• Krátkometrážní
  • Hudební

Mabel and Fatty's Simple Life (1915)

Primeraná a priemerná groteska z práve sa začínajúceho zlatého obdobia. Fatty bol možno v tej dobe kráľom ( pokiaľ sa Charlie neukázal v tom istom období a nasledujúcich rokoch v plnej poľnej ), ale v podstate akosi nezaslúženým. Vedel rozosmiať, ale potreboval pri tom pomoc ( Mabel Normand, Buster Keaton a aj samotný Chaplin ).

Fatty v Edenu (1915)

To to je jedna z najslabších nemých grotesiek, aké som mal možnosť vidieť. Je to prakticky len live prezentácia hollywoodskych hviezd pre účastníkov San Diego výstavy. Bez nejakého originálneho, alebo vtipného humoru.

Sisters of Death (1976)

Pomerne nudný a zdĺhavý horor, ktorý síce oplýva dôstojnou 70tkovou atmosférou, ale to je asi tak všetko. Čakal som ráznejšie dielko.

Ocelový muž (2008) odpad!

Najhorší ´´superhíro´´ film? Myslím, že to tak bude.

Saxána a Lexikon kouzel (2011) odpad!

A dostal som sa ku dnu Českej rozprávkovej tvorby a to paradoxne natočenú tvorcom, ktorý z nej spravil svetovo uznávaný žáner. Hold, aj majster kat sa utne. Tu sa ani niet viac o čom rozpisovať.

Zlatí spratci (2004) odpad!

Dať dokopy prcičkovský námet, životaboľavú drámu a gangsterku...no na to treba gule, zdravý rozum a zrejme aj trochu toho prášku. Pretože neverím, že toto niekto myslel vážne a úprimne. Odpadkový kôš skrýva viac inteligencie, ako tento ´´majstrštyk´´.

Destination Moonbase Alpha (1978) (TV film)

V mladosti som tento seriál žral. Tento zostrih dvoch častí, z tohto populárneho sci-fi seriálu, je proste iba komerčným postihom.

Metamorphosis: The Alien Factor (1990)

No tak na začiatok. Ak vám úvodných titulkoch predstavia tretinu tých tvorcov ktorí riešili masky, špeciálne a vizuálne efekty, tak si môžte byť istý, že tu nepôjde o nič shakespearovské. A pravdu povediac, je sa na čo pozerať. A úprimne, takýto druh filmov mi v dnešnej dobe hrozne chýba. Proste žiadne klepanie prstíkov po klávesnici počítača, ale stará dobrá old school animatronika, stop ( go ) motion, či masky reálne natreté na tváre hercov. Je to výživnejšie, reálnejšie a pre mnohých určite aj odpudivejšie. A o tom tento alien horor je.

Humongous (1982)

Mám síce radšej ráznejšie ( rozumej explicitnejšie gore ) kúsky zo žánru slasher, ale tento sa môže pochváliť vynikajúcou atmosférickou formálnou stránkou. Čo to mi to pripomenulo kultovku THE PROWLER (81). Toto je jeden z ambicióznejších počinov v tomto odvetví hororu ( čo zrejme robí aj krajina vzniku ) a jeden z tých, ktorý mierne vytŕčajú. Takže pochvala.

Fiend (1980)

Najprv by som sa mal spovedať za to, že meno a hlavne tvorba Dona Dohlera, mi až doteraz unikala. A to plávam v hororových vodách zhruba 30 rokov. Je to viditeľne ´´umelec´´, ktorý rešpektuje diváka, ale hlavne seba a svoje vízie. To, že točí snímky blízke stoke, to je už vec iná. Každopádne je FIEND ďalší z jeho žánrových zárezov, ktorý sa môže pochváliť tou najhrubšou exploitation podstatou svojho bytia. Toto je ukážkový ´´polnočný biják´´, aj keď možno nie tak lákavý, ako iné podobné ´´hity´´.