky vnímal. Ve svém původním komentáři k celému seriálu jsem dokonce psal něco ve stylu "s Janem Richterem šel celý seriál do háje". Sice jsem s Kobrou definitivně sekl až někdy v průběhu 9. série, ale obecně jsem měl za to, že 7. a 8. řada jsou obrovský propad v kvalitě. Scenáristicky to šlo dolů, akce se stala víc a víc přehnanou a hnusně natočenou (rozklepaná kamera, zpomalovačky/zrychlovačky, rychlé střihy) a seriál jako celek přestal být zábavný a stal se spíše otravným a stupidním. Je možné, že to je opravdu pravda a paměť mě neklame (uvidíme, kam ve svém rewatchi v roce 2020 dojdu). Ale pro pilotní film "Křest ohněm" to rozhodně neplatí. Budu se rouhat, ale musím to napsat: do háje, já jsem se tentokrát bavil víc než u "Štvanice" z předcházející série! Pilot k 7. sérii je neskutečně zábavný, pořád se něco děje a akce je naprosto luxusní. Omlouvám se Raoulu W. Heimrichovi, o jehož režisérských schopnostech jsem v minulé sérii trochu pochyboval. I nadále zůstává nekorunovaným králem kobrácké akce. Příběh s padělateli peněz je zajímavý, ale zbytečně překombinovaný. Navíc už se opravdu ukazuje, že scenáristé seriálu na logiku úplně kašlou. Postavy se snadno dostanou do hlídaných objektů, jako by se nechumelilo (technické oddělení policie, hlídaná banka), policisté mohou jen tak překračovat hranice zákona a nejsou za to potrestáni (správně by Jana za tu jeho stupidní sóloakci měli vykopnout od policie) a v příběhu musí všechno souviset se vším (Semir je klientem banky, kterou vlastní hlavní záporák příběhu, na dálnici padají z nebe kontejnery, zatímco Semir ve stejnou chvíli na stejném místě pronásleduje ukradený hasičský vůz...a za obojím stojí ta samá zločinecká skupina, to je mi ale náhodička). Hlavní záporák (ředitel banky) je mizerný, je to další generický mafián, nevýrazný a nezapamatovatelný. Naštěstí je tu výborný padouch Tscherny, který celý díl na straně záporáků táhne. To je skvělá postava, napůl mafiánský poskok, napůl psychopat. Je to neskutečně zábavný a nezapomenutelný charakter. Navíc jeho herecký představitel nádherně přehrává, přesně tak, jak to mám u kobráckých padouchů rád. Nyní ale pojďme k nutnému zlu - k Janu Richterovi. Nemůžu říct, že by byl nesympatický, to není, ale pro mě je to naprosto nezajímavá postava a se Semirem nemá tak dobrou chemii (André a Tom byli jiná liga). Nepomáhá tomu ani fakt, že Christian Oliver má herecké schopnosti ohoblovaného prkna. Bezpochyby ho do seriálu obsadili jen proto, že k Semirovi chtěli někoho mladšího s hezkou tvářičkou. Pro mě je to prostě takový německý Leoš Mareš. V žádném případě mu nevěřím tu polohu drsňáka, to je k smíchu. Navíc se v první půlce dílu jeho postava chová jako idiot. Čeho chtěl dosáhnout? Dal zločincům přesně to, oč stáli, a ještě ho málem zabili. Kdyby se neukázal Semir a spol., tak by ho v pískovně zastřelili. To si vážně myslel, že na Tschernyho vytáhne pistolku a on a jeho kumpáni (kteří byli ve značné přesile) se vzdají? A proč to neudělal již při prvním setkání, proč čekal na to, až si zločinci odvezou tiskařské barvy, které nezbytně potřebují k uskutečnění svých plánů? Jo, to je prostě ten scénář. Vždycky jsem psal, že na Kobru musí člověk koukat s vypnutým mozkem, jenže takovéhle věci i ten vypnutý mozek musí řešit. A bolí ho to :-(. V minulosti už jsem zmiňoval, že nenávidím tu scenáristickou berličku, kdy je unesena nějaká blízká postava hlavních hrdinů a oni ji musí zachraňovat. Tady to máme opět, tentokrát v podobě malé holčičky (dcera Janovy kamarádky). Jen umělé zvyšování sázek, závěrečná akce na hasičském voze je skvělá i bez ohledu na to, zda se v kabině krčí harant nebo ne. Abych to nějak shrnul: Pilot je to zábavný, lepší, než jsem si pamatoval. Táhnou to především akční scény a Tscherny. Když od toho nebudete nic čekat, možná vás to mile překvapí tak jako mě. Prostě zábavné béčko. P. S. Úplně jsem zapomněl, že je tato epizoda tou první, v níž se objeví Hartmut. Ten je pro mě také jedním ze symbolů té nové Kobry 11, kterou nemám rád. Tady je naštěstí jen v úvodu takovou komickou vložkou a znovu ho uvidíme až v 8. sérii.

Akta X - Vnitřní zrak (1998) (epizoda)

Při posledním zhlédnutí byla pro mě tato epizoda velikánským překvapením. Vždy jsem ji považoval za jeden z těch slabších dílů 5. série, zdála se mi taková nudná a utahaná. Teď jsem ale musel svůj názor přehodnotit. Je to výborný napínavý díl se skvělými hereckými výkony (Taylor, Duchovny) a chytře napsaným příběhem. Utahané to rozhodně není, jen to hodně stojí na dialozích, což jsem asi v minulosti nedokázal plně ocenit. Mulder tady navíc po delší době zas solidně hláškuje. Není to zrovna díl, který by se mi vybavil v hlavě, když se řeknou "Akta X", ale pětihvězdičkové hodnocení si zcela jistě zaslouží. Královsky jsem se bavil. Ale kdo ví...třeba se za pár let můj názor opět změní.

Akta X - Zjevení (1995) (epizoda)

Hodně dobrý díl, v němž se objeví několik známých filmových tváří (R. Lee Ermey, Michael Berryman). Pánbíčkaření se v seriálech obvykle trochu bojím, ale tady s tím žádný problém nemám. Příběh je zajímavý a napínavý - jde o souboj dobra a zla, respektive Nebe a Pekla. V Aktech X je vždy příjemným osvěžením, když se role Muldera a Scullyové kvůli otázkám víry prohodí (z Muldera se rázem stává skeptik). Kdyby nebylo drobností, možná bych tomuto dílu dal i pět hvězdiček. Ale nemůžu - v roli záporáka bych si dokázal představit démoničtějšího herce (i když ono asi bylo záměrem, že zrovna tuto postavu hraje člověk s vizáží nenápadného muže) a finále v továrně na likvidaci odpadu mi přišlo celkem slabé. Když jde o osud světa a ve hře je možný Armagedon, tak si to nezaslouží takové antiklimatické vyústění...

Kobra 11 - Série 6 (2002) (série)

Pro mě je toto poslední série té klasické staré Kobry 11. A je pravdou, že seriálu už tady trochu dochází dech, čehož jsem si všímal i v mládí. Jako celek to není špatná řada, ostatně není tu žádný díl, který bych mohl označit za příšerný nebo nekoukatelný, ale je to už takové průměrné (při sledování některých epizod jsem se přistihl, že vzpomínám na lepší díly a čumím na to už víceméně jen z povinnosti). Jednotlivé epizody nejsou až na výjimky moc zapamatovatelné. U většiny dílů jsem si myslel, že pocházejí ze sérií s Janem Richterem (až toto poslední zhlédnutí v roce 2020 mou špatnou paměť napravilo). Kobrácká formule se tu již zcela ustálila (úvodní bouračka - vyšetřování - prostřední honička - vyšetřování - závěrečná honička) a jádro 6. série tvoří nemastné a neslané epizody (zpravidla jde o nudné detektivky), které nejsou úplně blbé, ale také to není nic, o čem bych psal dopis domů. Navíc nemají čím překvapit. Proto je tu hodně tří a čtyřhvězdičkových dílů, které však kvalitou neodpovídají čtyřhvězdičkovým dílům z předešlých sérií. A o rozdílech v hodnocení tak zpravidla rozhodují jen drobnosti. Akce je pochopitelně v této řadě vynikající, řemeslně vychytaná. Hodně mě také v této sérii baví interakce mezi Semirem a Tomem a kolegy z dálniční strážnice. Obzvláště vedlejší komické podzápletky s Bonrathem a Herzbergerem jsou fajn. Nějak nemám chuť tuto sérii popisovat hlouběji, koho by můj názor zajímal podrobněji, ať si vyhledá komentáře k jednotlivým dílům a z toho si udělá obrázek. Co je podstatné: Pořád je to zábava, ale už ne taková. Řada epizod by se dala přeskočit a člověk by o moc nepřišel. Nejlepší epizody 6. série: Otec a syn; Hluboký pád; Až do hořkého konce; Rozloučení...a vlastně i ta Štvanice, byť jsem k ní byl při posledním zhlédnutí hodně kritický. Nejhorší epizody 6. série : Zrada; Smrt novináře (jsou nejhorší v tom smyslu, že jsou slabší než zbytek této série, nejedná se o nejhorší díly seriálu). A když už máme tedy starou Kobru za sebou, přikládám ještě své řazení jednotlivých sérií od nejlepší po nejslabší: S3, S5, S2, S4, S6, S1

Kobra 11 - Rozloučení (2003) (epizoda)

Poslední díl toho, co já nazývám starou dobrou (klasickou) Kobrou 11. A je to opravdu rozloučení par excellence. Dramatický a napínavý příběh, skvělý záporák, výborná akce, pořádné emoce, Scheureggerova smutná verze znělky...prostě super. Proto nebudu vůbec kritický a mávnu rukou nad tím, jak mohl Leon přežít tu explozi z minulého dílu a proč měl ve svém autě schovanou mrtvolu. Asi pro sichr, kdyby náhodou někdy musel fejkovat smrt :-) Ten chlap myslel na všechno.

Kobra 11 - Stíny minulosti (2003) (epizoda)

S tímhle dílem je to těžké. Sám o sobě je vlastně jen průměrnou kriminálkou s pašeráky drog. Máme tu generického mafiána (který se mimochodem objeví snad jen v jedné scéně) a nevýrazného Leona, jeho hlavního poskoka. Tom se zase zamiluje a jeho nová láska je v ohrožení života. Prostě nic nového, nic originálního. A ani nic moc zapamatovatelného (jen ta akce je zdařilejší než u některých jiných epizod této série). Člověk tedy musí brát v potaz fakt, že toto je pouze 1. část dvoudílného příběhu. Tento díl připravuje půdu následující legendární epizodě, buduje charaktery klíčových postav a popisuje události, na které budeme v "Rozloučení" navazovat. To je jeho skutečná funkce. Je to takové nutné zlo, příprava hřiště před rozhodujícím zápasem. V tomto dílu je Leon slabým záporákem, ale kvůli tomu, co tady prožije, se vyvine v nezapomenutelného a neskutečně zábavného kobráckého psychopata. Poznání Eleny je také nezbytné, aby příští díl vyvolal u diváka ty správné emoce. Kontext s následující epizodou je důležitý, jinak "Stíny minulosti" neobstojí. I tak je to ale jen za čtyři. 2. část tohoto příběhu je mnohem, mnohem lepší. Tady se zatím jen rozdaly karty, hrát se začne až příště.

Kobra 11 - Zrada (2003) (epizoda)

Další nemastný díl 6. série, který nepřináší nic moc zajímavého nebo nového. Celé je to zapomenutelné a zaměnitelné s obdobnými díly. Prostě průměrná detektivka, u níž opět není těžké uhodnout padoucha. Pořád se tu v komentářích oháním zkorumpovanými policajty a mafiány, přitom jsem úplně zapomněl na třetí typ opakujícího se kobráckého záporáka - zlotřilého právníka. To není spoiler, to se dá snadno odvodit (navíc to v této sérii není první díl s tímto typem zloducha). Tři hvězdičky dávám alespoň za solidní akci.

Lost - Epilogue: The New Man in Charge (2010)

Seriálový epilog, který je sice zajímavý a zábavný, ale v podstatě zbytečný. Žádnou zásadní záhadu seriálu totiž neodhaluje. Vesměs jde jen o osvětlení některých věcí, které Dharma prováděla na ostrově Hydra. A ty si člověk, který viděl každý díl seriálu, dávno domyslel. Některé už dokonce byly nepřímo vysvětleny (experimenty s ledními medvědy, místnost 23). To, zda pták ve finále 2. řady skutečně vyslovil Hurleyho jméno, mě opravdu nikdy netrápilo. Z toho ptáka se postupně stal takový vtípek v komunitě fanoušků seriálu, na který tvůrci v tomto epilogu rozverně poukazují. Vlastně celý epilog má tak trochu komediální nádech. V konečném součtu tu tak dostaneme odpovědi pouze na dvě dosud nevysvětlené záhady: 1) Jak je možné, že na Ostrov stále padají palety s jídlem od Dharmy (rozhodně ale nejde o záhadu, která by mi vrtala hlavou a nemohl bych z toho spát) 2) Co je s Waltem. Jinak nic. Je vidět, že tvůrci seriálu už to měli v paži. Místo toho, aby se alespoň trochu pokusili vysvětlit nějaké zásadní otázky z mytologie seriálu, rozhodli se, že si naposledy z fanoušků trochu vystřelí. Michael Emerson je jako vždy výborný a celý tento speciál táhne. Jinak by bylo mé hodnocení mnohem nižší.

Hadí oči (1998)

Dobrý thriller s parádním hereckým obsazením. Gary Sinise je jako vždy výborný a charismatický a Nicolas Cage tu zvládne vystřídat snad všechny své herecké polohy (od šíleného přehrávání až po kvalitní dramatický výkon). Mám rád filmy, v nichž sledujeme jednu událost z různých úhlů pohledu a postupně rozkrýváme, co se vlastně stalo. Takže tím mi "Hadí oči" káply do noty. De Palmova režie je jako obvykle bezchybná. Velmi se mi líbí ty dlouhé záběry bez střihu, kamera z pohledu nějaké postavy a průlety místnostmi. Ty hrátky s kamerou jsou zajímavé a dávají tomuto filmu osobitý ráz. On je to jinak vlastně obyčejný konspirační thriller, který není dvakrát originální (děj je docela předvídatelný). Ale i sám De Palma v nějakém rozhovoru myslím prohlásil, že tento film není detektivní záhada o tom, kdo stojí za atentátem na ministra, ale o zúčastněných postavách a jejich vzájemných vztazích, které tato událost ovlivní. S tím já souhlasím, příběh není zase tak silný, táhnou to především postavy. Velký problém ovšem mám s koncem filmu. Tedy ne s úplným koncem, ale s vyústěním událostí kolem Sinise a Cage. Mohlo to skončit jinak než stylem "hurikán ex machina". Jak už jsem říkal, je to dobrý thriller, ale od Briana De Palmy jsem přeci jen zvyklý na větší bomby (Zjizvená tvář, Carlitova cesta, Neúplatní), tohle je takové...obyčejné. Kdyby film neměl tak kvalitní herce a schopného režiséra, asi by zapadl v propadlišti dějin. 4 hvězdičky to ale dá. Jednou za čas se na to rád podívám.