• Pohádka

Vražda před večeří (1972) (TV film)

Pribeh zacina pomalou hudbou,u ktere by divak spise usnul.To je vsak jen klamne zdani,jelikoz vzapeti po objeveni tela prvni obeti se dej zacne pekne odvijet.Patrani se ujmou dva kriminaliste a nenechaji nas vydechnouti.Divak musi byt neustale soustreden,jelikoz vyslech strida vyslech,otazka nasleduje otazku,V podstate se neprestane mluvit a vyslychat do konce filmu.Pan Hasa odvedl perfektni praci.Napeti je stupnovano a vrah neni znam....Jelikoz je stale slyset mluvene slovo,neni pritomna hudba,ktera se objevi jen pri par ojedinelich okamzicich,kdy jeste navysi jiz zminovane napeti.

Bobule (2008)

Kamerove kouzlo se podarilo tvurcum stvorit pri scene kdy hlavni hrdina s flintou stiha na vinnem poli zlodeje vina bezici v jinem radku.To bylo velice zdarile.

Tlustý Albert (2004)

Zajimava myslenka natocit film , v kterem se do naseho zivota dostanou nasi hrdinove z TV.V tomto pripade se jedna o komiksovy serial Fat Albert. On a jeho kamaradi vyskoci z televize,po tom co jejich divacka Doris zacala ronit slzy.Normalne by mozna kvuli tomu nikam neskakali,avsak Fat Albertuv charakter je napsany tak, ze ma vsem pomahat a resit vsechny jejich problemy, takze si do sveta, skrz obrazovku. skoci . Mozna, kdyz bych vyrostl na sledovani tohoto serialu bylo by moje hodnoceni vyssi,jelikoz vsak ja vyrostl na Panech klucich a At ziji duchove ci o serialu Zahada hlavolamu ani nemluve,me honoceni je tak bohuzel nizsi. "Hey,hey,hey! Who wants to play?"

Tím pádem (1979)

Amadeus Macku v podani Josefa Hrubeho spolu se svym kamaradem hajnym Karlem Brozkem tvori skvelou dvojku,ktera pro mne osobne predcila vsechny ostatni protagonisty-herce tohoto snimku, jenz zacina pro tento film velice priznacnou vetou "Nikdo nepochyboval o tom ,ze si Amadeus Macku rozbije drzku jako vzdy,takze se na strani pod Amadeovym domkem sesli vsichni,cela vesnice,skoro cela..." Videl jsem spoustu ceskoslovenskych filmu, ale snimek natoceny v takovem stylu jeste ne. Stacilo mi si pustit zacatek,abych vedel,ze ano toto tedy budu sledovat. Obcas jsem z toho zacitil Sveraky ci Menzela,jenze ne,podobnost je ciste nahodna.Tento film je svuj,stejne jako je jednoduchy a lehky a prave v tom dle me tkvi jeho genialita.Reziser Karel Kovar vychazel z nametu a scenare napsaneho Janem Fleischerem(ktery mimochodem zastal i funkci pomocneho rezisera). Myslenka komentare cteneho hlasem Eduarda Cupaka byla snad z jineho sveta a dle dulezitosti ji stavim hned za postavy Amadeuse a hajneho. Pribeh se nam odviji za doprovodu ceho jineho, nezli housli. "Byla mlada,nebyla normalni a jestli byla, tim hur..."

Lišáci, Myšáci a Šibeničák (1970)

"Byl jednou jeden kopecek a na kopecku zvonecek ,zvonecek pod nim kaplicka,vedle kaplicky marnicka a za marnickou Sibenice..." Touto ponekud ponurou vetou zacina tato jizda.Jedna se o velice akcni detsky film,stale se neco deje. Bud se sankuje, nebo zuri koulovana-snehova bitva,jede se za konem na popruhach ci na nem, nahani se jelinka mladeho v obore ci Zrzka v podstate kdekoliv pocinaje lesem a konce skolni umyvarnou-zachodem.Film ma velmi malo okamziku kdy se nic nedeje a jenom se klabosi.Kdyz uz se klabosi tak zazni i silne vety jako "Sem se mi divej!" Dva clenove zde zminuji tzv prejizdeni se navzajem na sankach,rad bych to doplnil. Pri jednom zaberu na kopec kde na strani zcela zivelne, bujare sankuji a skotaci deti se psy, se pred iedny sanky nalozene dvema sankari , dvemi mensimi deti,dostane ze strany jedouci zurivy bobista. Spatne vsak odhadne pred nimi snehovy mustek v pravde "skokansky" ,po jehoz preletu ci projezdu pada ze sve umele hmoty a zacina pomalu rolovat dolu po svahu. Nez si vsak stihne uvedomit co se deje na mustek prave prijizdi zminovana posadka sanek a po skoku, naslednem dopadu,vesele najizdi na rolujiciho bobistu,ktery se i pod sankami dale vesele kutali smerem z kopce Nasleduje strih na dalsiho bobistu Dymaka. Dovolim si tvrdit ze toto ve scenari nebylo ,ale nezustalo to nepovsimnuto od reziserky pani Plivove-Simkove ,ktera do filmu tuto scenu zaradila. Mne to nevadi, naopak to dokazuje s jakym velikym zaujetim vsichni komparsiste plnili ukoly. Prinejmensim na takove profesionalni urovni jako samotni tvurci ,pocinaje reziserkou Plivkovou,Zdenkem Liskou ci kameramanem Emilem Sirotkem. Nektere sceny jsou nezapomenutelne,zejmena pro detskou dusi, napriklad kdyz Olda (Jan Kraus) se snazi udrzet pri zivote potomka Silvy, Ryzacka . Dle meho nazoru se jedna o nejlepsi a asi i nejvetsi Krausovu roli.

Brontosaurus (1979)

Nejsou to Pani kluci,neni to Krakonos a lyznici ci Jak se toci rozmaryny, nejsou to ani Lišáci - Myšáci a Šibeničák spolu s Prijela k nam pout a Mrkackem Ciko.Je to vsak jasny dukaz toho , ze pani scenaristka,reziserka Věra Plívová - Šimková umela tocit velice zdarile filmy kde vetsinou hlavnich roli byli obsazovani detsti hrdinove.Jeji prevazne za kumunistu natocene snimky,mely kazdy svou osobitou atmosferu a fajn hudbu s nekdy i zpivanou pisnickou. Brontosaurus byl jednim z nich s hudbou od Petra Hapky, textem pisni od Zdenka Rytire. Zacatek filmu je udelam velice zdarile,skoro jako by se jednalo o jiny film s velkym detailem na chlapcovu tvar (Tomas Simek), pri ktere nam zni pisnicka, velice pusobive skoro to muze vyvolat az husi kuzi ci mrazu po zadech behani..Bohuzel jeji novejsi kousky uz takove kvality nedosahly. Zdenek Sverak se zhostil sve role ponekud zpatecnickeho, proti nasim hrdinum, alespon zkraje zamereneho reditele skoly, na vybornou. V jedne z jeho prvnich roli se muzeme setkam s Lukasem Bechem,Letajicim cestmirem. "Vidim zvire, velikansky,koukej,tamhle!"

Muž přes palubu (1980)

Z nekterych filmu jsem uz vyrostl, tento snimek mi vsak stale zustava na pomyslnem zebricku velmi vysoko a pravdepodobne tam i zustane. Pribeh je z jachtarskeho oddilu,kde nas autori zavedou do duse maleho kluka s jeho touhami,sny a predstavami. Hlavniho hrdinu Davida Kubicka si fantasticky zahral Viktor Kral znamy predevsim z Navstevniku jako Adam Bernau s jeho psem Fidem, ci jako jeden z detskych hrdinu filu Krakonos a lyznici.Docela mne zajima ,kde je mu dnes konec. Dostane se nam nakouknout do vztahu mezi kluky na lodi,kde zazni i slova jako "Ja te zabiju", ktere by od mladych hrdinu malokdo ocekaval. David tak pri sportu ziskava zivotni zkusenosti ,pri kterych poznava lidi.Zaverecna scena ze zavodu, je velice dobre natocena, pekne dramaticka.

Král kolonád (1990)

Josef Novotny dobre zahral svuj part v tomto, z obdobi valky, filmu. Nepochopil jsem proc byl Marek Vasut dabovam Pavlem Novym. Jinak tento film je o svedomi,ktere je sice v kazdem z nas,ale ne u kazdeho z nas ma takovy vliv.

František je děvkař (2008)

Neuveritelna Zdena Hadrbolcova,neuveritelna hudba,parada.Tezko uveritelny mimo nasi slunecni soustavu jsouci scenar a rezie od Jana Prusinovskeho. Dialogy byly napsany na takove urovni,ze jim vytknouti nemohu ani malicko.

Plavení hříbat (1975)

Herecke obsazeni s hereckymi vykony je na jednicku.Hudba od Zdenka Lisky se dokonale hodi k filmu.Jedine co mi pokulhava je pribeh.Nemohu se szit s hlavnim hrdinou a vcitit do jeho osudu - role,jeho pribeh je mi cizi.