Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Temnejšie, svižnejšie a akčnejšie pokračovanie prvého dielu, ktoré však zároveň neprináša žiadnu výraznejšiu inováciu a skôr len pokračuje a čiastočne rozvíja veľkolepé prvky a momenty naservírované tvorcami už v Spoločenstve prsteňa. Preto si minimálne z môjho pohľadu Dve veže nezaslúžia až také vysoké hodnotenie ako spomínaný predchodca. Impozantné spracovanie boja o Helmovu roklinu a scény so schizofrenickými rozhovormi Gluma si však bezpochyby zaslúžia len tú najväčšiu chválu. (85%)

Pianista (2002)

Jediný titul Romana Polanskeho situovaný do Poľska je zároveň jedným z najsilnejších, ak nie dokonca najsilnejším filmovým príbehom venujúcim sa osudom židov počas 2. svetovej vojny. Spojenie všetkých dôležitých aspektov filmu dopadlo v tomto prípade tak vynikajúco, že je asi zbytočné každý z nich chváliť osobitne. Spomeniem aspoň herecký koncert Adriena Brodyho, ktorý sa svojej životnej roly zhostil famózne a suverénne zatienil zvyšok hereckého obsadenia. Jediné, čo sa z môjho pohľadu dá filmu vytknúť, je možno veľmi malý priestor pre postavu nacistického kapitána v podaní Thomasa Kretschmanna. Dá sa to síce pochopiť vzhľadom na to, že film sa snaží byť autentickým zobrazením skutočného príbehu Wladyslawa Szpilmana, no úplne ospravedlniť nie, pretože druhá najdôležitejšie postava príbehu by si predsa len zaslúžila niečo viac ako len pár krátkych výstupov, po ktorých divákovi zostane ešte veľmi dlho v hlave otázka, či to kapitán robil skutočne z nezištnosti alebo len pre vlastný prospech do budúcna. (95%)

Sám doma 4 (2002) (TV film) odpad!

Sám doma 3 bola kravina, ale až na meno sa nesnažila hrať na nejaké rovnocenné pokračovanie vyššie spomínaných filmov. To, že v tomto "pokračovaní" si kompetentní dovolili prebrať mená známych postáv z prvých dvoch filmov série je však len ťažko opísateľné slovami bez použitia vulgarizmov na ich adresu. Najlepšie to vystihol Daniel Stern, predstaviteľ Marva v Sám doma a v Sám doma: Stratený v New Yorku - tento film je urážka! (5%)

Spirit - divoký hřebec (2002)

V prvom rade oceňujem poňatie zvieracích postáv - to, že ide o animovaný film ešte neznamená, že musia zvieratá vedieť rozprávať. Zo samotných kvalít filmu musím vyzdvihnúť predovšetkým krásnu animáciu prírodných scenérií a skvelú hudbu s nezabudnuteľnou skladbou "Here I Am" v podaní Bryana Adamsa. Ak sa niekedy budem k Spiritovi vracať, tak to bude zrejme práve kvôli nim. Samotný príbeh, respektíve spracovanie jeho hlboko pôsobiacej myšlienky, vo mne totiž zanechalo skôr rozpačitý dojem. Tomu príliš nepomohlo ani pár scén pôsobiacich aj napriek krátkej stopáži ako zbytočná vata, ktorá by vo filme vôbec nechýbala. (60%)

Telefonní budka (2002)

Že sa môže z filmu, ktorý som si len kvôli nude zapol v jedno víkendové ráno v televízií, vykľuť tak úžasný a strhujúci počin s perfektným scenárom, rovnako kvalitnými výkonmi hercov na čele s charizmatickým Colinom Farrellom a predovšetkým úžasnou atmosférou, tak to som teda skutočne nečakal. Joel Schumacher dokázal zo zdanlivo tuctového nápadu vyťažiť absolútne maximum a mne nezostáva nič iné, len zložiť jeho schopnostiam a celému filmu hlbokú poklonu. (85%)

Včelí zabijáci (2002) (TV film) odpad!

Počul som, že sa chystá ďalšie pokračovanie - Vraždiace stonôžky. (5%)

xXx (2002)

A opäť jeden z množstva filmov, pre ktoré by stačila ako hodnotenie jedna šablóna obsahujúca výrazy ako tuctový, priemerný, toľko krát videný, málo nápaditý. S menom Vin Diesel však film získava aj povinnú dávku poriadnej akcie, ktorá minimálne u mňa v prípade takýchto filmov dotlačí misky váh napokon na stranu lepšieho hodnotenia. (60%)

Bulšit (2001)

Čert to ber, ja tomu tie štyri hviezdy napálim. Samozrejme, je to predovšetkým znôška rôznorodých gagov postavených na tuctovom príbehu, no priznajme si, nie je to základom snáď každej paródie na čele s dnes už kultovými Horúcimi strelami? Navyše, pokiaľ scenáristi dokážu aspoň obstojne vypointovať každú z dejových línií, ktoré sa rozhodli načať, dokáže človek oplývajúci aspoň akou-takou dávkou nadhľadu prižmúriť jedno oko aj nad scénkami, ktoré svojou trefnosťou zaostávajú alebo naopak nedokázali nájsť veľmi tenkú hranicu medzi vtipom a trápnym momentom. (70%)Slovenský dabing sa z pohľadu obsadenia skutočne vydaril, to sa však nedá povedať o preklade, ktorému by prospela väčšia voľnosť, keďže jeho prílišná doslovnosť zabíja nejeden vydarený vtip.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

... a tak sa začala séria, ktorá ma verne sprevádzala počas celého detstva takmer až do dospelosti. Kým knihy boli najmä vďaka nespornej fantázií a pútavému štýlu písania J.K. Rowlingovej vždy zárukou kvality, u ich filmových spracovaní to bolo neraz skôr ako na horskej dráhe. Chris Columbus je však pri podobných projektoch zárukou istoty a jeho skúsenosti pri práci s deťmi - pauza pre úškrny ľudí vidiacich všetko v dvojzmysloch - ktoré nadobudol najmä vďaka dnes už kultovým filmom Sám doma, padli jednoznačne na úrodnú pôdu. Kasting na mladú trojicu a aj ostatných spolužiakov sa rozhodne vydaril a dôstojne zapadol medzi britskú hereckú elitu, ktorá sa zúčastnila natáčania nielen Kameňa mudrcov, ale neskôr aj ďalších častí. Zaujímavý príbeh bol vďaka spomínanej knižnej predlohe už zárukou, i keď je samozrejme tak, ako pri väčšine snáh o prevedenie kníh na plátna kín, aj tu potrebné dodať, že absencia niektorých pasáží v snímke zamrzí. Celý zážitok napokon podkresľuje ako obyčajne skvelá hudba v podaní Johna Williamsa a nepokazí ho veľmi ani fakt, že niektoré špeciálne efekty sú vzhľadom na takýto veľký projekt občas až nepriateľne okaté. (85%)

Lásce na stopě (2001)

Niekedy človeka sklamú filmy, na ktoré sa teší aj niekoľko mesiacov pred ich príchodom do svetových kín. A inokedy ho zase veľmi príjemne prekvapí kúsok, o ktorého existencii sa dozvedel počas úvodných titulkov v televízii. Veľmi dobrým príkladom druhého spomínaného prípadu je práve Serendipity. Zdanlivo nenáročná a občas poriadne presladená romantická snímka s nádychom komédie, ktorú ťahá medzi výnimočné žánrové tituly predovšetkým zaujímavý a pomerne neobvyklý námet spoločne so sympatickou ústrednou dvojicou a neobyčajnou scenáristickou schopnosťou vytvoriť vytvoriť reťazec náhod, ktorý je natoľko neuveriteľný, až sa napokon pevne obmotá okolo diváka a ten celú nepravdepodobnú hru na osud zhltne aj s navijakom. To, že celý príbeh napokon doputuje do ľahko čitateľného záveru, nie je v tomto konkrétnom prípade žiadnou slabinou, ale nevyhnutnou čerešničkou na celej torte, ktorej chuť si v budúcnosti určite rád pripomeniem. (75%)