• Krátkometrážní
  • Hudební

The Death of Poor Joe (1901)

Ak si neprečítate o čom tento znovuzrodený ( bol pokladaný za stratený ) kraťas je, asi vám to nič nepovie.

Sherlock Holmes Baffled (1900)

Je mi z pohľadu filmového fanúšika dosť smutno, ak si predstavím koľko stoviek nemých filmov, ľahlo popolom pri požiaroch, či zmizlo kvôli izmom tej ktorej doby. Tento kratučký, 36 sekundový snímok mi síce svojou technickou stránkou nedal nič, svojou výpovednou hodnotou toho vyššie zmieneného, ale dosť.

Trilby (1915)

Jedna z mnohých adaptácií novely z roku 1894. Svengaliho, som po prvý krát zaregistroval vo verzii z roku 1931, v titulnej úlohe s Johnom Barrymorem. Technicky zdatnou verziou. V tomto prípade porovnávam. Ide o 16 rokov staršie podanie, ktoré si v umeleckosti podáva ruku so zvukovou verziou. Kamera je síce statická, ale atmosféra budí emócie. Je podivuhodné, že tento námet ( ktorý ovplyvnil aj Lerouxovho FANTÓMA OPERY ), sa dočkal minima adaptácií, či interpretácií.

Bai she zhuan (1980)

Kultúrna revolúcia v Číne, 1966-1976 ( tá kultúra vtedy, dostala ale totálne na prdel - pri každej svetovej propagande a izme, vtedajšej, dnešnej, či budúcej, filmové remeslo trpí ), mala v dobe uvedenia tohto filmu už pár rokov pasé. Čínska opera, ale ešte operovala ( ktovie prečo? starší, zvyknutí? starší, ovplyvnení? fandovia? ). Každopádne je LEGEND OF THE WHITE SNAKE, omnoho sofistikovanejšou a stráviteľnejšou vecičkou, ako produkcie, ktoré boli v rukách určitého idealizmu. Komerčný boom začiatku 80. rokov v Ríši Stredu, ale aj napriek západnej ( či inočínskej ) inflácii, zaznamenal pokrok. Tento snímok nemá veľa plusov, z remeselného hľadiska ho veľa divákov odmietne ( rovnako, ako asi TV inscenácie tej doby v našich končinách ), z toho idealistického sa niektorí uistia, že dnes to vyzerá rovnako. Každopádne, razancia umeleckého prejavu tej ktorej krajiny, zrejme nebude o tvorivosti, ale o tom ´´správnom´´ chlebíku, podávanom na tom ´´najlepšie´´ vystružlikanom stolčeku pod slnkom.

V labyrintu smrti (1996)

Jeden z pohľadov na naozaj svižnú, námety mixujúcu a komfortne vyzerajúcu produkciu thrillerového žánru rokov 90. V tej dekáde sa naozaj rojili nápady a záležalo už len na tom, ako to tvorcovia spracujú. Tento, pomaly až vedecko-fantasický zárez, ide svojou remeselne akurátnou cestou a nesnaží sa o žiadne väčšie ambície. Občas to stačilo.

Zlí hoši (1983)

Výborné herecké obsadenie. Ale nad čím stále rozmýšľam pri sledovaní podobných filmov, je to reálne a reálne pôsobiace? To druhé áno, to prvé sa snáď nikdy nedozviem.

In Search of Darkness: Part II (2020)

Opäť dostávame encyklopedickú nálož hororových filmov z rokov 80tych. A konečne sa dostavili aj snímky, ktoré definovali žáner v zámorských končinách. Tie som však čakal už v prvom dokumente, ale tu ide viac o zadosťučinenie sa americkému komerčnému divákovi.

Cesta krokodýlů (2013) odpad!

Tvorcovia, si zrejme príliš chlipli z chemicky vytuningovaným alkoholom zamorenej bažiny, pretože im tá modrá kvapalina trošku zaniesla kanáliky pre cirkuláciu krvi do mozgu. Smejem sa, lebo scenáristická, krčmová tvorba má nedozerné hranice. Občas som, za to ale rád.

Nebezpečný vetřelec (1993)

PM Entertainment majú kvalitnú, Bčkovú akčnú tvorbu, tá sci-fi im nikdy nešla ( teda ak do nej nezakomponovali svoje trademarkové automobilové naháňačky ). V tomto prípade ide o nudný, alienovsky- matrixový blud, kde sa zvukovo a hudobne občas ocitáme na vesmírnej lodi a občas v spánkových lapsaroch kriminálnych jedincov, kde sa oni promenádujú zamilovaní do ´´Analog Spieces´´ Tracy Scogginsovej, motajúcej im hlavičky.

Furcht (1917)

Robert Wiene, expresionistický macher stojaci za peckami ako KABINET DOKTORA CALIGARIHO či ORLAKOVE RUKY ( obe s tu hrajúcim Conradom Veidtom ), si pred tým trošku vyskúšal mysteriózny terén. A beriem to len ako tréningový pokus, pretože toto je takmer totálne fiasko. Dramaturgia tu má dovolenku, v prvom rade. Chcel ( čakal ) som aspoň nejakú tu atmosféru, ale naozaj nehrozí.