• Krátkometrážní
  • Hudební

Den trifidů (2009) (TV film)

Rozvinutejší a príbehovo vernejší predlohe, ako verzia z roku 1963. Ale s menším kúzlom. Predsa len mi sadlo brakovejšie 60tkové spracovanie, ktoré dokonca spravilo s Trifidov mimozemský organizmus. Teda pomerné dobe. Toto ide tak isto s dobou, ale v zásade tým akosi stráca napätie a sústreďuje sa ako ináč podať katastrofický pohľad na svet. Akcia tu je, ale upozadená. A to u mňa za príliš veľa bodov nieje.

Nemocný láskou (1983)

Dudleyho mám zakomponovaného, ako skvelého komika, ktorý neraz zaťal do živého. V tejto rom-com, sa viditeľne skôr nudí a svoj talent nedáva najavo. 80. roky pre neho neboli veľmi úspešné a natočil mnoho finančných prepadákov, väčšinou to nebol jeho chybou. V tomto prípade, si ale myslím opak.

Vinyan (2008)

Nudné thajské utrpenie. Nie a nie v ňom nájsť smer, kde tož ešte cestu. Nevedel som sa na to pozerať ani ako na drámu, a ani ako na horor, ktorý je vlastne skôr len v tej psychologickej rovine. A aj keď ústredné postavy hrali sympatický a dobrý herci, samotné postavy boli otravné. Ako vždy, nie raz, nie dvakrát, trikrát sa v rámci žánrových snímkov skúšalo s presahom dobyť divákov mozoček. Ako vždy, nie raz, nie dvakrát, trikrát to nevyšlo.

Nukie (1987)

Turecký Badi a americký Mac majú trojča. Juhoafrický Nukie a vlastne aj jeho brácho Miko. Tieto tri nepriznané napodobeniny E.T.ho, sú každý jeden skvostnou maškrtou pre priaznivcov kolosálne nepodarených rip-offs. NUKIE je vzornou ukážkou, v ktorej nikto nehľadel na možnosť nejakej príbehovej invencie, snáď len zasadením do iných lokácií.

Dodávka (2012)

Nieje to KRISTÍNKA ( 1983 ) a ani KÁRA (1977 ), ale tá Dodávečka má skvelo vytunovaný zmysel pre bezpečnú jazdu. Chlapci od maskérskych efektov možno ťahali aj nadčas, ale verím že sa im to oplatilo. Radosť z dobre vykonanej práce.

Mrtví mezi námi (2009)

Možno prvých 10-15 min, to diváka láka. Potom, to je už jedno. Nefunguje to ani ako semidetektívka a ani ako horor ( tu sa naozaj nedá hovoriť o nejakom strašení diváka, pretože rejža zrejme nevie, čo ten výraz znamená ).

Anakonda (2008) odpad!

Hrôza, z ktorej desatinu tvoria záverečné titule. Aspoň sa nemusíte, až tak dlho pozerať na toto akože hororové dielko. Hrozný herci tomuto nasadzujú kráľovskú korunku a ich výkony sú horšie, ako tie toho CGI krokohada. Plus režijná neschopnosť, to všetko za rozumný, rozumej zrejme žiadny rozpočet.

100% blond (2005)

Fenomén, nevysvetliteľná anomália. Dať napísať scenár Jenny McCarthy a ešte ho potom zrežírovať. No a výsledok je jasný. Malinky sa prihrnuli, divák spokojný. Či už tí, čo si už konečne chceli s chuti zanadávať na pokleslosť filmového priemyslu, ale aj tí ktorí by si to užili niekedy v Sobotu poobede na nejakej komerčnej stanici, zdatne okorenené tuctom 10 min reklám.

Já a moje příšera (2007)

Sympatické a šikovné detské dobrodružstvo, ktoré určite osloví aj dospelákov. Nejde tu totiž o nič detinské a naivné, čo by prekusli len mláďatá. Vizuál a výprava, celkovo dej zasadený do obdobia 2. Svetovej, dodávajú snímku veľkoleposť. V rukách nejakého skúsenejšieho tvorcu, by to možno patrilo medzi novú klasiku.

Smrt na Nilu (2022)

Vizuálne úchvatná filmová kompozícia. A prázdna. Podobne ako vykopávky Abú Simbel, v ktorých sa príbeh z časti odohráva. Ďalší whodunit podľa paní Christie, nedokázal pán Branagh tak skvelo naratívne podať, ako predchádzajúci ORIENT EXPRES, aj keď mal podobné tromfy ( rozpočet, hviezdne obsadenie ).