• Krátkometrážní
  • Hudební

Nebezpečný vetřelec (1993)

PM Entertainment majú kvalitnú, Bčkovú akčnú tvorbu, tá sci-fi im nikdy nešla ( teda ak do nej nezakomponovali svoje trademarkové automobilové naháňačky ). V tomto prípade ide o nudný, alienovsky- matrixový blud, kde sa zvukovo a hudobne občas ocitáme na vesmírnej lodi a občas v spánkových lapsaroch kriminálnych jedincov, kde sa oni promenádujú zamilovaní do ´´Analog Spieces´´ Tracy Scogginsovej, motajúcej im hlavičky.

Furcht (1917)

Robert Wiene, expresionistický macher stojaci za peckami ako KABINET DOKTORA CALIGARIHO či ORLAKOVE RUKY ( obe s tu hrajúcim Conradom Veidtom ), si pred tým trošku vyskúšal mysteriózny terén. A beriem to len ako tréningový pokus, pretože toto je takmer totálne fiasko. Dramaturgia tu má dovolenku, v prvom rade. Chcel ( čakal ) som aspoň nejakú tu atmosféru, ale naozaj nehrozí.

In Search of Darkness (2019)

Je to ako listovať v encyklopédii. Aj napriek svojej enormnej dĺžke, nejde o ultimatívny výber toho najlepšieho z osemdesiatkových hororov a 85% tvorí väčšinou tvorba zúčastnených pri rozhovoroch. Pre hororového fanúšika, to však rozhodne predstavuje nadštandardnú vecičku.

Too Cool to Kill (2022)

Námet tohoto filmu, mi niečo pripomenul. Podvedome mi nejako dáva najavo, že som už niečo podobné videl. Ale naozaj? Tématicky, sú filmy o vzniku filmu rôznorodé a je ich spústa ( AMERICKÁ NOC, SUNSET BOULEVARD, HRÁČ, BIRDMAN, ED WOOD... ), tento zapadá až pomaly do slapsticku a do tak svojskej ázijskej komediálnej vlny. A že tentokrát sú hlášky a gag scény viacmenej mimo trápnej naratívnosti, robí z tohto čínskeho hitu favorita pre film pre celú rodinu ( ak odhliadneme pár scén, ktoré sa ale dajú pretrpieť vzhľadom ku kontinuite príbehu ).

Bestie (2022)

Šikovný. Jediné slovo, ktoré ma napadlo pri tom, ako tento technicky brilantný snímok označiť. Parádna kamera, ktorá sa doslova hraje so situáciami a vezme vás doslova do prostred akcie a viac ako dobré CGI efekty, ktoré som v tomto na  dnešnú dobu nízkorozpočtovom ( 36 mega ) dobrodružstve, rozhodne nečakal. A keďže ma remeselná stránka viacmenej ohúrila, príbeh je klišé jedna báseň, bez originality ( no snáď na jednu dve sekvencie ) a gradácie, plus scenáristicky nevýrazne finále, ktoré ale opäť zachraňuje triková stránka veci.

Highlander 3 (1995)

Táto séria, je zjavne najmenej konzistentnou v histórii kinematografie. Prvý diel má kultový status ( a dokonca nebol ani komerčne úspešný ) a zvyšok je už len varenie z vody. Dvojka bola ale celkom zábavnou guilty pleasure, akousi úchylkou tvorcov urobiť z nesmrteľných, obyvateľov z hviezd. Trojka sa nezdar snažila napraviť, ale ani tadiaľ cesta neviedla. Vidím to však viac v nepodarenej réžii, pôsobiacej naozaj zmätočne a infantilne.

As the Earth Turns (1938)

Banda plus mínus dvadsiatnikov, sa rozhodla natočiť stredometrážny katastrofický sci-fi o akomsi verneovskom dobyvateľkovi a vedcovi. Plno trikov z modelmi, ktoré sú nanešťastie nasnímané ako modely ( v niektorých záberoch dokonca kamera zaberie aj niečo viac ), ale prečo to vyčítať nadšeným, mladým filmovým fanúšikom.

The Telltale Heart (1928)

Ako by natočil svoju poviedku sám tvorca E. A. Poe? Áno, presne takto. Po fľaške absintu, by sa jeho dielo stalo v pohyblivých obrázkoch, rovnakou expresionistickou hrátkou, ako tento krátkometrážny, mysteriózny spektákel.

tick, tick...BOOM! (2021)

Aj napriek dobrému a okázalému filmovému spracovaniu...no proste na takýto štýl muzikálu a idiokracie naokolo, musíte mať chuť. Larsonovi jeho úspech priniesli práve ľudia jeho izmu a Lin-Manuel Miranda bol presne tak vhodný na podobne ukričanú tému.

Playmobil ve filmu (2019)

Trošku som dumal nad tým, či asi nebolo prehnané, takto snímok odsúdiť. Veď bol prakticky tvorený pre tých najmenších, ako nejaká náhrada za kvalitnejšie a úspešnejšie snímky z konkurenčnej stavebnicovej stajne. Ale zistil som, že nie.