Diktátor (1940)

Cekal jsem Chaplinovo masterpiece a srandu k posrani, nedostal jsem ani jedno. Film to neni spatnej, to rozhodne ne, navic Chaplin je v dvojroli perfektni, jako trochu zmatenej holic je to takovej ten klasickej Chaplin, kterej tuhle zakopne, tamhle blbe cumi. Ale teprve kdyz nastoupi jako diktator, zacne si to nalezite uzivat, neustale na nekoho nemecky rve, sice to je ve vysledku furt trochu hovadko, ale prekvapive charismaticky. No a potud by bylo vse v pohode, problem je, ze film neni jen nejaka vymleta groteska, ale normalne mluvenej film, kde se nehraje jen na nejaky jednoduchy forky, ale i na pribeh a tak se casto stava, ze film nejen, ze neni vubec vtipnej, ale zaroven se ani nic moc nedeje. Proste pridat nakej ten for, film zkratit o pul hodky a je to pecka, takle ale jen 4*.

Jonah Hex (2010)

Tak na tohle jsem se fakt tesil a nijak me to nezklamalo. Vcelku drsnej akcni western z lehce hororovou atmosferou totiz slape na vybornou a fakt bych necekal, ze ze sebe neco takovyho vypoti reziser infantilniho Hortona. Nicmene ale je fakt, ze pribeh neni buhvijakej, jednoducha cesta za pomstou je zbytecne ozvlastnovana linii o zbrani, ale ani s tim to neni nic buhvijak propracovanyho, takze je jen dobre, ze ma film jen ubohejch 80 minut, protoze takle tu neni moc prostoru pro hluchy mista, neustale nejaka vybusna akce, do toho drsnackej Brolin hazejici jednu hlasku za druhou, skoda jen, ze kuli jeho spaleny hube musi sislat. Zaporak v podani Malkoviche je taky vice nez slusnej, jen ta Fox je tu v podstate k nicemu. Co se tyce vizualni stranky, ta taky neni vubec spatna, Hayward vi, kam soupnout cool zaber, navic podporenej drsnou hudbou, takze je uplne jedno, ze mu obcas ulitne nejakej trik. Proste ja jsem spokojenej, jasne, mohlo to bejt i drsnejsi, pred kazdym potencialne brutalnejsim zaberem kamera uhne, ale i tak to je svizna a drsna jizda, takze ja se tech 80 minut perfektne bavil.

Souboj Titánů (1981)

Jasne, oproti novejsimu remaku to vypada docela chude, pomale a ne moc dynamicky, ale tohle je proste fantasy klasika, takze zatimco novej je hlavne o tricich a cool zaberech, takze za par let po nem nikdo ani nestekne, na tohle se da dost dobre divat i skoro tricet let po jeho vzniku. Solidni pribeh, kde neni nouze jak o hororovejsi atmosferu a napeti, tak o odlehceny az pohadkovy momenty, triky, ktery dneska uz sice vzbuzujou lehkej usmev, ale porad docela slusne obstoji, povedeny obsazeni bohu, misty perfektni a misty trochu slabsi hudba a sympaticky herci. Jen je proste skoda, ze to ma ke dvema hodinam a tudiz se misty nic nedeje a lehce se to tahne. Ale i tak je to fantasy myho detstvi, sice ne srdcovka, ale film, kterej mam proste rad a na kterej vzdy rad kouknu.

Přesný jako smrt (1983)

Jeden z prvnich Atkinsonovo filmu sice nema klasickou delku a je to jen 30 minutovej kratas, ale aspon je do posledni minuty skvele vyuzitej. Atkinson sice jeste neni Bean, ale minimalne jeho uchylacka chuze ho uz znacne pripomina. No a jde tu o to, ze si chce jeste uzit pred smrti, takze prohlednout nejlepsi obrazy, poslechnout nejlepsi hudbu, precist nejlepsi literaturu a na zaver sbalit nejaky zensky. Samozrejme ani jedno mu nevychazi, jak by si predstavoval, tuhle je fronta, tamhle je zavreno a cas se neuprosne krati. Zaver se sice da lehce predvidat a zpracovani je vcelku laciny, ale Atkinsonovo herectvi a vtipky to plne vyvazujou a je to proste tricetiminutova komedialni jizda.

Poslední vládce větru (2010)

Moc sem tem kritikam neveril a na film se vcelku tesil, ale tentokrat musim souhlasit s ostatnima, Shyamalan tohle fakt prosral ve velkym. Tady je totiz spatne snad naprosto vsechno. Naprosto mdla a nevyrazna hudba, kde neni ani jedna chytlavejsi pisnicka. Herci, ktery se jen tak motaj a netusi, co maj hrat a po pravde receno, ono ani neni hrat co, vsichni si vystaci s jednim utrapenym vyrazem, vetsi pozadavky na ne scenar neklade. No a samozrejme, je to fantasy, takze necekane mame v hlavni roli opet malyho haranta, tentokrat asi tak desetilety vykuleny dite.Triky bych neoznacil za uplne hrozny, s tema je to tak pul na pul, obcas se nejakej povede, obcas naopak neco bije do oci. Stejne tak to je se samotnym pribehem, respektive celou tou legendou o ctyrech narodech ovladajici zivly, to by nebylo uplne nejhorsi, sice to neni nic buhvijak promakanyho nebo originalniho, ale do letniho fantasy dostacujici. Problem je, ze Shyamalan absolutne netusi, jak s tim pracovat, neco jako napeti nebo spad mu absolutne nic nerika, akce tu je sice dost, ale ty jejich jakoze super cool spomaleny komba na ovladani zivlu jsou neskutecne smesny, navic tvurci asi zijou v domeni, ze kdyz nekdo ovlada ohen, znamena to, ze bude hazet firebally. Coz ostatne plati i pro ostatni zivly, dalo by se vymyslet hromada dalsich veci, co by se s jednotlivejma zivlama dalo delat. A kolikrat to az cloveka sere, kdy sleduje nejakou scenu a je naprosto jasny, co musi postava udelat s nejakym zivlem, aby vyresila situaci a ono hovno. No a posledni hrebicek do rakve jsou super stupidni dialogy, ktery jsou navic obcas spestreny nejakym tim vtipkem, kterej je ale bohuzel vzdy naprosto trapnej. Nicmene i pres tohle vsechno nemuzu rict, ze bych se u filmu nejak desne nudil, takze to ty 2* da.

Tenacious D (1999) (seriál)

Skoda, ze vzniklo jen 6 cca. desetiminutovejch epizod, protoze to je fakt parada. Sice to vypada tak trochu poloamatersky, ale to vubec nevadi, v kazdym dile vystoupi JB a KG na podiu, uvede je ten samej sefik, samozrejme pokazdy s jinou hlaskou typu tenhle koncert bude lepsi nez 28 orgasmu, nacez se zacne resit nejaka jednoducha zapletka, typu cesta na vystoupeni, jedinej fanousek, zenska, psani pisne atd. Humor je sice vetsinou predvidatelnej, ale dokaze i prekvapit a hlavne pobavit, navic to je ultra sprosty, se skvelejma pisnickama, ktery maj spravne dobytkarsky texty. Proste jasnejch 5*.

Machete (2010)

No neni to neprerusovana brutalni jizda, kde by neustale pobihal Trejo a usekaval hlavy, ale to jsem ani necekal. Nicmene v ramci zanru se podarilo Rodriguezovi naservirovat solidni pribeh, narvat tam spoustu postav, ktery skutecne zaujmou (a ze se podarilo Rodriguezovi ukecat fakt zajimavy herce, cekal bych, ze spek Seagal bude mit nakej stek a on je hned za drogovyho bosse, De Niroa bych tady uz vubec necekal a takle bych moh pokracovat) a neni to jen nejaky hovado v davu, takze nakonec vubec nevadi, ze tu jsou i klidnejsi pasaze. Ty totiz nijak nezdrzujou, jsou docela svizny a zajimavy a aspon vzdy pripravi pudu pro masakr, kterej si clovek o to vic uzije. Trejo tady totiz dostal zivotni roli a tak radi opravdu ve velkym a mrtvoly jdou do desitek. To vse navic pekne brutalni a krvavy, ale nechybi ani hlasky a sem tam nejakej uchylnej humor. Proste 100 minutova krvava jizda s paradni hudbou a vizualni strankou, skvele vybranejma hercema, ktera rozhodne nesedne kazdymu, ale ja si ji maximalne uzil.

Zatím spolu, zatím živi (2010)

Jako nebylo to spatny, to urcite ne, ale cekal jsem vetsi jizdu. Kdyz je akce, tak je vse v poradku, je radne prehnana, cool a vse vybuchuje, Cruise se tvari jako nejvetsi profik, kterej vsude byl a vsechno zna a oproti nemu Diaz je urvana zmatena blondyna. A funguje to naramne, i kdyz obcas vinou ne vzdy dobre zvoleny hudby to nema takovou dynamiku, jakou to mit mohlo. Problem je, ze jakmile neni akce, pripadne neni Cruise s Diaz, zacne film lehce ztracet, brat se misty moc vazne a trochu se tahnout. Takze je to cely spis o jednotlivejch scenach. Takze celkove to sice ne uplne splnilo moje ocekavani, film je zbytecne dlouhej, ale zabava to je slusna. Slabsi 4*.

Vrah ve mně (2010)

No mam rad tyhle dobovy filmy z americkyho zapadakova a mam rad i Casey Afflecka, ale tohle moc nevyslo. Pritom rozjezd docela solidni, Winterbottom nakousne nejakej motiv pomsty, romantickou linii, pribeh o poldovy - vrahovy, ale tak nak s tim pak uz neumi pracovat, takze se vetsinu casu nic nedeje, postavy neustale jen kecaj, cely se to silene tahne, do toho sem tam nejaky nelogicky chovani postav a postupne to zacne silne nudit. Ale musi se zase uznat, ze ty vrazdy jsou naprosto libovy a pekne brutalni, na zadky Alby a Hudson je peknej pohled a herci hrajou solidne. Akorat vopruz Baker mi lez silene na nervy, takovej blbecek co si hraje na Colomba. Takze v podstate vsechno od dobovy atmosfery a hudby, pres herce az po vrazdy je v poradku, jen ten dej tomu silene podkopava nohy.

Noční můra v Elm Street (2010)

Vsichni tady na to sice kydaj hnuj, ale me se to libilo. Je to remake jednicky, coz znamena, ze tu je spousta scen skoro do detailu okopirovana, ale po pravde receno, ne tak pusobiva jako v originalu. Nicmene film de i trochu vlastni cestou, legendu o Freddym podava lehce jinym stylem a ackoliv mi vyhovovalo spis puvodni vysvetleni, ani tohle neni spatny. No a je tu i par hororovejch scen, ktery v originalu videt nebyli. Takze co se tyce pribehu v pohode, atmosfera taky povedena a Bayer umi udelat nejaky to napeti nebo lekacku, pripadne i nejakou tu brutalitku. Trosku problem je s hercema, ty jsou vam v podstate ukradeny a je to takova sebranka divnejch blbecku. Dalsi drobnej problem je, ze zatimco v originale clovek kolikrat vahal, jestli je tohle sen nebo skutecnost, tady to uhadnete behem sekundy. Nicmene kamen urazu je ale samotnej Freddy, nejde ani tak o to, ze Englund je neprekonatelnej, precejen Haley je solidni uchylacek a na roli se hodi, navic to tvurci dobre vyvazili, takze ackoliv to je zabijak, pred kterym se clovek musi mit na pozoru, zaroven neopomene ani hlaskovat. Problem je jinde, jednak ty Freddyho hlasky vypadaj jak kdyby je ani nerikal on, proste vidite jak Freddy jde nekoho rozsekat a do toho misto hudebniho podkresu se poustej hlasky. Ono je to taky zpusobeny tim, ze mu neni moc casto videt do xichtu. No a druhej, zavaznejsi problem, je maska. Ta je totiz silne mimo, je mi jasny, ze to chteli udelat radne nechutny a prekonat original, jenze vysledek vypada spis jak nejakej mimozemstan, kde se navic uplne ztraci Haleyho charisma. Nicmene tech 90 minut sem se dobre bavil a i kdyz jsem se nebal, coz ostatne ani u puvodniho filmu, atmosfera byla solidni, tak nevidim duvod, proc nedat slusny hodnoceni.