Avengers: Infinity War (2018)

Již v úvodu zjistíte že je asi něco v nepořádku, jelikož nehraje žádná akční nebo poutavá hudba u loga Marvel, ale je zde jen slyšet pár temných a hlubokých tónů. A poté následuje prvních pár minut díky kterým se snad každý divák začne bát o všechny své oblíbené hrdiny kteří se zde mají objevit. Na to se rozjede nervy drásající akce provázená občasným Marveláckým humorem, smutnými a temnými pasážemi a několika milými i nemilými překvapeními. Čekali jsme na to 10 let a MCU přišlo opravdu s pořádnou dardou pro klasické konzumní diváky, kteří si myslí že jdou na další sluníčkovou komiksárnu. Bratři Russové dokázali skloubit přes 20 postav v jednom filmu, aby to dávalo smysl a zároveň aby měli všichni dostatek prostoru se projevit. Je to taky tím že bráchové režiséři si je šikovně rozdělili do několika skupinek, které fungují a na konci se všichni setkají ve velkolepém finále. Zapomeňte na dlouhé představovačky, tady se hraje na to, že všechny znáte z minulých filmů - což je v tomto případě dobře, protože na toto vás ty předešlé snímky připravovali. Přeci jen se pár postav dočká nějakého vývoje, především u části Guardians of The Galaxy, kteří opět perlí, jako by jejich část režíroval opět James Gunn. Nejvíce prostoru tu má ale hlavní záporák Thanos, o kterém to prakticky celé je. Ano film by se klidně mohl jmenovat "Thanos: Infinity War" a možná by to k tomu sedělo i víc :). Závěr asi konzumního diváka nechá překvapeně sedět přikovaného na židli s vykulenýma očima, ale my našprtanci víme že bude následovat ještě jedná část, kde se teprve vše rozuzlí a pořádně vyvrcholí. Sami bratři tenkrát řekli že postavy na které se nedostalo budou mít více prostoru v druhé části. Osobně tedy nerad hodnotím pouze půlku díla, které se vás snaží přesvědčit že je ve skutečnosti plnohodnotný film - i když ono je to natočené tak dobře že to samostatně taky funguje. Takže co na závěr říci? Pokud se podívám na předešlá díla oněch dvou režisérů, tak po povedeném Winter Soldierovi a rozporuplné Civil War dostáváme mistrovské dílo, které si Marvel k 10 letům opravdu zaslouží :).

Bad Taste - Vesmírní kanibalové (1987)

Jeden z mála filmů u kterých, nyní již slavný režisér, Peter Jackson začínal. Občas mi vrtá hlavou jak mohl člověk, tvůrce takového skvostného a dojemného díla jako je Pán Prstenů, natočit takovouhle ulítlou úchylárnu. Jackson se vysloveně vyžívá v nechutných scénách kde létají mozky a střeva vzduchem. Nechybí ani pití zvratků. To vše pak ještě propojuje humorem, takže divák pak neví zda má zvracet, bát se nebo se smát. U mě tedy nakonec vždy zvítězil smích avšak pokaždé po skončení filmu mi bylo jaksi trochu špatně od žaludku. Tuto kombinaci Peter aplikoval ještě jednou a v mnohem větší míře u svého dalšího filmu Braindead: Živý mrtví.

Banda na výletě (1995)

Na to jak je film starý mě mile překvapil, netušil jsem že se v téhle době točili takové ulítnuté věci. Humorem je možná i lepší jak prcičky. Korunu tomu nasazuje šílený řiditel, kterému už z jeho žáku začalo silně hrabat.

Barbar Conan (2011)

Rozhodně nesrovnávat se starým Conanem! Momoa opravdu umí a je opravdu věrohodný barbar. S nikým se nepárá a své nepřátele si opravdu před zabitím vychutnává. Celý film je pěkně necenzurovaný, cáká krev a lítají končetiny. Ostatní herci jsou taky bezvadní, ať už se jedná o Perlmana alias Conanova otce nebo dva hlavní charismatické záporáky. Samotná Hyboria je taky úchvatná, správně "Conanová" opravdu se povedla.V čem je teda problém? Akce by mohla být přehlednější, příběh více propracovaný, přišlo mi že autor neuměl správně zakončit film nějakým tím epickým vyvrcholením (na druhou stranu to v původním Conanovi taky nebylo). Celkově to spíš jede ve stylu starých fantazy/bojových filmů. Hudba bohužel nevýrazná, nekoná se nic tak úchvatného jako klasická melodie. Díky těmhle chybičkám film sklouzává do kategorie filmů, které nijak nevyniknou a neprorazí, rozhodně ale ani neurazí a rád se na to kouknu znovu. 6/10

Barbarella (1968)

Neuvěřitelná úchylnost, která vás v téhle době dokáže rozesmát. Obča jsem přemýšlel jestli to má být komedie nebo komixový film.

Barva z vesmíru (2019)

Tak tohle bylo neskutečné! Horor v tomto stylu mi už dlouho chyběl. Všichni točí samé vyvražďovačky nebo lekačky...tady jsem se nechal pohltit atmosférou naprostého psychadelického šílenství. Strach z neznáma a děs z toho co člověk uvidí zde funguje naprosto na jedničku. Na to že se jedná o nízkorozpočtový snímek, tak praktické efekty parádní. Zrůdy jak z Věci či Mouchy a do toho skvěle využita "Vesmírná barva" díky které věříte postavám jejich šílenství. Zvuková kulisa též famózní. Zvuky a jejich změny v průběhu filmu vás zde připravují prakticky na to, že něco přijde nebo je něco v nepořádku. Ano určitě by to šlo natočit bez Nika Cage, na druhou stranu mi přišlo že režisér zde schválně využil jeho přehrávání, aby nám sem naservíroval naprostého šíleného magora :D. Takže shrnuto vizuálně i zvukově naprostá paráda. Myslím že snaha přetáhnout Lovecrafta na obrazovky zde byla velice úspěšná. Ano, asi to nemá moc co společného s původní povídkou, ale film se netají tím že se jí jen inspiroval. A upřímně, ani mi to nějak nevadí, protože i bez toho jsem dostal slušný atmosférický horor.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

No tak upřímně fakt jsem s tohoto filmu krapet rozhozený. Asi mi opravdu uniká co tím autoři chtěli říct. Jako by Warneři dali Snyderovi kostru se superhrdiny kteří tam mají být a řekli mu vymysli do toho nějaký děj aby to dávalo smysl. Protože ono to opravdu žádný děj nemá, hodinu a půl sledujete velké Luthorovo plánování jak proti sobě poštvat Batmana se Supermanem a ono to vlastně ani velké plánování není je to jen natahované zpomalovačkama (kdyby Snyder alespoň ty zpomalovačky dával do soubojů aby byli přehlednější, ne on je dá na pochodujícího Bruce nebo Luthora aby vypadali badass), zbytečnými řečmi a různými vizemi. Dále tu jsou různé díry v ději, největší asi ta s kopím. Chybí mi mezi tím tak dva tři filmy, které by byli o Batmanovi a Wonder Woman (ten sice bude, ale až potom). Batman je fajn, Superman je stejný debílek jakým vždy pro mě býval, Wonder Woman je též fajn i když tam má jen štěk a Lex Luthor převzal po Jokerovi štafetu magora - jak originální. Celkově je to pro mě takový průměr, žádný boom se nekoná není to hroší než Man of Steel, ale ani lepší, prakticky na stejné úrovni akorát to ty filmy mají prohozené. Zatím co u Man of Steel mě bavila ta část bez akce a finální natahovaný souboj byla děsná nuda kde se rubají dva nesmrtelní a je to prakticky o ničem. Zde byla ta první ukecaná část natahovaná, z velké části nudná a šťávu tomu dodal až finální souboj. Samozřejmě jsou tu i světlé chvilky, Batmanova zachraňující akce na konci která jakoby vypadla z Arkham her nebo třeba děsně cool postapo vize. Nejlepší Snyderův komiksový film? Nenechte se vysmát. Genialitu prodloužené verze Watchmenů asi už nic nepřekoná. Stále se čím dál tím více těším na Suicide Squad, protože ruku na srdce, z DC jsou tím nejlepším právě záporáci (a Harley Quinn :P).

Bitevní loď (2012)

Průměrné akční sci-fi které nepřináší nic nového. Je zde humor, velice dobrá akce, efekty a potom taky dějové klišé od začátku do konce. Každou scénu lze předpovídat 5 minut před tím než se stane. Film rozhodně není špatný, dá se zařadit mezi takové ty pohodové na dlouhé večery, ale nic převratného. Za půl roku si na něj ani nevzpomenu.

Black Panther (2018)

Marvel opět nezklamal a servíruje nám další nápaditý origin svého hrdiny. Tentokrát z prostředí Afriky, aneb skryté high tech město Wakanda o kterém skoro nikdo neví. Akce je fajn, hlavně automobilová honička ve městě byla super. Občas nějaký ten humor. Zase tolik ho tu není, asi tak jako v každé Marvelovce která na něj není vysloveně zaměřena. Hudba neurazí. Sem tam v ní zazní nějaké ty africké bubny atd...ale nějaký super výrazný motiv se nekoná. Co se týče vizuálu tak jsem spokojený. Město vypadá jako Kashyyyk ze Star Wars říznutý s technikou. Snové sekvence byli taky parádní. Propojení s ostatními filmy taky moc nečekejte, krom pár flashbacků z Civil War a jedné potitulkovky. Takže žádná nějaká extra příprava na Infinity War. Herci hrají dobře. Za zmínku určitě stojí velitelka stráží Okoye, nebo Black Pantherova sestra Shuri. Hlavní záporák Killmonger je velice výborně ztvárněn, jelikož není tak černobílý, vzhledem k tomu že za to co se z něj stalo prakticky může Wakanda. Aneb klasické hříchy minulosti které dopadají na hlavního hrdinu. Ano nějaký extra nápaditý děj plný zvratů nečekejte. Ono to v dnešní době ani nejde. Každopádně to co nám tu režišér servíruje, je podáno velice dobře a funguje jo. Nedovolím si zde ale ani jednu výtku a to ohledně druhé záporné postavy Klaua, kterého ztvárnil Andy Serkis a mohli jsme ho již vidět v Avengers 2, kde nás prakticky připravili na to co z něj bude zde. Za tu chvíli co byl v předešlém filmu podal Andy výborný výkon a člověk si hned řekl, jo ten bude v Black Pantherovi skvělý! Je vidět že si herec užívá že nemusí hrát CGI postavy a je konečně vidět. Hereckým výkonem převyšuje celý ansábl tohoto filmu a jeho postava je tu opravdu výrazná že si prakticky každou scénu ve které je krade pro sebe. Je škoda že Andyho neobsazují do normálních rolí více, protože fakt umí. Bohužel ho režisér snížil na postavu typu Crossbones, Strucker či Batroc. Sice má stále více prostoru než ti co jsem zmiňoval, ale i tak si ho moc neužijete. Což je velká škoda, zahodit charakter s takovým potenciálem. Na druhou stranu kdyby tam byl do konce tak by si asi celý film ukradl pro sebe :D. Takže jaký je vlastně Black Panther? Těžko říct, v záplavu hormady Marvelovek je to pro ně již jako bych si koupil další číslo komiksu. Jsem fanda space opery a druhý Guardiani či Thor: Ragnarok bude u mě již těžké něčím překonat (možná Infinity War?). Milovníci Afriky si určitě přijdou na své, stejně tak věřím že si film oblíbí i hromada lidí kteří neujíždí na vesmírné akce jako já. Za sebe mám těžko překonatelné top 4 filmy od Marvelu pak je zbytek těch dobrých co si rád kdykoliv pustím a potom.....je Hulk :D. A Black Panther patří do té prostřední kategorie.

Famózní komedie která se podobá jackass, má ovšem děj a tak jsou některé věci sehrané schválně. Od začátků filmu až do konce jsem se smál. Některé scény byli i drsnějšího kalibru, například když Boratovi jeho kolega při rvačce nacpal svoji nahou tlustou prdel na hlavu. Nic netušící američané pak jednají tak, jak by jste od američanů čekali. Chovají se jak dav telátek, nejdříve s Boratem soucítí a pak když něco provede mu jdou po krku. A nic se nevyrovná velkému finále s nic netušící Pamelou Anderson!