Nicku Charlesovi (William Powell) se povedla se svojí novomanželkou Norou (Myrna Loy) výborná partie. Je pěkná, bohatá a velkoryse akceptuje Nickův nestejnorodý přátelský kruh z let, kdy býval detektivem. Když je policie v nesnázích se sérií vražd, jež jdou zřejmě na konto beze stop zmizelému podnikateli Clyde Wynantovi, byla by Nora ráda, aby si jeji muž ještě jednou zahrál na detektiva... Podle bestselleru Dashiella Hammeta - první z šestidílné série detektivek o o Nicku Charlesovi a jeho paní Noře, jež založila slávu dlouhá léta jednoho z nejslavnějších filmových párů Hollywoodu Powella a Loy, kteří přes svých 14 společných filmů vždy zůstali "jenom" dobrými přáteli. (Pohrobek)

Anderton

V klasickom Hollywoode leteli bláznivé vzťahové komédie romantického typu, preto je zaujímavé, že ich princípy boli prepašované aj do kriminálky. Od začiatku je jasné, že tu až tak o komplikovanú zápletku nepôjde a my sa sústredime na kanonádu vtipných suchých hlášok a vzájomného doberania sa ústredného hereckého páru. Vtípky sú podávané akoby mimochodom, ale svojou bezprostrednosťou sú o to britkejšie. Máme tu oddelené manželské postele, ale alkohol sa pije prúdom. Svedkami bozku taktiež nemôžeme byť, ale mŕtvolu si prehliadnuť môžeme. Aj o tom bol klasický Hollywood a my ho dnes berieme taký, aký bol. Film si robí srandu aj z vážnych detektívok, keď Nick po prezentácii svojej verzii príbehu, rozpovedaného všetkým zúčastneným pri tradičnom "usvedčovacom" večierku manželke povie, že nemá poňatia, či to tak bolo, ale dáva to zmysel. Spomeniete si aj na suché hlášky Columba, alebo chémiu medzi Dempseym a Makepeacovou. ()

Radko

Ukazuje sa, že manželstvo sa dá skvele si užívať, pokiaľ majú obaja partneri zhruba rovnakú chuť byť permanentne mierne intoxikovaní. V tomto prípade alkoholom. Veď sa aj vraví, že spoločné koníčky spájajú. Ak zároveň ide o dvojicu, z ktorej každý si dokáže vystreliť sám zo seba a neberie poznámky druhého ako osobné útoky, dá sa skvele žiť aj v doživotnom partnerstve. Lenže úprimne: koľko takých dvojíc poznáte osobne? No vo filme a ešte k tomu detektívnom, je to silná devíza. Pretože bez nej by tu zostalo čo? Niekto niekoho zavraždí. Zvyčajne pre prachy alebo kvôli vzťahovým veciam. No a potom sa odhalí vrah. Aj tu sa odhalí, ale tak akoby mimochodom. Zanedbanie prepracovania detektívnej časti príbehu z filmu špičkovú záležitosť neurobí. Na starú dobrú americkú konverzačku s krimi zápletkou a kopou odľahčene humorných scén to však bohato stačí. 77%. ()

Astaroth12

Vidíte, dôležitý je rytmus. Vždy by ste mali mat rytmus pri trepaní drinkov. Manhattan  traste v rytmu Foxtrotu. Bronx v Two-stepu a suché Martini vždy traste v rytme Waltzu. To je len malý vyklaď dialogov, ktoré boli podarené i vydarené. Práve pri tomto dialógu som sa zoznámil z charizmatickým detektívom Nickom, ktorému vychádzal nejeden zábavný dialóg. Duo Powell- Loy boli vynikajúco zohraný a v jednej scéne si vyskúšali aj staré časy grotesky, keď sa v jednej scéne nádherne doťahovali. A neskutočne im to ako paru pristalo a mali niekoľko dôvtipných dialogov a scén. Ale aj herecky to bolo z ich strany roztomilý koncert a hlavne kvôli Powellovi chcem vidieť aj ostatne časti tejto serie. Preboha žena, dal som ti tri vraždy a ty stále nie si spokojná. A scéna, kde Nick pozval všetkých podozrivých a skúmal ich, ako sa tvária, tak to ma nikdy neomrzí i keď som to videl už vo veľa filmoch aj seriáloch. Ale neponúka len vtipnosť, ale aj svižnú detektívku, ktorá je nádherne vyvážená a tak sa tu spojil harmonický vzťah medzi nimi. Režisér to nádherne ukočiroval a tak  vytvoril detektívku, ktorá nezostarla a baví až do dnešných dní. ()

IQ Tiqe

Není to ani tak komedie jako detektivka, ale značně odlehčená humorným nádechem, který notně podtrhuje duo manželů Powell a Loy. Dneska by se řeklo, že jsou "správný a pohodový". Jejich další příhody si nenechám ujít. # [viděno: TV, sluchátka, EN sub] # příběh 7 | humor 3 | akce 2 | napětí 3 | pustil bych si znovu 7 ()

genetique

Filmy z 30-tych rokov sú z môjho pohľadu herecky oveľa pozerateľnejšie, než tie z rokov 40-tych a preto občas sa rád vydám po stopách kvalitných snímkov z tohto desaťročia. Tento film (a najmä jeho záver pri večernej odhaľovacej párty) je ako vystrihnutý zo série detektívok od Agathy Christie, no s hollywoodskym štýlom a príjemným nevtieravým humorom, ktorý dodáva tejto kriminálke šťavu. Som prekvapený, ako si tvorcovia neberú servítku pred ústa a je tu možnosť vidieť policajnú brutalitu, podvádzanie, pitie (vo veľkom štýle), podvody, vraždy, rozvod - to všetko skombinované a hlavne s nadhľadom. Zápletka nie je ničím výnimočná, to čo však zaujme pozornosť diváka, je priebeh vyšetrovania, ktorý má rýchly spád a je plný menších zvratov, ktoré sa pomaly zamotávajú vo vašej hlave. K tomu všetkému sa pridávajú vtipné momenty, ktoré majú na svedomí takmer groteskní manželia (bývalý ušomraný detektív, jeho potrhlá manželka) a ich 'nebojácny' pes - Asta. 85%. ()

• Román Dashiella Hammetta z roku 1934 vyšel v českém překladu jako Hubený muž ve sborníku 3 krvavé historie (1965) a slovensky jako Chudý muž (1964) v samostatné knize. (NinadeL)
  • Film byl natočen za méně než dvacet dní za velmi malý rozpočet a očekávalo se, že se bude jednat o béčkový film, nakonec se však jednalo o obrovský kasovní hit, film byl nominován na čtyři Oscary a navázalo na něj pět pokračování. (Griffith)

Johnny Depp: western nebo detektivka?

Johnny Depp: western nebo detektivka?

04.09.2011

Fantasy western The Lone Ranger má pořád problémy. Původní suma, kterou režisér Gore Verbinski na film žádal, byla úctyhodných 275 milionů dolarů. Důvod? Armáda digitálních vlkodlaků, se kterými měli… (více)

Deppova dobová detektivka

Deppova dobová detektivka

13.05.2011

Johnny ještě ani nedoplul Na vlnách podivna do kin a už plánuje s režisérem Robem Marshallem další projekt. Konkrétně remake kultovní detektivky The Thin Man podle románu klasika žánru Dashiella… (více)