• Krátkometrážní
  • Hudební

Proč nevěřit na zázraky (1977)

Aj keď snímok obsahuje pár skvelých komediálnych motívov, vieme že je to vlastne satiricky podaná skutočnosť. Porazení náckovia utekajú smerom cez dedinský kraj a snažia sa ešte čo to napáchať. Český ľud je ale pripravený na všetko. Tragikomédia, ktorá podľa mňa rozhodne nezostarla.

To neznáte Hadimršku (1931)

Vlasta Burian sa objavil vo väčších filmoch a úlohách, ako je tento prípad. V ňom to ide skôr na hrane trápneho humoru ( kto by to o Vlastovi povedal, že ? ). Samozrejme nesmie chýbať v českej kinematografii ( nielen tej doby ) mimoriadne populárne zameňovanie osôb a máme tu slepačiu polievku, ktorá bola uvarená z nie veľmi kvalitnej hydiny.

Ace of Base: Lucky Love (1995) (hudební videoklip)

Americká a aj európska verzia videoklipu ku tomuto songu má jednu spojitosť. Ide o vzťahy. Určité, či neurčité. A v každej verzii je hudobná rodina sympatická, ako vždy. P.S. US verzia je ale predsa len erotickejšia ( aj napriek americkému puritánstvu ), ako tá zo starého kontinentu.

Ace of Base: Don't Turn Around (1994) (hudební videoklip)

Ace Of Base boli jednými z mnohých umelcov, ktorý adaptovali tento minotŕitný hit od Tiny Turner ( ďalej ešte takí Aswad, či Bonnie Tyler ). Klip je plážovka ako vyšitá, song bol k tomu priem stvorený.

Ace of Base: The Sign (1993) (hudební videoklip)

A je to tu. Švédsko opäť dobíja svet ( ABBA, Roxette ) a samotné MTV. Pričom nejde o nič geniálne, ale klip pôsobí v súlade so songom ako mama a dcéra, otec a syn. Nič iné si naozaj neviem predstaviť.

Ace of Base: All That She Wants (1993) (hudební videoklip)

Videoklipy skupiny Ace Of Base neboli nikdy priekopnícke. Boli však k samotným songom ideálne a MTV ich rada vysielala. Je to jeden z ranných dôkazov, že 90tky sa vo svojom vizuálnom štýle už nikdy nedali ničím nahradiť.

Roxette: Wish I Could Fly (1999) (hudební videoklip)

Jonas Åkerlund je v branži pojem. Podobne ako samotná švédska skupina. A ich ďalšie spojenie vytvorilo videoklip, kde je znateľný režisérov rukopis, keďže sa duo chcelo dať koncom 90. rokov k inému, progresívnejšiemu štýlu.

Shania Twain: You're Still the One (1998) (hudební videoklip)

Ako Šánička k úspechu prišla. Superhit a to celosvetový, prišiel s videoklipom, kedy sa dostáva na povrch nielen spevácky talent spomínanej umelkyne. Promo je vynikajúci režijný prednes, plný skvelých záberov.

Texas: Summer Son (1999) (hudební videoklip)

Jedna z najkrajších speváckych umelkýň, rozhodne dospela k názoru, že je svojou sympatiou a sexepílom vhodná na pomerne odvážny videoklip. Je síce točený v mantineloch, ale scény rozhodne dokazujú viac, ako ukazujú. Jeden z vrcholov nielen skupiny, ale aj celej hudobnej scény konca 90. rokov.

Kreyson: Nejde vrátit čas (1990) (hudební videoklip)

Aký krásny závan západného štýlu, v stredoeurópskom videoklipe. Som okúzlený tým, ako sa každá skupina vtedy tešila novo otvoreným hraniciam v audiovizuálnom médiu.