Wolverine (2013)

Only God Forgives pre normálnych divákov, s príchuťou nemožna a nepravdepodobnosti. Určite lepšie ako ten paskvil Origin. Polovina filmu je opäť ako lízať citrón, ale keď príde na katany tak je to fajn. Napriek tomu ultra zbytočnému 3D to tie dve hodiny baví a medzititulková scéna je parádna. Viper je v konečnom dôsledku ubohá a tak to okrem ninjov a nešikovnej jakuzy postráda silné nemesis, ktoré v Origine zastupoval aspoň Sabertooth. Len Aronofky vie ako by to dopadlo, keby to režíroval, ale možno je v rámci zachovania tej podoby lepšie, keď sa do toho len vysmrkal Mangold. 5/10

12 let v řetězech (2013)

Skvelo natočená a hlavne iná dobovka o otrokárstve. V popredí je tu hlavne to bytostné utrpenie, ktoré je vyjadrené v sérií skutočne nepríjemných scén (menovite Plattove obesenie, bičovanie na konci, útek a narazenie na vešanie), až v pozadí ten boj proti tomu. V tom je to zaujímavejšie. Naviac poctivé herecké výkony, hlavne démonicky Fassbender. 8/10

Anna Karenina (2012)

Nemám problém s adaptáciou, ktorá je skrz naskrz šikovná a hravá, ale so samotnou predlohou, ktorá je v tomto storočí len obyčajným vzdychnutím nad tým, čo sa môže a čo nie. Milenec? Tehotenstvo s iným mužom? Skok pod vlak? Denný chleba. Takže už to neprekvapí a javí sa naivne. Aspoň mňa nie. 4/10

Another (2012) (seriál)

Luxus. Má to svoje úlety, finálne rozuzlenie spolu s celým tým posledným dvojdielom plným krvi je v podstate len zbierka nezmyselnej smrti a neskutočne nelogického nestarania sa o obete a prehliadanie problémov, deti sú flegmatické a nezaujíma ich čo sa okolo nich deje pokiaľ sa im nerozkáže štvanica na jedného z nich, prečo na deti zaútočila kuchárka sa nezistí. Ale má to skvelú atmosféru, je to príjemne rázne a rýchle, pekne krvavé, smrti sú vynaliezavé, má to skvelú animáciu a príbeh, akokoľvek divný, diváka proste opantá aby zistil čo sa to naozaj deje. Je to v podstate len japonská recyklácia na Nezvratný osud, ale pekne odporná a temná. 7/10

Červený trpaslík - Série 10 (2012) (série)

Keby sa niekde volilo v kategórií návrat roku, možno aj desaťročia, Red Dwarf X by to vyhral. Končene plnohodnotné pokračovanie. Proste neverím že som mohol zažiť opäť tie nadčasové dobrodružstva s tou najlepšou posádkou vo vesmíre, znovu sa pobaviť na ich vtipoch a hlavne vidieť, že keď niekto niečo zúfalo chce, podarí sa to. Odpustenie nepodareného Back to the Earth a tešing na ďalšiu sériu. Pokiaľ vznikne. 10/10

Dredd (2012)

Multižánrové malovanie stien jedného urbanistického paneláka plného všivákov. Rovnaké prekvapenie ako aj nedávny Zátah, naviac Dredd má suverénnu réžiu plnú nápadov a nebojím sa idei na druhý diel. 7/10

Expresní zásilka (2012)

Vo svojej podstate strašne banálne a blbučké ale Koepp sa naozaj pochlapil a kameraman predvádza symfóniu skvelých záberov a ja chrochtám. Shannon odteraz len psychopatov, prosím. 7/10

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Viac než čokoľvek mal na nostalgickú vlnu hrať tento rok práve Hobit. Pôsobil tak trailer, vlogy, zábery ba dokonca aj kniha. Návrat do Stredozeme vo veľkom štýle. A podarilo sa mu to? Väčšinou áno a niekedy aj nie. V prvom rade je Jackson zase pánko. Suverénne posiela do prvej línie CGI obludy, zbytočné 3D, zmätočné postavy, ktoré bez knihy nezaujmú a hlavne zasa ide tým svojím drzým spôsobom vlastnou cestou, možno revolučnou, no nevďačnou. Na druhú stranu nemá zase knižná adaptácia tohoto rozmeru obdoby (mimo Atlasu Mrakov), už fakt dlho nie a možno išlo o prachy, možno nie, Jackson to zvládol rozkrájať celkom slušne, aj napriek tomu, že nám hneď prvý diel podal chaotickým spôsobom. Tým pádom zase padá otázka, ako rozdelí dvojku a trojku ale to je teraz mimo. Príbeh je dynamický, poteší prolog zo "súčastnosti" a Eredoru pred pádom, zhruba od príchodu trpaslíkov k Bilbovi až po príchod do Vododolu to ide mimo mňa, pretože práve to sú moje najobľúbenejšie časti z knihy a sú podané polopatisticky + najväčšie dafuq za poslednú dobu je Radagast. A potom to znovu začne baviť, cez súboj titánov, škratiu horu a hádanky v tme až po perfektný záver, nepustí to. A tých čo poznajú len knihu a nie celý ten svet, poteší aj to naviac- Azog a Nekromant. Kvalitné, epické, skvelo podané (až na pár vecí), postavy vám ešte cez tie dva ďalšie dieli prirastú k srdcu a beriem to hlavne ako úvod do celku, ktorý možno nakoniec zmení aj moje hodnotenie tu, možno nie. 8/10

Hon (2012)

Sila. Ani si nepamätám, kedy som sa naposledy cítil pri filme tak bytostne nepríjemne. Maximálne reálna a originálna vec, pri ktorej keď cítite každú tú ranu pod pás, viete, že to je poctivý film (pre iných to nemá ani význam). 10/10

Lore (2012)

Lore: Neočakávaná cesta. Naprieč krásno apokaliptickým čerstvo povojnovým a na tri časti rozdeleným Nemeckom, plným zdevastovaných chudákov a čudákov, s krásnou kamerou a sviežou depkárskou story. Silný a rozhodne nový zážitok z obdobia 2.sv. 7/10