Benedetta (2021)

Za mě spokojenost, Verhoeven nezklamal. Stačilo přidat na dramatičnosti a více vypjatých scén, např. s morovou epidemií a uvažoval bych o plném hodnocení.

Pět z milionu (1959)

Dojemné, úsměvné, smutné. Ale zajímavý pohled do prolínání hereckých generací, kde starší odcházející si zahrála s novou nastupující (Brodský, Munzar, Tříska, Bláha), ačkoliv dnes již také odešlou.

Pán prstenů: Prsteny moci (2022) (seriál)

Zde silně podhodnocený seriál, který mně osobně se líbil víc než prequel ke Hře o trůny. Žádný díl mě nenudil, hodně akce, efektů i krásných scenérií. Proč tedy tak nízké hodnocení? Všichni zde viděli pětihvězdičkového Pána prstenů od Jacksona. Ale to čekali, že toto bude stejné? Nebo lepší? Vždyť původní trilogie vyždímala z knihy skoro vše co šlo (a co zbylo až na pár výjimek dodal Jacksonův Hobit). A ví zde vůbec všichni, že zde zatím nešlo o Pána prstenů, ale o Silmarillion? A opravdu jej všichni alespoň dvakrát četli? Je to velmi složitý, rozmáchlý děj, který navíc prostupuje jako space opera celým světem po mnoho tisíciletí. Vždy jsem to považoval za nezfilmovatelné. Jak jsem už uváděl na konci v hodnocení posledního Hobita a Bitvy pěti armád: "...teď jen spoléhat, že se najde odvážlivec, který se pokusí o roztříštěný, časově dlouhý a těžce uchopitelný Silmarillion. Potom by historie Středozemě byla kompletní." A jsem moc rád, že se odvážlivci našli a důstojně se toho zhostili. Jediné co mě opravdu leze krkem a za co jsem chtěl ubrat hvězdu je nehezký zvyk filmových pošuků obsazovat do všech seriálů poslední doby černochy a asiaty. Co oni mají dělat v keltských a staroevropských legendách, ze kterých Tolkien čerpal? Nejde jen o Amazon, ale i Rod draka od HBO, Zaklínač od Netflixu. Opravdu by s tím již měli jít do prdele. Je to velmi rušivé a každý musí vnímat, že do filmů, které se zabývají legendami evropského kontinentu, to prostě nepatří. Ale i přes tento nešvar, který jsem se pokusil nevnímat dávám pět hvězd. Za mě spokojenost a těším se na další sérii.

Lux Æterna (2019) odpad!

Laciná debilita bez hlavy a paty s hysterickou vyřvanou krávou v čele. Toto se může zrodit opravdu jen ve Francii. Ochotnické divadlo z Jedličkova ústavu by vše zahrálo lépe. Ještě že stopáž byla jen 51 minut a to jsem ještě kousky, kde se žvaní o ničem přetáčel. Ke shlédnutí mě přesvědčilo vysoké hodnocení "intelektuálů" zde na fóru a velmi toho lituji. Rychle na vše zapomenout.

Kanály (1957)

Potěšilo, že se zde objevili ještě jako mladíci Mikulski a Karewicz, kteří spolu později rozehráli velké drama v seriálovém Kapitánu Klossovi.

Zajatci mlhy (2005)

Dojemné, smutné a tragické. Takové situace jako zde způsobí pouze válka.

Rod Draka (2022) (seriál)

Proti hře o trůny více rozvinutá ukázka dvorního života se všemi detaily. Na detailech a drahém prostředí se opravdu nešetřilo. Hodnocení bohužel sráží místy stojatý děj a málo akčních scén, které bychom čekali. Je zde více zřetel na charakteristiku postav. Ale černoši v bílých parukách je už vážně moc. To je musí cpát úplně do všeho, kde námětově nemají co dělat? Tento debilní aspekt dnešní anglosaské kultury mě už dlouho štve. Snad se dočkáme jako satisfakce toho, že Martina Luthera Kinga bude hrát např. Dolf Lundgren :-) P.S. teprve poslední dva díly první série dostanou ten správný drive a konečně se děj podstatně zrychlí.

Vikingové: Valhalla (2022) (seriál)

Zase to tak špatné oproti původním Vikingům nebo Poslednímu království nebylo. Neslo se to v podobné dějové napínavé lince se závěrečnou velkou bitvou a jsem rád, že bude další řada, pro kterou první zanechala nedokončený děj. Též mě potěšila účast Davida Oakese, který do podobných historických snímků prostě patří (Pilíře Země, Na věky věků, Borgiové).

Manifest (2018) (seriál)

Po slibném rozjezdu ve stylu Lost další řady vykazovaly klesající úroveň s častými nelogičnostmi a děj se občas motal v kruhu. Některé postavy jevily dojem zabedněnosti a přehrávání. Zvláště ženské charaktery. Hlavně mě iritoval dabingový překlad, kde místo smysluplnějšího výrazu Vize se neustále opakovalo Volání. A to po každých pár minutách děje. Volání může mít roztoužená srna, zde šlo o sluchové a zrakové vjemy. Ale přes to všechno seriál nenudí a za jedno shlédnutí stojí. Neviděl jsem zatím 4 řadu, třeba se tvůrci vytáhnou.

Muž se zaječíma ušima (2020)

Šulíka mám rád (hlavně jeho starší věci), ale toto byl krok vedle. A jako komedie ani ne moc vtipné.