Kobra 11 - Hluboký pád (2003) (epizoda)

Jeden z nejlepších dílů 6. řady. Tady nejde ani tak o akci jako spíš o samotný příběh a postavy. Werner Freese je jedním z těch nejvíce zapamatovatelných psychopatů staré Kobry. Oproti legendárním cvokům typu Unger nebo Wiegalski je ale Werner jiným typem postavy. Tamto byli zábavní psychoušové jako vystřižení z béčkového akčňáku, Werner se jím sice v poslední třetině epizody stane také, ale po většinu dílu se jeho postava pohybuje v reálných mezích. Je to ve své podstatě celkem realistické zobrazení agresivního člověka a strůjce domácího násilí, kterému jednoho dne rupnou nervy a začne se roztáčet nezastavitelný koloběh událostí směřujících k tragédii. S jeho rodinou dokáže člověk soucítit. Sem tam je to trochu přitažené za vlasy, ale jako postava je Werner velmi dobře psychologizovaný záporák. A skvěle zahraný. V epizodě je navíc v ohrožení život jedné z oblíbených postav, takže emoce diváka pracují. Tento díl bych si dokázal představit i s minimem akce a vůbec by mu to neuškodilo. Naopak.

Kobra 11 - Smrt novináře (2003) (epizoda)

Jeden z těch slabších dílů 6. série. Je to taková recyklace motivů z jiných epizod. Engelhardtová se nevědomky připlete do cesty zločincům ("Taxi 541"). Někdo má v rukou něco, po čem touží gauneři (naposledy třeba "Otec a syn" z této řady). Šéf nějaké firmy dělá špinavé kšefty a snaží se to za každou cenu ututlat ("Smrt z motoru"). Tady konkrétně je to majitel společnosti, která ilegálně převáží a likviduje toxický odpad ("Smrtící náklad"). S tím souvisí obligátní akční scéna s cisternou (opět "Smrtící náklad" nebo pilotní film "Štvanice"). Samozřejmě to není úplně stejné jako v uvedených příkladech, ale originalitu tato epizoda opravdu postrádá. Proto je to takové nezáživné a nezapamatovatelné. Záporák je slabý (není to generický mafián ve smyslu hlavy organizované skupiny, ale také jen rozdává příkazy svým pochopům a neštítí se ničeho, takže to vlastně malý generický mafiánek je). Akce průměrná. Tedy kromě finálové honičky. Sice jsme tu už akční scény s cisternou měli, ale ta v této epizodě je hodně povedená. Vlastně je to nejlepší moment celého dílu. A druhým nejlepším je scéna, v níž Bonrath za znění "Eye of the Tiger" běží za padouchem. To je tak blbý, až je to geniální. Když už jsme u toho - na 6. sérii mě kolikrát víc než vlastní případ baví ta vedlejší komediální linie s Bonrathem a Herzbergerem. Když je díl slabý, táhnou ho alespoň staré dobré postavy.

Kobra 11 - Opožděná pomsta (2002) (epizoda)

Je to dobrý díl, ale absolutní hodnocení mu přeci jen dát nemůžu. Příběh nepřináší nic nového, prostě standardní pomsta nějakého psychopata. Já mám v Kobře 11 rád, když psychopata sledujeme od začátku, je to zábavnější a jeho charakter je více budovaný. Tady však z jeho identity dělají hroznou záhadu (i když se vlastně tváří, že nedělají), přitom každému musí být jasné, kdo to ve skutečnosti bude. Nejznámější německý ksicht v epizodě = vrah. Navíc s tématem odplaty už byly v seriálu lepší díly. Tenhle zas tak moc zapamatovatelný není. A finále v opuštěných průmyslových areálech mě už začínají otravovat.

Kobra 11 - Parta (2002) (epizoda)

NEKOUKEJTE NA CSFD U TOHOTO DÍLU DO GALERIE, JE TAM OBŘÍ SPOILER! Nemůžu jinak, tohle je pro mě pětihvězdičkový díl. Je to sice průměrná kriminálka, ale s výbornou akcí, velkou porcí zábavnosti a hlavně naprosto šíleným závěrečným twistem. Hodně tu v komentářích k jednotlivým epizodám Kobry 11 "machruji", že je u většiny dílů naprosto jasné, kdo se na konci ukáže jako vrah. Tady jsem na to při prvním zhlédnutí nepřišel. To by člověka totiž ani nenapadlo. Někomu to může přijít jako naprosto debilní zvrat, ale mně to nevadí. Ten wow efekt při prvním zhlédnutí je naopak silný. Pravda, při repríze, kdy už víte, jak se to celé vyvrbí, si všímáte určitých náznaků, které ten zvrat předznamenávají (něco jako když podruhé vidíte film Šestý smysl). Ale ani tak s tím nemám problém, ten díl nestojí jen na té pointě. Jak už jsem psal, akce je vynikající, opět byli tvůrci kreativní a vyhráli si honičkami. Ovšem řekněte mi, kdo převáží nafouknuté balónky na nezastřešené korbě náklaďáku? To si samo o sobě říká o průšvih. :-) Prostřední honička je tak zábavně stupidní, dokonce přijde na scénu i slon! Když se akce nebere moc vážně, je to fajn. Obzvláště v této fázi seriálu.

Akta X - Naše město (1995) (epizoda)

Vynikající klasická epizoda o městečku kanibalů. Děsivé to zas tak moc není, ale atmosférické rozhodně ano.

Peep Show (2003) (seriál)

Vynikající komediální záležitost. Musím poděkovat záhadně fungujícímu algoritmu Youtube, který mi z neznámých důvodů doporučil jednu scénku. Po jejím zhlédnutí jsem si pustil druhou. Pak třetí. A pak stále další a další. No a nakonec jsem si sehnal kompletní seriál a sjel ho téměř na jeden zátah. Rozjezd je trochu slabší (první série není ještě tak vtipná), ale postupně se z toho stane zábavná bomba. Britské komediální seriály jdou většinou mimo mě, tento mi ale neskutečně sedl. Mark a Jez jsou vynikající postavy. Někdo tu psal, že jeden je "sociopat a druhý grandiózní ču*ák". S tím já musím souhlasit. Ale oproti původnímu autorovi to nevnímám negativně, nýbrž pozitivně. Jsou to neskutečně zábavný sociopat a...tamto. A v určitých ohledech se s Markem dokonce dokážu ztotožnit (za což bych se možná měl stydět :-) ). Po dějové stránce není seriál příliš silný, ale to je u tohoto žánru pochopitelné. Většinou tu máme jen zápletky točící se kolem života hlavních hrdinů, které vedou k nejrůznějším absurdním situacím. Těžiště humoru spočívá ve slovní komice. Hlášky a především myšlenkové pochody ústředních postav jsou geniální. Seriálová kamera je z pohledu postav a neustále přeskakuje, což může zpočátku iritovat, ale nakonec si na to člověk zvykne. Dejte Peep Show šanci, nebudete litovat.

Kobra 11 - Otec a syn (2002) (epizoda)

Jeden z vrcholů 6. série. Historicky první epizoda zaměřená na Bonratha se povedla na jedničku. Akční scény jsou vynikající a příběh je tvořen tím správným mixem zábavnosti a kobrácké stupidity (sezení na bombě, záchrana v poslední vteřině). Záporák je krásně béčkový - dělá zlé věci, které by ani nemusel, ale dělá je, protože je prostě zlý. Mohl by si vzít od Jochena CD zpátky a nechat ho na pokoji, nikdo by proti němu nevypovídal, aby nevyšla najevo pravda o krádeži auta. Ale on je tak strašně zlý, že zkrátka musí zabít každého, kdo se mu připlete do cesty :-) Jediný problém mám s Bonrathovým synem, který je neskutečný idiot. Aby udělal dojem na holku, ukradne auto. Před svědky. Syn policajta. Ale nějak tu zápletku s cédéčkem holt rozjet museli...

Kobra 11 - Dokonalá vražda (2002) (epizoda)

Velmi dobrý díl s kvalitním příběhem. Epizodě s klasickým sériovým vrahem bych se nebránil, ale tento zamotaný případ mě také dost bavil. Dalo by se uvažovat i o slabších 5 hvězdičkách, kdyby zase nebylo tak okaté, kdo se na konci ukáže jako skutečný pachatel. Opět byla uplatněna zásada "nejznámější ksicht v epizodě = vrah".

Kobra 11 - Až do hořkého konce (2002) (epizoda)

Jeden z nejlepších a nejzapamatovatelnějších dílů 6. série. Je zábavný, napínavý a pořád se něco děje, takže 5 hvězdiček je rozhodně na místě. Není to ovšem nejlepší díl seriálu a v žádném případě se to nevyrovná pětihvězdičkovým dílům ze 3. série. To hodnocení platí v rámci 6. řady, kde máme většinu epizod maximálně lehce nadprůměrných, takže "Až do hořkého konce" je příjemným zjevením. Jasně, zápletka je značně neoriginální (situace s rukojmími už byla v Kobře mnohokrát). Ale tentokrát jsou v ohrožení naše staré známé postavy ze stanice, tudíž jsou sázky vysoko. Navíc klasická "hostage situation" je vděčné téma, které jen málokdy nefunguje. Akorát tak úplně nechápu, čeho chtěl falešně obviněný policista/únosce vlastně dosáhnout. Dobře, očistí ho z podezření vraždy a do jisté míry mu vrátí "čest", ale stejně za ten únos, vyhrožování a ohrožování zbraní skončí na dlouhá léta v base. To je trochu z deště pod okap... Scenáristicky to není nejsilnější, ale hlavně že je to zábavné. V této fázi seriálu je to to nejdůležitější. A kdo má tušení, že je toto další díl se šablonovitým zkorumpovaným policajtem, má naprostou pravdu!

Kobra 11 - Bezbranná (2002) (epizoda)

Stejný případ jako u jiných epizod 6. série. Nemůžu říct, že by to byl špatný díl, jsou to solidní 4 hvězdičky, ale dobrovolně bych si tento díl sám od sebe nepustil (což se nedá říct o čtyřhvězdičkových dílech z předcházejících sezón). Zase je to takové trošku nezáživné, je to průměrná kriminálka, která místy není tak úplně zábavná. Akce je fajn, postavy taky, ale postrádá to ten náboj starších sérií. Jsou to spíše jednotlivé drobné elementy, které to na ty 4 hvězdy vytáhnou, není to samotná síla příběhu. Mimochodem - opět není těžké vydedukovat, kdo je hlavním padouchem.