Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář (1949)

Tohle prostě nemá chybu. Prostoduchost "červené knihovny" dohnaná do absurdity jako skvělá zbraň komické parodie. Film jako by symbolicky uzavíral "milovnickou" kariéru Oldřicha Nového, před níž smekám a tleskám ve stoje.

Fantom Morrisvillu (1966)

Další perla české parodie, která neparoduje na rozdíl od americké produkce konkrétní díla, ale přímo celý žánr. Tentokrát je to braková detektivně hororová literatura.

Hudba z Marsu (1955)

Nesuďme tento film příliš příkře. Uvědomíme-li si dobře, v jaké době vznikal, najdeme zde nejen občas dobrou zábavu, ale i zajímavou výpověď o letech padesátých.

Hotel Modrá hvězda (1941)

Další klasika nad klasiky. Nadčasový humor, skvělá ústřední píseň. Nádherná Nataša Gollová. Ale mými největšími oblíbenci je povedený hotelový personál v podání dua Pivec - Pešek.

Dívka v modrém (1939)

Já osobně mám tento film raději než Kristiána. Čistokrevná romantika, která nezestárne. Zápletka s oživlou dívkou ze starého obrazu je svěží a tradiční střed dvou osob z jiného času je velmi zručně využit.

Na tý louce zelený (1936)

Kdo má rád meziválečnou českou komedii, bude spokojen. Najde zde oblíbené tváře, dobovou "pop music", situační i konverzační komiku přesně v intencích žánru. Nic víc a nic míň.

Kráčející skála (2004)

Ano, je to prostinké, ale tak čisté akční řemeslo. Příjemné osvěžení mezi všemi těmi "nadupanymi blockbustery". Pro fanoušky žánru určitě ještě jedna * navíc.

Král Škorpión (2002)

Není to tak úplně špatné, ale oproti Mummy Returns zase krok o stupínek níž.

Mumie se vrací (2001)

Pobavíte se, to jo... Ale atmosféra jedničky je pryč. Škoda.

Mumie (1999)

Povedených dobrodružných filmů už se dnes mnoho netočí. O to více potěší takovýto zábavný i skvěle řemeslně provedený kousek.