• Krátkometrážní
  • Hudební

Boobs in the Wood (1925)

Pre mňa jeden z vrcholov Langdonovej krátkometrážnej tvorby. Je síce svojský, ale inšpirácie od ostatných ,,brachov v meste,, je zjavná. Stačilo len správne premiešať.

Sea Squawk, The (1925)

Pri groteskách mám stále vysoké očakávania. A aj pri tvorcoch, ktorí boli zväčša v tieni tých najväčších. Prečo nie, zdravá súťaživosť. Táto od Langdona nevyčerpala všetky svoje možnosti a pôsobí trochu unavene.

Drožkář (1924)

Ja som Harryho Langdona zrejme v minulosti podceňoval. Z môjho pohľadu na hviezdnu trojku Chaplin, Keaton, Lloyd nemal ani zďaleka a videl som to aj na jeho niekoľkých filmových kúskoch. Lenže som zrejme začal s tou menej vydarenou skupinkou a teraz práve zisťujem, že mal v rukáve nejedno eso.

His Marriage Wow (1925)

Naozaj originálny námet, ktorý síce neponúka krkolomné kaskadérske kúsky ( je ich tu naozaj iba pár ), ale zato inteligentnú slapstickovú zábavu.

Piggsburg Pigs! (1990) (seriál)

Čo som komu urobil? V tej dobe nikomu a práve preto som mal k tomuto animovanému seriálu vrelý vzťah. Možno na moju povahu príliš detské a detinské, ale aj tak zábavné.

The Batman/Superman Hour (1968) (seriál)

Batmááán! Animovaná verzia skvelého hraného seriálu. Tu sa išlo nadoraz, keďže animáky majú viac vizuálnych možností.

La Vie du Christ (1906)

Na európskom kontinente sa filmový tvorcovia po roku 1905 snažili vymaniť z akéhosi rozprávkového štýlu ( viď G. Meliés, S. de Chomón ) a obrátili sa na smer, ktorý robil z Filmu doslova umenie. Táto adaptácia Ježišovho života a smrti je menej kašírovaná a triková ako o tri roky starší hit LA VIE ET LA PASSION DE JÉSUS CHRIST a posúva sa do roviny realistickejšieho pohľadu. Dobré, ale nie skvelé.

Stěnka Razin (1908)

Príliš krátke na to ( aspoň čo sa týka rozmachu námetu ), aby to nejako špeciálne zaujalo. Akurát to páchne vodkou. Neviem či tých osem minút je celková stopáž, alebo len kus filmu. Pokiaľ áno, ide o časť pomerne slabú.

Příšera z kráterového jezera (1977)

Tu sa skôr ako na akčné sekvencie a teror titulného monštra, snímok zameriava na to, ako si niekoľkí miestny burani ( myslím aj fízlov ), premeriavajú genitálie. Ľudský ,,superhrdinovia,, tohto filmu, majú okrem toho ešte jednu povinnosť. Udržiavať si vzadu čo najdlhšie vlasy, pretože majú pleš. Móda?

Král Nazaretský (1923)

Jeden z mnohých. A predsa iný. Monumentálne, divadelne podané predstavenie o živote Ježiša Krista. Tie výrazy monumentálne a divadelne podané, majú svoj dôvod. Po prvé, vizuálne ide o klasický expresionistický prednes. Po druhé, aj keď sú nám vlastnosti expresionizmu známe, niečo tu chýba. Atmosféra. Neviem, či to bolo námetom, alebo bigotným uchopením témy, ale Ježiško tu mal ,,zaděláno,, na zaslúžilejší aj hutnejší kinematografický prejav.