Nájemník (1976)

Tak tohle byl krok vedle. V toužebném očekávání podobně laděného filmu jako byl Rosemary's Baby tiskl můj ukazovák tlačítko play u o osm let mladšího Nájemníka. Jenže zatímco napínavý komplůtek kolem Rosemary nabírá s blížící se peripetií příjemných obrátek, příběh pana Trelkovského naopak čím dál více zpomaluje a uzavírá se mátožným vyústěním, které nezachrání ani uměle naroubovaná pointa. Namísto thrilleru s hororovým nádechem mě tak čekalo psycho-socio-drama s inťoušskými ambicemi, což v daný okamžik přispělo k hodnocení na 60%.

Rosemary má děťátko (1968)

Na rozdíl od Levinových zfilmovaných Stepfordských paniček se ve filmové Rosemary nebřinká tak často na hororovou strunu. Polanského Rosemary je spíše dramatem s hororovými cingrlátky, což v tomto případě vůbec nevadí, neboť i přes značně smělou stopáž je divákova pozornost držena v neustálém střehu. Proti blátem vláčenému konci vůbec nic nenamítám a naopak považuji Polanského rozhodnutí ukončit film o kratičkou chvilku dříve, než kde končí knižní předloha, a ponechat diváka na pospas vlastním nenechavým pochybnostem za sympatický dloubanec. 80%

Carrie (1976)

Dějově poměrně nenáročná inspirace Kingem, která ovšem pod rukama Briana De Palma vykvetla do nevídaného majstrštyku. V žilách tohoto kousku neustále tepe nápad, šmrnc, originalita. Zároveň se zde umně snoubí scény hororové se scénami lehce úsměvnými, které jakoby přicházely na zavolanou, v momentech, kdy už napětí a hrůza brání přirozené respiraci. Kromě Sissy Spacek v roli Carrie tu exceluje Piper Laurie jako fanatická zaříkávačka s historicky jednoznačně nejzlověstněji proneseným slovem "intercourse". Letošní remake vyhlížím s notnými obavami..

Dracula (1992)

I přes očividnou snahu o co nejefektnější podívanou, kdy obraz hýří nespočtem křiklavých barev a divotvorné stíny olizují každou druhou scénu, nebo možná právě proto, se Coppolovi nepodařilo vytvořit film, který by netěžkl jistou lacinou vůní. Už jen výběr herců v čele s prkenným Keanu duní v rytmu ryzího blockbusteru. Přihoďme ještě lehce erotické ladění poměrně značného množství scén, pominu-li muchlování s Draculovými konkubínami, pozornosti jistě nikomu neunikne elektrizující svíjení pohryzané Lucy a její takměř profesionální kňourání. Péče o děj a o postavy je ale notně zanedbána a tak není divu, že po dvou hodinách vcelku nezáživného představení si tento Dracula u mě vysloužil 45%.

Hypnotizér (2012)

Thriller bez napětí, výrazných herců i dobře stavěné zápletky, který nedokáže pořádně upoutat. Sázím boty, že kniha byla o mnohé lepší.

Tajemství loňského léta (1997)

Jennifer Love Hewitt, která se rozhodla provřeštět celý závěr filmu, Buffy přemožitelka upírů, křoví Philippe a Prinze Jr. a kotel nesmyslů od zákeřného padoucha, který si dá tu práci narafičit k mrtvole v kufru auta hromadu krabů, aby je v nestřežené chvíli zase lišácky odnosil pryč, přes zálibu rybářů nosit v červencových vedrech gumové skafandry, po "rafinované" vyústění závěrečné bitky. Hook Man toho navíc moc nepředvede, není se tak ani čeho bát, z čeho stírat krůpěje potu, na čem budovat napětí.. Průměrný, ničím nevyčnívající slasher. 45%

Stáhni mě do pekla (2009)

Líbivá podívaná pro mainstreemového diváka. Jestli mě něco dokáže pořádně postrašit, tak je to jednoznačně létající kapesník. A když se chci zase trochu zasmát, představím si tuhou stařenku, kterak blije do obličeje křehké blondýnce. Nu nic. Drag Me to Hell je pěkná ukázka průměrného hororu, akorát tak na 50%.

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon (2006)

Ostřílený hororový fanda, který krčil čelo nad nejednou nereálnou scénou, nesmyslným dějem nebo nelogickými praktikami, si musí Leslieho Vernona vyloženě užívat. Dokonce ani kritikou zmítaná druhá část (asi poslední půl hodina), která přechází od teorie k praxi, nepřestává v té poměrně sofistikované hře s poetikou žánru, lifrujíc nám stará dobrá klišé jako je všudypřítomný neunavitelný zabiják, banda zjednodušeně uvažujících mameluků a nadto ještě na výsost příšerné herecké výkony. Behind the mask rozhodně není horor (i když musím přiznat, že Leslie v mlžném měsíčním oparu švihající srpem mi přišel docela efektní), ale i tak se milovník žánru může skvěle bavit.

Noc s nabroušenou břitvou (2003)

Bez posledních pár minut koncentrovaná noční můra. Žaludek se rozevírá až se "super bizarre" pointou. Mrazivé je to i přes určitou (předpokládám, že záměrnou) klišovitost, kdy zabijákem je obézní kašovitý typ v upatlané kombinéze s odrbanou kšiltovkou a obligátní břitvou ve špinavé pazouře. Bohužel v Haute tension se konec opravdu nepovedl. Překvapivá pointa je fajn, když i s ní všechen předchozí děj dává smysl. Občas, když pointou vznikne sem tam nějaký ten renonc, se dá přimhouřit oko. Ale toto bylo vážně naprosto "foutu". 75%

Přichází Satan! (1976)

Jeden z těch lepších hororů o antikristu a suitě jeho přisluhovačů. Omen, zpočátku plné znepokojivé atmosféry i vibrujícího napětí, znatelně zpomaluje v prostřední, detektivně laděné části, kdy Gregory Peck s Davidem Warnerem musí objet světa kraj, aby se dopátrali toho, co bylo nasnadě tak nějak od začátku filmu. Naštěstí děj v závěru nabere opět potřebné obrátky a za doprovodu démonického chóru předvede velkolepý finiš. Celkový dojem 75%