Kobra 11 - Krátké štěstí (2002) (epizoda)

Vynikající epizoda. Je to napínavé a neskutečně zábavné. Příběh není dvakrát originální, ale to vůbec nevadí. Raoul W. Heimrich v řadách 4-6 režíroval díly s tou nejlepší akcí. Skvělá je honička v prostředku epizody, v níž Semir a Tom v malém autě prchají historickým centrem města před policisty. Je to vlastně "Štvanice" z příští sezóny v malém měřítku (tu mimochodem dělal stejný režisér). Kvalitní je i závěrečná honička s koňmi po dálnici. Je to přepálená akce, ale zábavná a kvalitně natočená. Fajn je i záporák, klasický krásně přehrávající psychopat staré Kobry.

Kobra 11 - Falešná hra (2002) (epizoda)

Dobrý díl. Tváří se to jako průměrná německá detektivka, ale je to mnohem chytřejší. Je to totiž jedna velká bouda na diváka. Člověk si myslí, že jde o další z epizod podle klasické šablony a že je jasné, kdo je vrah a kdo neprávem stíhaný. Jenže na konci se ukáže, že to celé bylo úplně jinak. Na poměry Kobry 11 povedený twist. Při prvním zhlédnutí před lety jsem to nečekal. Pravda, bylo mi tenkrát asi 10, ale i dneska musím uznat, že je to dobře napsaná epizoda.

Kobra 11 - Věc cti (2002) (epizoda)

Vynikající díl se zajímavým příběhem z atraktivního prostředí armády. Nejede to podle klasické kobrácké šablony, která se již v této sérii pomalu ale jistě formuje, což je jen dobře. Částečná absence Semira nevadí, Tom to sám utáhne. Akce je klasicky dobrá, ale v této epizodě mě víc baví děj a postavy.

Kobra 11 - Závodní stáj (2002) (epizoda)

Nudná zápletka, nezajímavé postavy, generický mafián s poskokem...bla bla bla. Tento díl je jedním z těch nezáživných a šablonovitých. Zachraňuje ho pouze výborné finále na přehradě, které si pamatuji už z dětství. Jen jsem si myslel, že pochází z lepšího dílu.

Kobra 11 - Tina a Aysim (2001) (epizoda)

Není to tak špatné, jak by se z hodnocení na CSFD mohlo zdát. Je to trochu netradičně vystavěná epizoda, jedná se vlastně o road movie dvou holek v telecích letech, které mají v patách nejen Kobru, ale i zabijáka. Odklonění od klasické kobrácké formule je možná důvodem pro její nízké hodnocení. Mně osobně to nevadí, já jsem naopak rád, když seriál nejede podle jedné šablony. Akce ujde a navíc tu Kobra 11 zavítá k moři. Největším problémem epizody jsou paradoxně titulní postavy - Tina a Aysim. Nemůžu říct, že by mi byly dvakrát sympatické. To ten mafiánský poskok, co po nich šel a neustále nadával na svého šéfa "Dědka", mě bavil mnohem víc. 4 hvězdičky. Legendární díl to není, ale vyložený průšvih také ne.

Kobra 11 - Znepřátelení bratři (2001) (epizoda)

Neuvěřitelná nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuda. Nemůžu říct, že by ten díl byl vyloženě špatný (neirituje mě a nepřijde mi debilní), ale takovouhle zápletku bych Kobře prominul v první, maximálně ve druhé sérii. Znesváření bratři, vydírání, intriky kolem závěti...je to reálné, což je na jednu stranu fajn, ale v této fázi seriálu už jsme zvyklí na napínavější a šílenější epizody. U této jsem málem usnul. Slabé 3 hvězdičky, protože akce je dobrá. Vždycky jsem rád, když do standardní honičky přidají něco kreativního - zde auto srážející parkovací automaty, z nichž se sypou drobáky. To je zábavná blbůstka.

Kobra 11 - Rychlost (2001) (epizoda)

Prase na dálnici. Jedna z těch nejvíce zapamatovatelných epizod 5. série. Již podruhé se nám v seriálu objevuje budoucí komisař z týmu 2 Hendrik Duryn a tentokrát už mě tak neirituje, jako tomu bylo ve 2. řadě v dílu "Mezi dvěma kameny". Tady je vlastně celkem sympatický. A o to víc vám je líto jeho rodiny, když si uvědomíte, že obligátní happyend se v tomto dílu nekoná. Klaus půjde sedět a bude splácet dluhy do konce života, zatímco jeho snoubenka s novorozencem nebude mít kde složit hlavu. Celkem drsné. Už v dětství jsem se ale pozastavoval nad tím, jak málo stačí, aby se z obyčejné novinářky a bankovního úředníka stali bezskrupulózní zločinci, kteří se nezastaví před ničím. Lusknutím prstu jsou z nich profesionální gangsteři, což je trochu úsměvné. Navíc...mají sice Klause v hrsti a ví, že umí dobře řídit, ale co jim dává záruku, že bude schopným bankovním lupičem? No ale takové věci nemá cenu řešit, hlavně že je epizoda zábavná. Reportérka je naprosto odporná postava, a proto je dobrým záporákem, vryje se vám do paměti. Akci netřeba zmiňovat, ta je tu hodně dobrá. Trochu mě jen mrzí, že nedokázali vymyslet nějaký originálnější konec. Tady jen okopírovali závěr epizody "Jed". Ale to je drobnost, jako celek musím dát 5 hvězdiček. Skvělá zábava.

Kobra 11 - Černá vdova (2001) (epizoda)

Tom má vážně smůlu na ženský. Epizoda je povedená, ale pro mě do absolutního TOP nepatří. Celou dobu jsem se totiž nemohl přenést přes to, že ji scenárista vystavěl úplně blbě. Mnohem působivější by bylo, kdybychom se až na konci dozvěděli, že je agentka Interpolu ve skutečnosti chladnokrevná nájemná vražedkyně. To by byl parádní twist a byl by to o dost silnější zážitek. Prostě bychom ji neviděli zabíjet a až v samotném závěru by pravda vyšla najevo. Mně osobně by se to líbilo mnohem víc, než když jsou karty odhaleny v půlce epizody (a kdo si přečte oficiální text z Novy, tak to má vyspoilerovaný rovnou). Za mě je to nevyužitá šance, měli nad tím trochu víc popřemýšlet. Díl režíroval Raoul W. Heimrich, expert na ty největší akční pecky (dělal například piloty ke 4. a 5. řadě), zde je ovšem akce taková průměrná, nevýrazná. Třeba honička v prostředku epizody je zbytečně moc dlouhá a postrádá koule. Navíc pronásledování motorky v ocelárně jsme už v seriálu viděli - díl "Ztracená v mlze". A tam to bylo lepší.

Akta X - Kitsunegari (1998) (epizoda)

Pozor spoilery! Zbytečné pokračování legendární epizody "Pusher" ze 3. série. To kouzlo se napodruhé nepodařilo zopakovat. Na jednu stranu oceňuji, že se snažili o něco trochu jiného, že to neměl být "Pusher" přes kopírák, ale původní epizoda byla dokonale uzavřena a nepotřebovala žádné volné pokračování vycucané z prstu. Samotný Modell je tu upozaděný a vlastně je v tomto příběhu ten hodný. Což mi přijde totálně proti jeho charakteru. Děj není tak napínavý jako u původní epizody a Modellova sestra v žádném případě není tak výrazný charakter, nedokáže se vrýt do paměti. Robert Wisden navíc tenkrát podal herecký výkon, ze kterého až mrazí. Diana Scarwid mu nesahá ani po kotníky. Závěrečný duel mezi Mulderem a "Scullyovou" je sice nervy drásající, ale z vod podprůměru to epizodu nezachrání. Slovo "zbytečnost" zkrátka tento díl vystihuje. Kdyby nevznikl, nikdo by o nic nepřišel. Druhý "Tooms" se nekoná.

Kobra 11 - Zlý sen (2001) (epizoda)

V komentáři ke 4. sérii jsem si posteskl, že je v ní Tom Kranich takový mdlý. Ve 4. řadě je to hodně plochá postava, sice sympatická, ale nemá žádnou vlastní přidanou hodnotu. Tvůrcům seriálu to asi muselo dojít, neboť toto je již několikátá epizoda 5. série, která se točí kolem Toma a buduje jeho charakter. Super díl, název "Zlý sen" ho opravdu vystihuje, tady se s Tomem nemazlili. Příběh hezky graduje, akce je klasicky povedená, no prostě zase za 5. V 5. řadě je rozdávám jak na běžícím pásu, ale nemůžu jinak. Tady nabral seriál druhý dech.