Díra (2019)

Zase jednou mě dostalo, s jak minimálníma nákladama jde udělat zajímavý film. Stačí dobrý nápad, prakticky jedna vybetonovaná místnost, tři kvalitní herci a kameraman, který umí i z toho minima vydolovat detailní kulervoucí záběry. Proč tohle neumí nikdo u nás to mi je opravdu záhadou. Talentu je na tohle všude po konzervatořích určitě dost, peněz taky, protože to stojí tři koruny včetně DPH. Tak proč? Kurva proč tohle nikdo nenatočí u nás? Napjatě jsem to hltal od začátku do konce, není tam jediná zbytečná minuta ani jediný zbytečný patro. I ten konec, který mě nejdřív trochu zklamal, po chvilce přemýšlení dává smysl.

Ready Player One: Hra začíná (2018)

I když jsem jasná cílovka, nedostalo mě to ani z poloviny tak, jak jsem čekal. Snad jen u autíčka z návratu do budoucnosti jsem nadšeně zvolal "cože?:)" ale jinak jsem tam nic cennýho pro mě nenacházel, a to je fakt divný. Snad mi tam chyběl odkaz na Vinetoua? :) Nevím. Ale i ty hry v 80tých letech jsem hrál na osmibitovém ZX spektrum, u nás daleko rozšířenější než trochu jiná platforma Atari, takže i tento odkaz mě bohužel minul. Obecně, námět toho filmu je strašně zastaralý. Už před třiceti lety, mě nadchnul film Trávníkář, který byl snad první takovou vlašťovkou na toto téma. V době kdy internet pro veřejnost neexistoval.. I Matrix má za sebou už 20 let existence. Tyhle filmy byly revoluční na svou dobu, vstupovaly na nový území a bylo to hrozně vzrušující. Ready player one zpracovává do příběhu něco, co už ve formě onlinových her dávno funguje, a tím dávno nemyslím nějaký 4 roky, ale 10 -15 let - a tak na něm nemůžu obdivovat, že by snad přišli s něčím zajímavým. Dále, jak film recykluje ostatní filmy a pc hry, nahlížel jsem na něj celou dobu spíš jako na parodii, než abych ho bral vážně. A snad poslední výtka, některé pasáže filmu byly strašně zrychlené, nepřehledné. Obvykle to bylo v nejdůležitějším momentu, kdy naše družinka musela hacknout bossův OASIS terminál, aby mohli vůbec pokračovat dál, nebo přijít s nějak záhadně vyluštěnou indicií, přestože absolutně neměli z čeho to vycucat. Myslím, že tu zrychlenost a nepřehlednost tam dal Spielberg proto, aby zakryl, že to logicky moc nefunguje, nebo nemá moc dobře vymyšlený, jak to s OASIS vlastně prakticky funguje. Škoda, čekal jsem rozhodně víc. Velký plus dávám za sekvenci z filmu Shining, to mě fakt pobavilo. Ale je to málo.

1917 (2019)

Schválně jsem si vygúglil definici dramatu, protože u tohohle snímku jsem vážně pochyboval, že to ty základní definice splňuje. Když se film brodí od ničeho k ničemu, tak to do téhle žánrové kolonky narvete jen opravdu stěží. Chci říct, Rychle a zběsile je také možná strhující, napínavé, akční a pěkně nasnímané, ale nikdy tomu neřeknete, že to je drama.. Mohli aspoň ty dva kamarády nechat dýl spolu, aby z nich byl tým, kterýmu divák fandí, ale i tenhle náznak dramatu zabili celkem brzy. Pak už se to opravdu plácá bahnem a řekama mrtvol, ale nemá to moc důvod ani příčinu, asi stejně jako celá válka. Jestli tohle byl umělecký záměr tak se omlouvám. Bohužel i občasné dialogy jsou odříkané herci dost nezúčastněně. Obsahem smutně prázdný film. I když se to občas snaží tvářit jako Tenká červená linie (třeba jak padá třešnové kvítí do řeky, ve které plave nezúčastněně Scho), tohle je strašně slabý pokus o kopírování nálady legendárního snímku. Nemá to tu poetiku, nemá to ten silně humanistický tón, nemá to ten voice-over vypravěče díky kterému vidíme do hlavy toho kdo tu hrůzu prožívá a jak jí prožívá. Tady to je prázdný jak vystřelená patrona od granátu. Oceňuji aspoň ten vizuální oblouk, který se na konci uzavře. Film začíná na rozkvetlé louce, a končí o pár desítek ušlých kilometrů dál také na rozkvetlé louce. Tak aspoň za tohle málo dávám nějaké ty body.

Le Mans '66 (2019)

Dlouho tady nebyl vynikající závodní film, u kterýho se okouše pár nehtů, takže potěšilo mě to hodně. Nadruhou stranu mám jednu velkou výtku, nijak se neřešila konstrukce GT40 a na to já jsem se teda hodně těšil. Jak vznikalo, čím bylo jiný/nový/lepší než tehdejší vozy, a co z něj udělalo na 5 let takovou výherní mašinu a jak se na jejím vývoji podepsali naši hrdinové. Nula nula nic. Prostě auto najednou bylo hotový někde v anglii a přivezli ho letadlem. Poprvé ho diváci uvidí a už je prakticky hotové , má jen trochu delší trojku a zvedá se mu předek : / A pak teda vymysleli vyměňovací brzdy, ale to je málo, a vysvětlený to tam není vůbec. V tomto ohledu fakt slabota. Velice mě překvapil Bale. i když to je jeho stopadesátá role, dokáže zahrát úplně nového člověka, jakého jste u něj ještě neviděli. Dokáže jiným držením těla, jinými gesty, jinou mimikou vytvořit zcela originální postavu. Fakt jsem si ho užíval. Naopak Damon se mi začíná protivit. Hraje furt to samý.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Tenhle film se mi opakovaně vrací pod nos ze všech stran, navíc má hodně nadstandardní hodnocení od renomovaných uživatelů, a předchází ho pověst hraničící s kultem. Takže konečně jsem se na něj po letech podíval a bohužel jsem zjistil, že se jedná o nepřiměřeně nadhodnocený film. Musím sice uznat, že jsem se skoro taky nechal nachytat, a ještě v polovině jsem byl zaslepen a omámen tou nahranou autenticitou, která je nám předložena tak sebejistě, že si leckdo nevšimne těch děr v ději. Nejvíc to stojí na Del Torovi, kterému prostě nevěřím, že to je jen herec. Podle mě žije dvojí život. V tom prvním je opravdový mafián, a v tom druhém herec. Představte si místo něj jakýhokoliv jinýho herce z Kobry 11 na Nově, a ten film najednou ztratí kouzlo a stane se z něj... díl seriálu Kobry 11. Ano bohužel, zhruba od poloviny filmu jsem se začal divit, zejména když boss všech bossů večeří na svý nijak nestřežený ani neutajovaný rezidenci hlídaný pouze třemi amatérskými pisstolníky sotva pár kilometrů za hranicemi, přestože před pár dny jeho bratra převezli z vězení v Mexiku do USA, přestože mu odstavili bankovní konta, někdo odhalil všechny podplacený policajty pracující pro něho, někdo chytil člověka který vkládal na účet 9000 dolarů denně a celé jejich tajné krytí se začínalo bortit. Bossovi číslo 2 to taky není vůbec divný a jede večer sám v autě k bossovi číslo 1 pár kilometrů za hranicemi. Nene, jim to asi připadalo normální a vůbec to nevypadalo jako že jim je někdo profi sakra blízko. Nepochopil jsem co měla znamenat ta akce v tunelu, když ta akce k ničemu nevedla a ani nic dalšího nespouštěla. Pouze na druhé straně tunelu Del Toro náhodou chytí policajta vykládajícího herák, nasedne k němu do auta, a jako úplnou náhodou se zčistajasna objevěj za autem bosse číslo 2. No a když na konci filmu Del Toro dojde za Emily Blunt (btw asi její nejhorší role co jsem viděl, bohužel jí to tam ani moc nesluší..) čekal jsem opravdu v napětí, co jí řekne, nebo co po ní bude chtít, považoval jsem to za zásadní pro celkové vyznění filmu a.. on po ní chce jen podepsat nějaký papír. :D Tak to už jsem vyprskl v smích, protože to působilo hodně pateticky. Na podepsaný papíry se fakt v tom filmu nehraje celou dobu, tak nevím proč to najednou na konec filmu začlenili jako nějaký věrohodný výsledek a stvrzení toho všeho, navíc od naprosto nedůležité postavy, která ani neměla potřebnou hodnost, postavení, vliv, prostě nic neznamenající podpis vynucený s pistolí u hlavy, od nic neznamenajícího člověka, který byl tím posledním v celém soukolí a po většinu času ani nevěděl co se děje a proč... LoL. Film nám jakoby předkládá obraz reality, ale nemůžu se ubránit dojmu, že realita je daleko přímočařejší, jednodušší, a přitom daleko brutálnější, než tento film. Začátek filmu tedy hodně dobrý, Del Toro vynikající, táhnoucí celý film, ale postupem času nešlo nevnímat ty díry. Podle té mocné pověsti tohoto filmu jsem čekal významný přírůstek nejen do krimi žánru, ale do moderního filmu obecně. Ani náhodou, boys.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

V hodinách angličtiny na gymplu jsme hráli takovou hru. Každý na koho přišla řada měl jít napsat větu na tabuli, přičemž to měl být jeden souvislý příběh. No a podle toho jak moc s dotyčným mlátila puberta, ta věta do příběhu zapadala, nebo ho naopak záměrně zprasila. Velký vliv na celý příběh měla samozřejmě první věta, protože ta určí postavy, nebo rámec ve kterým se příběh odehrává. No ale protože další studenti v pořadí nebyli takoví kamarádi, tak často tu první větu ignorovali, a šikovnou oklikou v jedné větě příběh odklonili a vytvořili si vlastní. Vtipné potom bylo, když kolečko oběhlo celou třídou, a měl jít psát zase ten první. Příběh už byl úplně někde jinde, ale protože byl na svou původní myšlenku náležitě hrdý, šikovnou oklikou v jedné větě vrátil příběh na začátek, ke své první větě. Často vznikaly uplné nesmysly, protože jak už jsem řekl, mlátila s náma puberta, hltali jsme Monty Python skeče, učitel většinou rodilý mluvčí neměl koule na to nás nějak usměrnit, a také jsme věděli, že se na konci hodiny stejně ten příběh smaže, a tak nevadí, že jsme se každý více či méně ztrapnili. Stejně to už nikdo nikdy neuvidí, ne? Epizoda 9 byla napsaná uplně stejným způsobem, s tím rozdílem, že to na konci hodiny nikdo nesmazal, ale natočil podle toho film, který tady bude strašit už navždy. Neříkám, že to nemá některé pěkné momenty, ovšem ty zcela a jedině stojí na pěkném vizuálu a velice pěkně vyrendrovaných CGI lokacích (bitva u rozbouřenýho moře je top, stejně jako poslední bitva). Ovšem ten příběh, a to vypravování je strašný ale uplně příšerný paskvil. Ono se to dokáže každých 20 vteřin obrátit o 320 stupňů doleva a pak hned o 380 stupňů doprava, přičemž ty veletoče jsou divákovi celkem formálně, bez emocí, a bez odůvodnění stroze oznámeny, a jde se dál. Nechápu ty úmysly tvůrců, koho si myslí, že tímhle ohromí? Kdo bude s tímhle spokojeně žít? Nadšeně se plácat do stehen a chtít to vidět znovu? Jedinej spokojenej parchant je podle mě Chewie, protože na konci dostal krásnou medajli. Nějak se nemůžu rozhodnout, která z nových epizod byla horší. Každá byla horší něčím jiným. Nejlepší z novodobých SW filmů je jednoznačně Rogue One.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Než se podívám na poslední 9. epizodu, kouknul jsem podruhé i na tento díl, abych si připomněl co se tam vůbec stalo. Zjistil jsem totiž, že si z něj nepamatuju vůbec nic :D A taky mě překvapilo špatné hodnocení, které jsem tomu v roce 2018 dal. To přece nemůže být tak špatný ne? No a kupodivu bylo. Nejvíc mi asi vadily doslova otravné postavy a hlavně herci. A tak jsem po většinu filmu přemýšlel, kdo před natáčením vybírá herce, a kdo nakonec má to poslední rozhodující slovo, kdo řekne: Jo tuhle tlustou asiatku tam chci! Její polibek s funícím černochem na konci patří k tomu nejpodivnějšímu co jsem za poslední dobu viděl. Fakt nechápu tolik castingových omylů, u filmu takovýho formátu je to naprosto nevídané selhání. Tam musel zapracovat nějaký zkušený lobbista, který protlačil za provize svoje koně, jinak to není možný. Hraje tam celá řada lidí, kteří tam prostě nepatří jak vizuálně tak herecky, ať to vezmu přes Adama Drivera, Laury Dern, Tlustá Asiatka, ten funící černoch nevím jak se jmenuje, ale i Domnhall Gleeson v roli záporáka, a hlavně Carrie Fisher (absolutně zbytečně jí tam nacpali, je fakt otravná), no a Ford naštěstí zmizel v předchozím dílu. Samostatná kapitola je Mark Hamill, který ve všech svých scénách vypadá, jako že tam on, a ani ta jeho postava, vlastně vůbec nechtějí být! Pilot se pohybuje na tenké hranici kdy ho ještě snesu a kdy mě začne iritovat, naštěstí vždy na 20 minut zmizí takže nakonec ho vlastně hodnotím jako jednu z nejsympatičtějších postav. Samozřejmě kromě Ray. Už dlouho jsem v tomto směru neviděl tak nepovedený film. Děj filmu asi tolik hejtovat nebudu, i když je tam celá řada nesmyslných motivů, rozuzlení, příliš mnoho těsných úniků s naprosto směšným odůvodněním, až příliš mnoho deus ex machina scénáristických berliček, kdy už prostě nevědí jak dál, tak to vyřeší naprosto směšnou pomůckou, který snad nemůže věřit ani osmiletý dítě. Ale mě prostě připadá, že ta patetičnost do světa star wars vždycky více či méně patřila, tak mě to moc nepřekvapuje a nějak to skousnu. Ovšem je pravda, že tvůrci novodobé trilogie měli všechny možnosti světa přijít s jakýmkoliv novým příběhem, novými herci, a postavami, a nemůžu se ubránit dojmu, že téměř cokoliv by bylo lepšího než tohle.

Interstellar (2014)

Já už jsem tenhle film viděl nejmíň 5x a pokaždý mě udivuje kolik nových věcí v něm objevím. Vlastně se divím, že má tak vysoké hodnocení, protože jsem si jist, že napoprvé se žádný divák nemohl plně orientovat v jednotlivostech, a filmem proplul spíš podle pocitu. V Interstellaru je hodně situací důležitých pro děj, které jsou ovšem celkem komplikovaně odvozené, a navíc nedostatečně vysvětlené (protože by do filmu musely být vnořovány vysvětlující podkapitoly), že to je na jeden film až příliš. Proto dnes nechápu, jak se to Nolanovi podařilo uřídit do přijatelné podoby. Zpětně můžu odhadnout, že po prvním shlédnutí jsem chápal asi třetinu filmu, a přesto jsem mu dal hned napoprvé 5 hvězd. To je u mě naprosto výjimečné. Po dalších shlédnutích bych další hvězdy klidně přidal, a to je zase výjimečné pro Nolanovy filmy, jelikož v nich obvykle mívá zástupy logických nesmyslů a hodnocení mu postupem času spíše snižuji. I po pěti letech však mé hodnocení Interstellaru stále roste, a klidně můžu prohlásit, že patří do top 5 filmů poslední dekády. Možná i do top 3. Amen

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Po deseti letech na čsfd asi první film, o kterým nemám vůbec co napsat. No dobře. Tak něco aspoň. Něco. Něcoooo. A něco. A tak dále. No nebudu zdržovat jako Q.T. a rovnou jdeme na hodnocení. Dvě hvězdy za milý konec, který mě nečekaně dojal. Jinak překvapivě nezáživný film. Na takovýho mistra zábavy je tohle strašně máááálooooo. Docela se divím, že to nedostalo oskara, protože to je přesně ten typ filmu, u kterýho si akademici zavzpomínají, jak tenkrát hipísačili na woodstocích, a jak to slavný filmový řemeslo tenkrát v tom hollywoodu kvetlo, plus spousta odkazů na něco co můžou snad znát jen ti akademici, protože to jsou filmoví nerdové. Úlitba nezabrala.

Parazit (2019)

Převládá spíš zklamání z druhý půlky filmu a z toho přepálenýho korejskýho konce. Nějak nemám rád tyhle zběsilý konce kde se polovina postav náhodně pozabíjí nožem. Nadruhou stranu ten film je stylově velmi vyspělý. Přestože je tam asi 7 hlavních postav, film s nimi pracuje velmi přehledně už od začátku. Dále přehledné uspořádání lokací a stavba příběhu, k tomu přehledná a promyšlená kamera. Slovo přehledné se mi opakuje nějak často, tak je to asi hlavní deviza filmu. Ovšem nemůžu se ubránit dojmu, že jakmile se paraziti nastěhují do baráku, tak jakoby tvůrci nevěděli co s tím dál dělat. Nepomůžou ani nečekané zvraty. Ta věc s blikací lampou a morseovkou není pro mě věrohodná, protože blikací žárovka vás začne štvát velmi brzy a ihned ji chcete vyměnit, nebo spravit kabely.. První půlka, kde se buduje příběh a postavy, je však super. Jestli je tohle nejlepší film 2019? Tak jsem si naprosto jist, že opravdu není.. Polovina z nominovaných filmů jsou prostě lepší. Oskary se fakt nedají brát vážně už řadu let. Navíc další mínusový bod - na ten film se nemá cenu koukat znova.