• Thriller

Juno (2007)

Okouzlující Ellen Page v příběhu o dospívání, (ne)zralosti a hlavně lásce. Neplánované těhotenství je pro teenagerku jen "menší nepohodlnost." S nadhledem sobě vlastním najde manželský pár, kterému své dítě chce darovat. Události však nejdou tak úplně podle plánu...Vtipný film, který má svá vážná a velmi (nehollywoodsky) dojemná místa, si poprávu získal pozornost diváků a kritiků. Velmi citlivá témata dokáže totiž podat s lehkostí a vtipem, aniž by zapomínal na momenty, kdy je potřeba být vážný. Vedle příběhu sloužící režii, báječného scénáře a příjemné hudbě, všechna chvála leží na hlavní představitelce. Ostatní herci jsou však také skvělí (musím pochválit obzvlášť Jennifer Garner - její role mohla lehce svést ke karikatuře či trapnosti, ale ona ji zvládla naprosto na jedničku, s velkým pochopením). Juno není revoluční film, ale to neznamená, že se nemůže stát klasikou.

Americký gangster (2007)

Je to velmi špinavých pět hvězd, ale čtyři by pro Ridleyho a spol. bylo málo. To, co mě zklamalo, byl příliš standardní výkon Denzela Washingtona. Nějak jsem mu toho hajzla Lucase nevěřil. Překvapivě to zas tolik nevadí, jelikož je tohle dlouhé, avšak nikdy ne nudné gangsterské drama bezchybně natočeno. A Crowe je zde báječný.

Zkrocená hora (2005)

Jsem ohromen. Ang Lee natočil jednu z nejlepších a zároveň nejsmutnějších romancí, co jsem viděl. Film bohatý na detaily. Žádná postava není ošizena. Smutek hlavních hrdinů z nemožnosti žít opravdově se line celým filmem. A po zkončení filmu přichází i smutek z toho, že už nikdy neuvidím od Heathe Ledgera tak strhující výkon, jaký podává v tomto krásném filmu.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Na hollywoodské poměry velmi odvážná koncepce muzikálu. Nebývá to zvykem, ale pochvala putuje k producentům, kteří umožnili, aby Tim Burton realizoval naplno svou vizi. Mnoho peněz z toho nebude, ale podstatné je, že vznikl nekompromisní film hodný jmen svých "krvavě" výtečných tvůrců!

Východní přísliby (2007)

Je to asi tak na 90%, ale vzhledem k jedinečnosti Cronenbergova stylu rád zaokrouhlím nahoru. Originální scény násilí (především "lázně" aspirují na nesmrtelnost), (nejen sexuálně) ambivalentní postavy (Nikolai, Kirgil,...) a k tomu nečekané zvraty. Jeden z nejlepších filmů roku 2007. Pokud Mortensen nebude aspoň nominován na Oscara, Akademie se může jít bodnout.

Ame agaru (1999)

Krásná, dojemná óda na dobráctví.

Já, legenda (2007)

Díky Willovi, pěkně vylidněnému New Yorku a odvážné "komornosti" filmu se jedná o nadstandardní podívanou. Nicméně jinak film příliš nepřekvapí. Standardní story, která rychle vyšumí.

Blade Runner (1982)

"Blade Runner: Final cut" Kultovní film Ridleyho Scotta jsem kdysi viděl v televizi, nicméně až teď jsem si jej mohl vychutnat na velkém plátně. Navíc v snad už definitivní podobě, nad níž plně dohlížel mistr režisér. Čistý obraz, zvuk, vylepšené scény. Fascinující film, který funguje v několika rovinách a není zas tolik důležité, jaký význam dáte jeho konci. Rok výroby 1982, ale mohl by být pro své kvality natočen klidně i dnes. Co znamená být člověkem? Co je to lidskost? P.S. Viděno 24.11.2007 v multikině, v japonské megapoli Ósaka, které vděčí film za mnohé vlivy...

Jezero (1999)

Nedoceněná výborná hororová komedie/parodie. Skvělí herci a velmi vtipné dialogy od autora Ally McBealové, David E. Kelleyho.

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

Neustále sebekomentující se zábavný snímek plný odkazů na další "grindhousovské" filmy. Jedním z problémů je, že český divák jich zná pramálo, takže náplň některých dialogů mu zůstane skryta. Přesto zbývá velká porce zábavy a napětí. Tarantinovské dialogy a narušování zažitých představ o vývoji scén - to povyšuje Auto zabijáka nad průměr. Přestože jsem se rád díval na ty kočky jako Rose a Rosario, Quentine, přestaň už točit pocty a natoč konečně pořádný film s nějakou hlubší myšlenkou.