The Mandalorian - Season 2 (2020) (série)

Dám tomu za pět, jelikož se mi to líbilo víc než první série, a poslední tři epizody jsou vyloženě povedený a gradující ve velkém stylu. Očekávání jsem velké neměl, proto jsem byl spíš mile překvapen. Co se mi líbilo, že od nepodstatných lokálních bojůvek s drakem, nebo s pavoučkama, se postupně děj přiostřuje a je evidentní, že každá další akce má daleko podstatnější význam v globálním měřítku. Pár věcí se zkritizovat dá, třeba tak trochu nesmyslné hledání jiných mandalorianů, které se protahne na nesmyslnou délku tří nebo čtyř dílů. Místo mandalorianů najde jiné bojovníky kteří používají beskarovou zbroj, a stejně si s nima na konci každýho rozhovoru řekne "this is our way" a oni mu taky odpoví "this is our way" i když to evidentně nejsou mandaloriani a žádnou our way nemají a ani Mando by je touhle frází neměl oslovovat protože to pozbývá významu. Logiku však nemá smysl hledat, zaprvné v seriálech často chybí daleko více než v celovečerních filmech, zadruhé ve star wars byla logika vždy až na posledním místě. Takže za mě dobrý, hlava mě z toho už dávno nebolí. Zasmál jsme se při odhalení jména jody, čekal bych fakt cokoliv ale že se bude jmenovat jako oblíbený zednický alkoholický nápoj z čaje a rumu, to jsem fakt nečekal. Mohl se jmenovat aspoň jako míchaný koktejl, například Mojito by bylo super jméno, nebo můj oblíbený Sex on the beach, nebo něco pro intelektuály třeba dvojitý Schopenhauer s kapkou Nyčeho :D  Ale Grog? Trochu smutná věc na závěr, že se nám celkem atraktivní amazonka Gina Carano za pouhý rok proměnila v tlustou paní hrochovou, která když běží, tak musí střihač okamžitě zakročit :/ Dával bych jim za to pokuty těmle hercům :D No podstatný je, že hvězdný války nejsou ani zdaleka mrtvý, ikdyž to tak předchozí léta tuze vypadalo. Hlavní tři nové epizody jsou totiž opravdu příšerné, zpětně vzato.

The Man Who Walked Between the Towers (2005)

Tento příběh mne ohromil v dokumentárním filmu z roku 2008 - Man on Wire. Menší upoutávka je zde http://www.youtube.com/watch?v=6ddpV1GvF7E&feature=related Doporučuji všem. Byl jsem z toho na 14 dní uplně mimo. V dnešní době, kdy je to nejhlavnější rychle a bez námahy zbohatnout, sledujete příběh člověka, který si plní svůj sen a životní poslání, jenž nemá s penězi nic společného. Účel tohoto krátkého animovaného filmu moc nechápu, je to příliš krátké na tak hlubokou látku. Patrně šlo o první oživení příběhu po teroristickém útoku 911. Po pádu dvojčat dostal příběh opět nový rozměr. Animace tomu dodává snovou dimenzi ... Moc hezké

The Program: Pád legendy (2015)

Asi do půlky docela dobrý, ale pak začne film honit moc zajíců najednou a začne to díky častým skokům vypadat spíš jako soubor reklam, takových několikasekundových štěků, a každý vyzní do prázdna. Po skončení jsem fakt marně přemejšlel o čem to vlastně chtělo být. V tom filmu se zkratkovitě objeví prakticky všechno co jste v souvislosti s LA kdy syšeli nebo četli nebo viděli na ytb. Je to škoda, protože takhle dobrých a podobných herců pro ztvárnění LA moc nebude.. Nevyužitá šance podat ucelený obraz o jednom z největších pádů legendy. Asi se měli vykašlat na tu úvodní hodinu, páč stejně všichni vědí že měl nejdřív rakovinu, že vyhrál 7x TdF, a měli se věnovat už jen tomu pádu. Ale pořádně

Tiché místo (2018)

Námět jak vyšitej z devadesátkových béček, ale podařilo se z toho vymlátit daleko víc než jsem čekal. Zejména díky velice kvalitnímu obrazovému provedení, ale hlavně díky nové psychologické rovině ve filmu. I když vás něco nasere, nebo si ukopnete malíček o stůl, nesmíte ani pípnout! No dopíči! To je hodně nekomfortní žití. Takže velice povedený napínák na jedno shlédnutí!

Tisícročná včela (1983)

tenhle film je jak ta patnáctimetrová malovaná freska na nějaký velký zdi. Prohlížíte si to půl hodiny, je tam hodně postav a izolovaných mini příběhů. Jenže v tomto díle to uplně nefunguje, nejspíš proto, že se nemohli rozhodnout zda točí celovečerní film, nebo dvoudílný film, nebo čtyřdílný seriál. Sedím na konári je mi dobre je vpodstatě podobný film, ale jen s pár postavami, a vyznívá to daleko uceleněji a silněji. Velkým neduhem Včely je délka, příliš mnoho postav, velké časové období, mnoho rodin které mají každá trochu jiné problémy. Film nemá jednu dějovou liniii a jedno nosné tema. Když už skoro po třech hodinách doufáte v nějaké ucelené zakončení, ze kterého vyplyne nějaké ponaučení či životní moudro, film naopak otevře obří téma první světové války a rozjede se to nanovo, ale zase trochu jinak. Potom když se chlapci vrátí z vojny, máte pocit že je po válce, ale o pár minut dále se hoši z nějaké oslavy zvednou a vyhlásí, že se teda vrací na frontu, a jede se znova do války.. Zkrátka, je to i málo vysvětlující a nedrží to moc pohromadě, je to jako tři filmy zcvaknuté dohromady. Nejvíc to dává smysl dokud ještě žije starý otěc Pichanda, pan Kroner. Tam to mělo skončit, ale film dále zaplatili Němci tak se pokračovalo.. proč proboha. Z technické stránky filmu je velmi špatný zvuk, takže někdy opravdu ale opravdu nerozumíte co povídají. I přes všechny neduhy se dá na tu fresku z dálky koukat a vnímat nějaký závan doby, do té doby závan neviděný. Na svou dobu určitě zajímavé zfilmování konce 19. století a začátek nového.

Titanic (1997)

James Cameron je detailista a perfekcionista. Když se podíváte na dobové fotografie z Titanicu, zjistíte, že interiéry ve filmu byly naprosto přesné repliky. Díky této precizní práci jsme mohli vyplout na Titanicu i my (obzvláště vynikne v 3D verzi, kterou doporučuji). Toto spatřuji jako největší přínos filmu: oživení legendárni lodě, která už sto let leží na dně moře. Zavedení diváka do každé kajuty, na kapitánský můstek, do strojovny, na hlavní schodiště, na promenády. Bohužel, jak koukám na ostatní hodnocení, lidé si všímají více toho nepodstatného - love story - a kritizují kvuli tomu celý film. No ale vymysleli byste lepší důvod, proč Titanik s filmovou kamerou vůbec navštívit? Vymysleli byste lepší důvod proč na lodi vydržet s kamerou až do uplného konce? Dále musím vyzdvihnout přesný popis událostí - a to už uplně stačí na 5 hvězd. Ve filmu je několik záběrů a scén, při kterých mrazí! Neskutečná práce!

Tmavomodrý svět (2001)

Jen z lásky k tématu dávám za 5. Bitva o británii, a knížky o ní, patří nesmazatelně do mého dětství. Nejvíc mne potěšilo, že se Svěrákovi podařilo v celém rozsahu poukázat na tragický osud pilotů, kteří odešli z tepla domova, aby nám mohli v cizí chladné zemi vybojovat svobodu. Ztratili svou zemi, své rodiny, poté ztráceli v boji své kamarády, a když to náhodou přežili a vrátili se domů, zavřeli je komunisté, a ztratili i svou svobodu. Toto považuji za jednu z největších křivd, které se u nás vůbec kdy staly. Největší odkaz filmu tkví právě v ukázání komunistické křivdy. Za to Svěrákovi díky. Další plus bylo provedení akčních scén. Netušil jsem, že i český film může akčními scénami konkurovat filmům z jůesej. Ba dokonce působit věrohodněji... Další plus je střídání dvou časových rovin, diváka to udrží v pozornosti po celou dobu a navíc obě roviny nádherně kontrastují. (Anglie: sluníčko, kamarádi, milenky, prestižní pozice letce /// Mírov: temnota, podrazy, nemoc, bití, ponižování, těžká práce bez uznání, smrt) Opravdu povedené.... ### Dost věcí mi však vadilo a zklamalo. Snaha udělat z toho velkofilm ala holyvůd (i když takový Pearl Harbor je proti TS nebetyčná kravina na entou) Snaha získat oskara. Výběr herců - Vetchý mi v roli neseděl i když je to prototyp hrdiny, polovinu scén jsem mu nevěřil. Hádek a samotná jeho postava je velmi kontroverzní. I když piloti skutečně byli mladí, Hádek působí až infantilně, a působí na mne velmi neherecky, amatérsky. Roli mu také nevěřím, ale chválím Svěráka za snahu obsadit neokoukaného herce, protože dokola opakující se herci je jeden z neduhů českého filmu obecně. Asi nemám rád pana Táborského. Ten působí jako kdyby si odskočil na natáčení ze seriálu Poslední sezona. Kdo zná tento seriál jistě uzná, že do velkofilmu jako je TS se absolutně nehodí a působí rovněž amatérsky, neherecky. (Dobrá volba byla však Tara Fitzgerald). Celý příběh je spíše postaven na milostném životě dvou pilotů, válka a boj o život je až druhořadá záležitost. Vetchý s Hádkem si jen tak mimochodem zaletí do Francie na sweep. Z toho jsem měl pocit, že snad jedou na nedělní výlet okouknout opálené nohy francouzkám. Když pak Hádek havaruje a hrozí, že ho lapí Němci, atmosféra "nedělního výletu" vám nedovolí naplno si užít stísněný pocit pilota, že bude dopaden a zabit. Nedělní výlet pokračuje když oba nasednou do spitu jako do pouťové labutě, a letí zpět do Anglie. Milostné scény nejsou moc autentické, nejvíce mi nefunguje scéna v autě, kde Fitzgerald přijela za Vetchým, zatímco Hádek jel za ní domů. Sám Svěrák přiznal v komentáři k filmu, že mu tato scéna moc neseděla, tak ji ustřihl a nechal raději nedokončenou, aby si sám divák domyslel co se stalo. Pochopitelně to moc nepomohlo... Přes nedostatky se na film vždy rád podívám. Poslední záběr filmu, pro někoho kýčovitý, mi dává pocit plného prožitku z filmu, a konečně naplňuje hrnek emocí po okraj.

Tobruk (2008)

Švejkové jdou zas jednou točit o válce. Pěkně se mnou vyběhli, ta simulante bande! Pocta českým vojákům? Kteří se tam podle tohoto filmu chovali jako hovada? 90% úspěchu filmu dělá samotná poušť a její vizuál. Když si jí odmyslíte, nezůstane z filmu nic. Pocta poušti. EDIT: nedá mi to více neokomentovat tu neúctu našim vojákům, kterou se Marhoulovi podařilo do toho filmu dostat, přestože se snažil o to postavit jim pomník. Jako super je fakt, že na bojiště dostal české vojáky, běžné lidi jako jsme my sami. Jsme zvyklí na bojištích vídat američany, němce rusy, což jsou prostě lidi zdaleka a většinou to jsou supervojáci. Obecné povědomí je takové, že my jsme zkrátka nebojovali. Takže konečně taky film o tom, že jsme bojovali. Velkej problém mám ale s ukončením filmu a tudíž s celkovým vyzněním o čem to vlastně je. Tři vojáci (z celkových pěti..) se v táboře perou jako idioti (vůbec jejich morálka je po celou dobu filmu velice zkažená, často dokonce protižidovská), přijde tam velitel a za trest je pošle na průzkum do nepřátelskýho území. Všichni tři tam chcípnou. Wot da fak is dat? Pomník pitomečkům, kteří mohli žít, kdyby se nechovali jako idioti, a kdyby velitel nevymejšlel operace podle toho kdo jak zrovna zlobí? Todle prostě nemužu skousnout, takhle zobrazit konec "hrdinů", kterým stavím pomník? Jako vážně si je mám za něco vážit? I za to protižidovství? Když to je jedna z hlavních věcí proti čemu tam bojovali? Je vůbec dobré dávat tyto postoje do filmu o českých vojácích? Ještě že to je celý vymyšlený a chci věřit tomu, že ta morálka lidí byla prostě jiná, víc soudržná. Zejména daleko od domova (afrika, rusko) musel přece být člověk rád, když vedle sebe uslyšel češtinu a byl rád, že může bojovat s čechem.

Top Gun (1986)

Tenhle film jsem jako dítě neměl moc rád, i když viděl jsem ho hodněkrát. Arogantní, nesmypatický postavy, přehrávané hezounství lvl 145%. Cruise jsem po tomto filmu neměl několik let rád, až později jsem poznal že to je opravdu kvalitní herec, a že to co se mi na něm strašně nelíbilo v top gunu, měl v roli zkrátka napsané. Na svou dobu se však jednalo o neuvěřitelně dobře nasnímaný akční film, odehrávající se navíc ve vzduchu. Dodnes nechápu jak se filmařům podařilo pro natáčení získat opravdové stíhačky, které byly tehdy ve výzbroji usa, a k nim samozřejmě i opravdové piloty, a taky jednu skutečnou letadlovou funkční loď... Z velmi profesionálního a plochého prostředi armádních pilotů však tvůrci ve filmu dokázali udělat pravý opak. Film to řádně opepřilo, ale s realitou to nemá moc společného. No přece se nejedná o dokument o amerických pilotech, že..

Top Gun: Maverick (2022)

Dávám 5 (90%), ale přiznávám, že to hodnocení je ovlivněné tím, že jsem to viděl v kině. Vizuální stránka je totiž dokonalá, a jak se jim podařilo natočit některé manévry letadel tak blízko u sebe to opravdu nechápu. Nutno podotknout, že film obsahuje naprostý minimum digitálních efektů (či spíš digi bordelu), či zmenšených modelů (jako v jedničcce). Takovýmu filmu snadno odpustíte i ne uplně silný motiv v podobě hlavní mise. Když si vzpomenu třeba na misi v Rogue One, tak v tomto ohledu Top Gun prohrává, selhává, nepřesvědčí mě, že se jedná o tu jednu životní misi, navíc je prostě logicky děravá a ještě ke všemu okopírovaná od Lucase. Finální akce mě však překvapila, nečekal jsem až takové dramatické rouzuzlení mise. Uvítal bych, kdyby bylo použito více soundtracku z jedničky, protože když se rozezní některé tóny z toho filmu , je nostalgie zaručená na 120%.