Příběhy Cheeche a Chonga (1980)

Naprosta bezpribehova uchylarna, kde se dve vyhuleny hovada dostavaj do vice ci mene dementnich situaci, chovaj se jak retardi, jeden vypada jak mexickej pasak, druhej jak hipizackej vagus a vetsina humoru spociva v tom, ze nekde udelaj bordel. Jenze i kdyz misty to neustaly rvani je uz lehce otravny, vetsinou to je fakt vtipny a hlavni dvojka proste dokaze pobavit.

Noční můra v Elm Street (1984)

No co si budem povidat, tohle neni zadnej extra vyjimecnej horor, kdy by mel divak pripraveny troje plenky, kazdou minutu se koukal za zada a po skouknuti se bal jit po tme na hajzl. Tady je to totiz spis o jednotlivejch scenach, ktery jsou jednou pekne krvavy (az clovek premejsli, jak to v tom 84 dokazali udelat tak presvedcive), jindy zase lehce napinavy a to mezi tim je misty zbytecne zdrzujici a ne moc zazivna vata. Jenze zase na druhou stranu to je film, kterej nastartoval jednu z nejlepsich hororovejch serii, predstavil mladickyho Deppa, kterej tu sice vypada jak vemeno, ale to je vedlejsi a hlavne vytvoril jednu z nejlepsich hororovejch ikon Freddyho. Englund tady sice jeste nema vybrousenej styl, takze misty to saskovani je lehce rozporuplny, ale i pres vsechny ty zapory tomu proste musim dat 5*.

Sněhová koule (1995)

No ceskej preklad nazvu je lehce stupidni, tohle nastesti neni o tom, ze by si Villaggio honil koule nekde na horach, tady jde o Snehovou vlocku, coz je bilej delfin. Takze po uvodu, kdy Villaggio trochu prekvapi, ze to neni to hovadko s velkejma gatema, ale vypada jak seriozni milionar, tak se rozjede jednoduchej a pohodovej pribeh ve stylu Zachrante Willyho, proste takova rodinna komedie, kde je kladenej duraz na to rodinna a Villaggio nema moc prostoru neco predvest. Navic zaporak si mysli, ze utek nekde z bondovky. Ale tech 90 minut se to v pohode dokoukat da, aniz by to nejak nasralo.

Expendables: Postradatelní (2010)

Sice ne akcnak roku, ale rozhodne paradni jizda a Sly opet nezklamal. Asi bych zacal s tema par zaporama, nektery borci nedostanou moc prostoru, ale nastesti jsou to vetsinou ty, ktery me zajimaly nejmin typu Couture nebo Austin. Sly si rad potrpi na akci hezky zblizka, kde clovek kazdej uder cejti, jak kdyby mu prolit pet centaku od xichtu, nehraje si na zadny spomalovacky nebo cool kamerovy vychytavky, proste drsna, krvava a spinava akce, ale jak to vse toci tak zblizka, je vetsina bitek lehce neprehledna. Dalsi trochu minus je, ze se obcas Sly bere zbytecne vazne, momenty typu reseni bejvalejch pritelkyn nebo doby, kdy meli postavy jeste nejaky idealy tak zbytecne zdrzujou a obzvlast v prvni pulce se film misty lehce tahne, cimz ale nerikam, ze by tu nebyla zadna akce, je to vzdy rezba, odpocivani po akci a nejaky ty kecy, dalsi rezba a pripravovani pudy pro zaver. No a posledni zapor je misty lehce nevyrazna hudba. No co se tyce kladu, jak uz jsem psal, Sly akci proste natocit umi a ackoliv tu mame becko, vypada radne ackove, kde obzvlast v zaverecny pulhodince vse vybuchuje a mrtvoly jdou do stovek a jelikoz zvuky jsou opravdu ultimatni, doporucuju skouknout v kine. Co se tyce hercu, nejaky herecky vykony neni moc cas sledovat, tady jde o to, ze je kazdej totalni drsnak, neni nouze o hlasky a kazdej se dostane ke slovu a nakope, rozstrili nebo rozseka na kusy par spindiru. Nejvic prostoru si ocekavane krade Statham se Slyem, coz je ale jedine dobre, oni si vcelku v pohode vystaci i bez tymu a Statham se svejma nozema dokaze zazraky. Co se tyce toho slavnyho camea a sceny v kostele, kdyz nastoupi Arnold, tak je to sranda k posrani, ale Bruce je lehce nevyuzitej. Takze jak to shrnout, misty zbytecne rozvlacny, ale jinak dokonale obsazeny (fakt bych do tech "dedku" nerek, ze jsou furt takle pri chuti a pri sile), radne drsny a krvavy a zaverecny pulhodinovy vycistovani ostrova je tak nehoraznej ultra giga masakr, kde litaj jen hromady krvavejch kusu tel, ze sem si radsi drzel koule, aby mi neodlitly az na mesic a ten zaverecnej hyper mega giga naklad vytah moje hodnoceni na pet hvezdicek.

Michael Collins (1996)

Jordanovo masterpiece a jeden z jeho nej filmu. Podle skutecnejch udalosti natoceny boje Irska za svobodu, tudiz jsem cekal nejaky politikareni, ale to je velkej omyl, tohle bych skoro az nazval valecnym filmem. Dve hodiny narvany akci, neustalejma prestrelkama, vrazdama, vybuchama a do toho sem tam nejakej ten policitkej proslov. Na posledni pulhodinku sice tempo ponekud zvolni, ale to vubec nevadi. Navid do toho nacrtnuta romanticka linie s roztomilou Roberts a proste skvely emoce a napeti. K tomu vsemu to je navic fantasticky natoceny a herci ze sebe davaj vsechno, charizmatickej Neeson jako vudce bojovniku a pozdejs trochu politik Collins, kterymu sezerete kazdy slovo, perfektni Rickman, kde obzvlast v druhy polovine vas jeho vykon az dojme. No a pak Aidan Quinn, kterymu staci, aby se na vas podival, tak charismatickej ma xicht. A krome toho hraje taky perfektne. Takze proste takovyhle lekce z historie mi vyhovujou, neco se dozvim a zaroven skouknu skvelej film. Jasnejch 5*.

Železný stisk (1977)

Takovej typicky netypickej Clint. Typickej v tom, ze se opet tvari jak nejvetsi drsnak pod sluncem co nema problem kohokoliv vyfuckovat nebo mu vyhrozovat s bouchackou a nechova se zrovna jak ukazkovej polda, netypickej v tom, ze v nejakejch prestrelkach nebo bitkach se moc neprosazuje. Jinak celej film zacina docela klasicky, chlastajici polda dostane nezajimavy poslani privezt svedka k soudu. Proste klasika. Problem je, ze svedka u soudu nechce ani policie, ani mafiani a tudiz behem chvilky je Clint na uteku a honi ho armada asi tak 100 mafianu a 500 poldu, ktery na nej na potkani strili vsim co maj po ruce. Takovejch poldu a pistoli fakt ve filmu jen tak neuvidite. Problem je, ze to je proste desne prehnany, kolikrat spis smesny a misty i nelogicky. Navic dve hodiny trochu moc. Lepsi 3*.

Barva peněz (1986)

Ono se nabizi rict, ze je film tak trochu o nicem, coz je na jednu stranu jiste pravda. Tuctovej pribeh o starym zkusenym co zaucuje mladyho nadejnyho, tentokrat do kulecniku. Takze vetsinu casu vyplnujou nejaky rady a hry. Jenze to by to nesmel bejt Scorsese, aby se nezacal pribeh v druhy polovine stacet trochu jinym a prekvapivym smerem. Takze kdyz uz uz by to zaclo nudit, najednou to zas chytne stavu. Navic to hrani je skvele natoceny, Newman, ackoliv nehraje zadnyho mafiana, jak jsem cekal, tak je hodne charismatickej a skvelej a Cruise je tady sice takovy hovadko, co hraje kulecnik jak kdyby delal kung-fu, ale nicmene ta role mu docela sedla. Z ostatnich bych mozna zminil mladyho Turturra, jinak tu nikdo moc nestoji za rec. Takze nakonec to ale ty 4* da.

Blade Runner (1982)

Ja si Blade Runnera pamatoval jak totalni nudnou kravinu o nicem, ale je fakt, ze uz to je spoustu let, co jsem to videl, navic urcite v televizi, s dabingem, reklamama a mizernym obrazem. No a ted jsem se k tomu odhodlal znova, originalni zvuk, dvd kvalita a nejakej Final cut. A ono se mi to libilo. Ne ze bych z toho byl uplne hotovej, to urcite ne a mozna to je tim, ze jsem cekal sracku, ale proste me to tentokrat bavilo. Sice jednoduchej, ale dobrej pribeh, paradni temna atmosfera, pekne vykreslena hnusna budoucnost a hlavne na rok vzniku docela vymazleny triky. K tomu mladej dobre hrajici Ford, Hauer v jedny ze svejch nejlepsich roli. Ale co si tak pamatuju, mam dojem, ze v ty verzi, co jsem kdysi videl, byly ruzny pochybnosti hlavniho hrdiny a nejednoznacnej konec, coz se tady nekona. Slabsi 4*.

Noc oživlých mrtvol (1990)

No co k tomu rict, Romerovo original sjetej pres kopirak, barevnej, drazsi, s lepsima trikama, ale s tema stejnejma problemama. Je to sice docela krvavy, ale zadny trhani strev se nekona, hororovy sceny maj sice atmosferu, ale bohuzel je to pul na pul s kecama hlavnich hrdinu v baraku a to tu atmosferu dost rozmelnuje. A predevsim je banda zivejch naprosto nesympaticka sebranka, ktera neustale rve, hada se a chova jak stado kretenu, ze sem skoro az fandil spis zombikum. Co se tyce zombiku, ty jsou nektery naliceny pekne, bohuzel naopak nektery vypadaj, jak kdyz ani nezasli do maskerny. Takze celkove jsem se bavil asi o fous vic nez u puvodniho filmu.

Dům veselých duchů (1988)

Jedna z mala komedii od Jordana, takze jsem moc nevedel, co cekat, precejen od tohohle rezisera jsem zvyklej na perfektni dramata, ale nakonec z toho byla docela prijemna ducharska komedie, kde sice chvilku trva, nez film chytne tempo a rozjede se, ale v druhy polovine uz dobre bavi. Navic na rok vzniku filmu nejsou triky nijak spatny, docela svizne to odsejpa, herci sympaticky a hlavne vzteklej, nadrzenej, zrzavej a mrtvej Liam Neeson. Lepsi 3*.