• Krátkometrážní

Fargo (1996)

Krimi, thrillery a obdobná havěť pro mě moc není. Přesto musím říct, že Fargo je asi nejlepší zástupce tohoto žánru vůbec. Elegantně plynulý, nedramatizující, nepřehánějící, skromný. O to silnější ve svém účinku a tiché tragikomičnosti. Taková malá "krimi next door".

Plavčík na sladké vodě (1928)

Bohužel moc pomalý rozjezd. Padesát minut nevtipných situačních gagů: Frigo jako dítko velkoměsta poprvé v životě navštěvuje svého otce, provozovatele říčního parníku. Hodnotných a velmi kvalitních je závěrečných asi dvacet minut, kdy přichází vítr, který smetá všechno, co se mu připlete do cesty.

Atalanta (1934)

Roger Ebert se o L'Atalante vyjadřuje s velkou láskou a obdivem, což stále, upřímně řečeno, ne zcela kompletně, chápu. Jean Vigo (umřel mladý, Zéro de conduite mi přišel hrozný) to prý točil prakticky na smrtelné posteli a krátce na to zemřel. Snad v tom filmu nechal svou duši, "svůj odkaz".

Detektiv Nick v New Yorku (1934)

Nepravé krimi. Vypátrání vraha a rozuzlení příběhu je až druhořadé. Klíčová je ústřední dvojice: drobně se dobírající, provokující, kočkující manželé (Nick-William Powell, Nora-Myrna Loy), resp. jejich nonšalantně okázalý "carpe diem" lifestyle. Bohužel celkově trochu chaotické, ušité horkou jehlou, jakoby nedotažené. (Údajně natočeno jako b-čkový snímek za pouhé 2 týdny!) Humor na dnešní dobu už zcela mdlý a vyvolávající leda "aha, oni řekli něco vtipného" reakce. Ovšem: Nick a Nora asi nejsympatičtější pár všech dob (!) A co teprv jejich pejsek Asta :D

Páni v cylindrech (1935)

Romantická pohádka pro dospělé. Svět, kde "všichni jsou milionáři, hotelové pokoje jsou velké jako taneční sály a všechno je nažehlené, načesané, nakartáčované, třpytící se, lesknoucí se, vyleštěné, uhlazené a drahé".

Californication (2007) (seriál)

Šestá série je taková sračka!!!

V pravé poledne (1952)

Pro milovníky spektakulárních filmů (mezi které patřím) ultimátní a asi nejlepší western vůbec. Pro ty ostatní nuda bez děje a střílečka na konec.

Zvětšenina (1966)

Definitivní. Obrazný (i obrazový). Transformativní. Neokázalý, přesto se precizně vyjadřující. (Pro mě osobně, filmového negramota) nečekaný zážitek, oslí můstek mezi starým a novým (filmem - nebo rovnou - uměním?), šedesátá léta jako na dlani (bodejť by ne, když jsme v centru dění, nebo aspoň - v parku u něj?)

Půlnoční kovboj (1969)

Moje první reakce (po skončení filmu) byla, jak je možný, že něco takovýho vzniklo v Americe (a o Americe). Obdobný filmy se točily po válce v Evropě (Ladri di biciclette, Umberto D, Les quatre cents coups). Ale v USA? A tak jsem se při té souvislosti dozvěděl o Americké nové vlně. Paralela s tou francouzskou a italským novorealismem je nasnadě. Obzvlášť v tomto případě je to zcela názorné. Viz Wikipedie :D

Divoká banda (1969)

Nadějně velikášský western. Střílečka na úvod. Dvě ospalé hodiny pomalého děje. Brutální masakr na konec. Rozvleklé rozjímání (mnoho zpomalených záběrů). Otázka je, nad čím. Asi "nad Západem", který, jako by tu byl "dekonstruovaný". Rozložený na kostičky. Zbaven vší přitažlivosti - banditi stárnou, už se jim tak nedaří, mají co dělat, aby vůbec vyvázli živí. Problém je v tom, že ten "nedostatek přitažlivosti" to celé současně i činí nekoukatelným. Pár skvělých hlášek. Místy dobrá kamera. Výborná hudba, resp. zvuk. Ale jako celek neuvěřitelná nuda. Bohužel.