Kobra 11 - Schmölderův sen (2002) (epizoda)

Tam, kde "Schumannova velká šance" končí, "Schmölderův sen" začíná. Tematicky jde o podobné díly - oba jsou spíše pomalejšími osobními příběhy obyčejných lidí, co přijdou ke špinavým penězům, které chtějí zpět mafiáni. "Schmölderův sen" má štěstí na sympatické a dobře zahrané postavy - bezdomovci i Schmölderova dcera jsou charaktery, kterým divák nemůže nefandit. A dokáží (alespoň u mě to tak bylo) vyvolat emoce. Na konci jsem měl příjemný pocit z toho, jak to dopadlo. Díl je hodně zábavný, akce je povedená, ale hlavním tahounem jsou ty ústřední postavy příběhu, které to celé táhnou. Mafián je opět generický a můj negativní názor na tento typ postav je dobře znám, v komentářích to často omílám :-). Za mě výborný díl, ale chápu, že pro většinu hardcore fanoušků Kobry 11 bude asi slabší, protože není to typický akčňák.

Kobra 11 - Láska až za hrob (2001) (epizoda)

Stará Kobra tyto díly s psychopaty prostě umí. Obzvláště musím ocenit dvě věci - vraždíci stalker Patrick je výrazný a zapamatovatelný záporák a finále příběhu nemá podobu obligátní automobilové honičky, což je pokaždé příjemná změna. Epizoda je trochu přitroublá, ale neskutečně zábavná. Tak to mám rád.

Kobra 11 - Obchod se smrtí (2001) (epizoda)

Zas jeden nemastný díl. Zápletka není špatná (v podstatě jde o točení bouračkových snuff filmů), ale epizodu sráží k zemi mizerný záporák a nezajímavé postavy. Byť cítím, že bych měl jako divák s postavou Dannyho sympatizovat, je mi tak nějak ukradený. Po většinu dílu jen někde chodí a tváří se jako hromádka neštěstí. Navíc je to postava podle stejné šablony jako kaskadér ze 3. série z dílu "Poslední šance" (ten byl ale zajímavější charakter a dalo se mu fandit). Příběh je takový utahaný. Semir s Tomem se tu chovají jako perverzáci. Akce dobrá. Prostě za 3.

Akta X - Krev (1994) (epizoda)

Zápletka je dobrá, ale dala se zpracovat lépe. Je to celkem nezáživný díl. Představitel Eda mi nepřišel jako dobrý herec. Ačkoliv jsem tuto epizodu viděl již několikrát, po závěrečných titulcích mi pokaždé zcela vyšumí z hlavy. V seriálu najdeme kvalitnější díly, v nichž vláda provádí nějaký tajný experiment na běžné populaci (osobně doporučuji třeba "Wetwired" z konce 3. série, který pojednává o podobném tématu).

Akta X - Instinkt (1999) (epizoda)

Pozor spoilery! Tento díl pro mě patří k těm slabším. Nikdy jsem ho moc nemusel. Příběh je hodně překombinovaný a poněkud tápe v hledání vlastní identity. Tváří se to jako epizoda o vraždícím mytickém psovi, což by samo o sobě stačilo, ale pak se z toho vyklube čínská verze vlkodlaka zkřížená s démonickou posedlostí a schopností transformace. Nevím, no...v Aktech X jsem zvyklý na nejrůznější zamotané šílenosti, ale tato epizoda není sama o sobě moc silná, takže zbytečně komplikovaná zápletka jí jen škodí. Navíc se tu najdou logické nesrovnalosti. Aby plán doktora dhoula fungoval, musel počítat s tím, že čínští námořníci otevřou jeho klec. To je ale spoléhání se na náhodu. Kdyby se tak nestalo, jak by si v Americe vyzvedl sám sebe, když by zůstal zavřený v kleci? Samostatnou kapitolou jsou v této epizodě postavy. Nejsou sympatické a jejich motivace mi není zcela jasná. Proč se šílená psí dáma (to je obzvláště úděsná postava) na konci zachovala tak, jak se zachovala? Protože byla prostě magor. Nesympatická je tu i Scullyová, která se chová jako žárlivá fúrie, přitom je jasné, že pro žárlení nemá žádný důvod. Ne, tohle se zkrátka nepovedlo. Je to dost blbá slátanina. Působivé jsou jen scény útoku psa.

Kobra 11 - Těžká volba (2001) (epizoda)

Tento díl mi v mnohých ohledech připomíná novější série Kobry, které nemám rád - zbytečně přepálený úvod (ozbrojené komando s bazukami a bombami připomínající malou armádu, které má za úkol sejmout auto z dálnice), mizerný mafiánský záporák, hlavním hrdinům je unesena blízká osoba, a tak jsou nuceni pracovat v utajení na vlastní pěst proti všem...Od 9. série dál jsem viděl jen několik desítek epizod, ale ve většině z nich se něco z tohoto (nebo dokonce úplně všechno) opakovalo. A vlastně už se to objevovalo i v sériích 6 - 8. V 5. řadě to ale ještě nemůžeme brát za otravné klišé a hlavně to není vyvedeno do extrémní stupidity, takže by mi to nemělo vadit. Je však pravdou, že na tu zápletku zachraňování blízké osoby ze spárů generického mafiána mám alergii. Nová Kobra mi takhle zpětně znechutila tu starou. Vím, to je můj problém, ta epizoda za to nemůže. Z hlediska příběhu, vedlejších postav či akce by pro mě tento díl byl sám o sobě spíše průměrnou a zapomenutelnou záležitostí, naštěstí jsou tu určité drobnosti, které ho v mých očích vyšvihnou na hezké čtyři hvězdičky. Jednak je to drsný Tom (jeho charakter se neustále vyvíjí k lepšímu). Dále napínavé finále v pískovně. Výborní jsou tu Bonrath s Herzbergerem (nejsou jen vtipnou vložkou, ale pro jednou i kompetentními policajty). Tím nejlepším na této epizodě je ale interakce týmu z dálniční strážnice, který se semkne jako rodina a pomůže jednomu ze svých členů v potížích. To je moc fajn. Plusové body dávám i za Tomovu sestru, která není jen dámou v nesnázích, ale dokáže únoscům pěkně zatopit, než ji chytí.

Kobra 11 - Smrt z motoru (2001) (epizoda)

Zase jeden díl, který objektivně asi není na 5 hvězdiček, ale já to tak cítím, protože ho mám rád. Mé hodnocení jednotlivých dílů nereflektuje ani tak vlastní kvalitu epizod jako spíš to, jak moc se u nich bavím. A u "Smrti z motoru" se bavím královsky. Příběh je jednoduchý a celých 50 minut by sám o sobě neutáhl, a tak se skládá ze tří podzápletek (zločinná autodílna, pomsta zblázněného ženicha a komická linie Semira s bolavými zády). Tyto jednotlivé mikropříběhy jsou spolu více či méně provázány a děj mezi nimi neustále přeskakuje. Proto se jedná o díl, který je zase v něčem trochu jiný než ostatní epizody. Zatím ještě seriál nejede podle jedné šablony a to se mi na něm líbí. Netradiční je to také v tom, že je tu Semir odsunut do pozadí, má jen několik scén, které slouží jako humorná vložka. Takže se jedná o sólo pro Toma Kranicha, jehož charakter se neustále vyvíjí a mění k lepšímu. V komentáři ke 4. řadě jsem si trochu postěžoval, že je Tom jako postava takový mdlý. V 5. sérii už to neplatí a mohou za to díly, jako je tento. Tady je Tom vážně super. Je zajímavé, že do role ženicha, který se po tragické ztrátě snoubenky zblázní, obsadili Uwe Bohma, jenž si ve 3. řadě v epizodě "Na mušce" zahrál Semirovu nemesis Wiegalskiho. To je jeden z nejlepších psychopatů seriálu a natolik výrazná postava, že v něm vidím Wiegalskiho v každé jeho roli. Proto je pro mě trochu těžké ho v tomto dílu litovat a cítit k němu nějaké sympatie. Ale když se jeho postava zblázní, je to opět radost sledovat. Magory umí dobře. Škoda že jeho dějová linie postrádá výraznější pointu, konec je takový odfláknutý. Jedna otázka k zamyšlení: může za Atalayovu absenci v tomto dílu právě obsazení Bohma? Mohlo to být záměrné, že tvůrci nechtěli, aby se na obrazovce tito dva herci po relativně krátké době znovu potkali, jelikož fanoušci seriálu mají Wiegalskiho v dobré paměti? No, to se asi nikdy nedozvíme... Epizoda má také výborný humor a solidní akční scény. Největší její slabinou je hlavní záporák (šéf autodílny). Mohl to být jen šejdíř a fušař, který se snaží ututlat svou chybu, nemuseli z něj hned udělat dalšího malého mafiána, co se neštítí ničeho. To je přesně ten typ padouchů, kteří mě v Kobře 11 nebaví. Ale to je jen drobnost, jak jsem říkal, tento díl mám hodně rád.

Akta X - Babylon (2016) (epizoda) odpad!

Nejhorší díl revivalu a patrně i nejhorší díl Akt X vůbec (definitivní verdikt udělím až po dalším zhlédnutí celého seriálu). Každopádně "Fight Club" či "First Person Shooter", obecně vnímané jako naprosté dno seriálu, jsou v porovnání s touto epizodou klenoty. Já opravdu nechápu, co se s Chrisem Carterem stalo. Jak mohl duchovní otec Akt X takhle zblbnout? Vždyť býval geniální. Úpadek jeho kreativního talentu začal být patrný někdy od 8. série. Pak přišel druhý film. Už tam jsem si říkal, jak mohl natočit film, který je naprosto zbytečný, jelikož šlo jen o dlouhou, značně podprůměrnou samostatně stojící epizodu. No a s 10. sérií celý seriál téměř pohřbil. Mytologii úplně překopal a zničil, čímž fanouškům v podstatě naplival do tváře. Ale ani všechny "My Struggle" dohromady nejsou tak příšerné jako "Babylon". Tohle totiž nejsou Akta X, tohle je sračka. Slušně to napsat nelze. 10. série má jen 6 epizod. 2 jsou zabité mytologií, takže pak zbývají jen 4 samostatně stojící díly, které by měly představovat to nejlepší, co mohou Akta X nabídnout (proč je jinak oživovat, že?). Tyto čtyři epizody by měly být naprosté bomby, s nimi by si měli tvůrci vyhrát, vytáhnout z rukávu všechny trumfy. Jenže pak přijde Chris Carter a jednu z těch čtyř epizod úplně zmrší. Tento díl je naprosto zbytečný, je to mrhání filmovým materiálem a prací herců. To mu nikdo neřekl, že toto opravdu není dobrý nápad? I když ono by to bylo asi zbytečné, když je to velký šéf... Už jen ta zápletka je mizerná. Akta X nejsou 24 hodin, prací Muldera a Scullyové není honit teroristy. Na jednu stranu to chápu, příběhy Akt X vždycky tak nějak reflektovaly aktuální dobu, v níž seriál vznikal. 90. léta byla dobou paranoie a teorií o vládních konspiracích, tak to tvořilo jádro seriálu. Člověk se zároveň neekologicky choval k přírodě, devastoval ji, znásilňoval, a tak existovaly názory, že mu to příroda jednou může vrátit (v reálu globálním oteplováním, v seriálu se to odráželo v epizodách jako "Darkness Falls" či "Detour", v nichž devastování přírody oživilo nové živočišné druhy či spící monstra z dávné minulosti). Takže inspirace reálným děním a dobovými náladami tu byla vždy. Ale u "Babylonu" si nemyslím, že chtěl Carter reflektovat aktuální napětí z terorismu, spíše si dle mého názoru touto epizodou něco kompenzoval (asi nemůže spát kvůli strachu z terorismu nebo je islamofob - což mu ostatně bylo po premiéře tohoto dílu vytýkáno). Příběh nehodný Akt X je však tím nejmenším, to by člověk ještě přežil (ostatně téma terorismu bylo už v 5. sérií v "The Pine Bluff Variant" a nebyl to špatný díl). Kdyby tedy ty teroristy alespoň opravdu honili, tak by to mohlo být zábavné. Jenže celý ten díl je o tom, že se snaží o komunikaci s teroristou v kómatu. To zní zábavně, že? Kdepak. Není to zábavné, napínavé ani zajímavé. Je to jen debilní. Navíc Mulderův trip na houbičkách je něco tak neuvěřitelně trapného, že se to nedá ani popsat. Znovu připomínám, že jednu ze 4 samostatně stojících epizod zabili tím, že Mulder v kovbojském klobouku tancuje v country baru. TOHLE PŘECI NEJSOU AKTA X! Kvůli tomuhle si člověk ten seriál nepouští! Cameo Osamělých střelců také nefunguje, protože přijde ve chvíli, kdy je divák zcela znechucen tím, co sleduje. Carter si podle mě nedokázal v hlavě ujasnit ani tón této epizody - příběh se tváří strašně vážně, ale ulítlý Mulderův rauš je jak vystřižený z komediální epizody. Kapitolou samou o sobě jsou pak nově představené postavy agentů v podání Lauren Ambrose (pracovně jí budeme říkat píča) a Robbieho Amella (kus prkna, který umí mluvit). Nerozumím tomu, proč tyto extrémně nesympatické postavy Carter vymyslel (velký prostor mají i v následující mytologické epizodě). Měly se snad jednou stát nástupci Muldera a Scullyové? Nebo si věřil, že budou mít takový úspěch a dostanou vlastní spin-off? Naštěstí je diváci nenáviděli, takže se v 11. sérii po první epizodě potichoučku vytratili. Zkrátka a dobře, celý tento díl je naprosto tragický, nefunguje tu vůbec nic. Nikdy bych nevěřil, že nějaké epizodě Akt X dám odpad, ale tady nemůžu jinak. Tento díl nemá žádné kladné rysy. Není nic, co by ho nějak zachránilo. Jsem tu znechucený úplně ze všeho, dokonce i z Muldera a Scullyové. Vlastně si to ten odpad zaslouží, protože to zkrátka nejsou Akta X. Tento díl mě natolik zničil, že jsem nechtěl koukat na 11. sérii. Ta je naštěstí mnohem lepší než 10., ale to už je jiný příběh.... Lidé dobří, tomuto dílu se vyhněte! Toto opravdu nejsou Akta X! Bude Vám z toho na blití jako mně.

Akta X - Důvěrně známý démon (2018) (epizoda)

Nejlepší díl z obou revivalových sérií. Jediná epizoda, která se atmosférou, napětím a mírou děsu podobá původním řadám. Tak jsem to cítil už po premiéře a i teď po dalším zhlédnutí s odstupem dvou let se můj názor nezměnil. Je to hodně temná epizoda. Nečekal bych, že se v roce 2018, kdy musí být všechno politicky korektní a sluníčkové, vytasí Akta X s dílem, v němž démon zabíjí malé roztomilé děti. Ačkoliv podle toho, co ty děti sledovaly v televizi, by z nich možná stejně vyrostli psychopati :-) Líbí se mi, že do příběhu zakomponovali i moderní variantu honu na čarodějnice a masové hysterie (lynčování nevinného člověka...byť to byl tedy pedofil). Vzhledem k tématu to sem skvěle zapadá, i když je to vlastně vedlejší dějová linka. Přítomnost známých tváří v policejním sboru potěší (máme tu Randyho z Monka či Curtise z 24 hodin). Za mě je to jasných 5 hvězdiček. 10. a 11. série jsou zbytečné a nepříliš povedené, ale tento díl jejich existenci alespoň částečně obhajuje. Jsem rád, že vznikl. P. S. Nenechte se oklamat tím, co je tady na CSFD napsáno. Scénář k této epizodě nepsal Chris Carter, který někdy před druhým filmem musel prodělat lobotomii. Scenáristou dílu je Benjamin Van Allen. Kdyby to dělal Carter, tak by z toho vznikla podobná sra*ka jako třeba Babylon z 10. série.

Kobra 11 - Horečnaté sny (2001) (epizoda)

Pro mě jeden z nejlepších dílů seriálu. Najdeme tu vše, co má kvalitní epizoda staré Kobry 11 obsahovat. Děj je velmi napínavý. Semir v roli rukojmího sice není v rámci seriálu zrovna originální zápletka (ostatně to tu bylo relativně nedávno - v pilotu k této řadě), ale tady se do hry dostává ještě nebezpečná nákaza, čímž jsou sázky hodně vysoko. Akce je v této epizodě velké množství a je naprosto luxusní. Scéna, kdy Tom přeskakuje z jednoho jedoucího kamionu na druhý a do toho hraje La Grange od ZZ Top, je pro mě jednou z ikonických scén staré Kobry. Přesně takovéhle nezapomenutelné akční spektákly jsem postrádal u většiny epizod 4. série. Dále tomuto dílu nechybí humor, především výborné hlášky. Kvalitní jsou i epizodní postavy. Záporák není vůbec špatný a dialogy mezi ním a Semirem jsou vypilované. Navíc oceňuji, že se ho snažili alespoň trochu charakterizovat (belgický voják, který se dal na dráhu zločinu poté, co ho zradila a opustila jeho vlast), v této fázi seriálu tu máme většinou již jen generické padouchy bez vlastní osobnosti, takže toto je milý detail. Zemský předseda vlády je v podstatě stejný typ postavy jako jeho předchůdce z "Pekelné jízdy na A4". Tam však politik škodil zcela bezdůvodně (respektive proto, že scénář potřeboval nějakého záporáka), zatímco zde jsou jeho důvody pochopitelné a jen to přispívá k budování napětí. Epizoda je prostě dobře napsaná. Není divu, když ji dělal stejný scenárista jako "Slepou lásku" ze 4. série, která byla jedním z jejích vrcholů. Budu se opakovat, ale takhle by měla Kobra 11 vypadat - neměla by to být laciná německá detektivka se třemi vloženými akčními scénami (úvod-prostředek-začátek), ale super jízda od začátku do konce.