• Fantasy

Alenka v říši divů (2010)

Rozhodl jsem se prostě podívat na film. Bez sledování trailerů, bez čtení komentářů... a byl jsem dost příjemně překvapený. Hudba, kterou bych si rád poslechl ještě jednou, pohádkové postavy každá se svým vlastním výrazným a nezapomenutelným charisma... a hlavně Alice. Alča je prostě přesně taková, jakou jsem si ji představoval - tak trochu jiná, tak trochu přímočará a tak trochu snílek. Jen za ni samotnou musím dát půl hvězdy nahoru. Nedalo mi to a musel jsem vypátrat, kdo je autorem něčeho tak povedeného. No jo, Tim Burton, to jsem si mohl myslet... 80 %

Amazing Spider-Man (2012)

Hodný kluk kousnut pavoukem získá nadpřirozené schopnosti, které využije k ochraně jak svého děvčete - třídní kočky a bývalé svého soka - tak zbytku města před monstrem, které tolik štěstí při mutaci nemělo. Chvíli spolu dovádějí v rozličných lokacích, než monstrum sebere odvahu na závěrečnou bitvu. Tu prohraje a všichni (kromě něj) žijí relativně šťastně až do smrti... Konec. A ne, není to spoiler ani popis tohoto filmu. Je to obecný rámec snad všech filmů o spidermanovi, ano, tohoto nevyjímaje. Žádné překvapení se tedy nekoná. Klasické spiderman-movie, v tomto případě s několika charakterovými / dějovými vráskami. 50%

Avengers: Endgame (2019)

Hmm, jak zpět obživit půlku lidstva... co takhle strojem času? Ten nemáme. A můžeš ho vyrobit? Tak jo, ale bude to trvat minimálně dva týdny. Velkolepý finální souboj o záchranu lidstva je založený na asi nejstupidnějším a nejpřímočařejším nápadu, jaký pro děj filmu jde vymyslet. A v tomhle duchu "cílíme na průměrného konzumního diváka s IQ 80" se bohužel nese celý film. Hlavně nesmíme za žádných okolností narušit divákova očekávání! Divák je ochoten akceptovat jednu až dvě smrti kladných hrdinů, kteří svůj život dobrovolně obětují pro větší dobro. Nikdo kladný však nesmí umřít nedobrovolně. Ani když ležíš polomrtvý vedle Thanose. Klaďas ti bez rozmyslu setne hlavu sekerou, ale Thanos v takové chvíli akorát začne tahat z kapsy nějaké své hlášky. Ani když doslova vyletí do vzduchu celá centrální budova Avengers, jáma 50 metrů do země, ale všichni jsou v pořádku, včetně křečka. Stačí už jen posbírat kameny jak pokemony a je hotovo. Kladně hodnotím hlavně skutečnost, že to je poslední díl. 50 %

Avengers: Infinity War (2018)

Když zabijete polovinu králíků, tak s příští generací jich bude zase plný počet. Jednoduchá matematika. Uvědomuje si to Thanos při své snaze o rovnováhu? A vůbec, rovnováhu mezi živými lidmi a čím? Logika pokulhává i v jiných okamžicích, například v překvapivě velkém množství situací, kdy si hrdina musel vybrat mezi životem svého blízkého a životy poloviny lidí ve vesmíru. Jak o tom vůbec může být řeč? A když na tebe letí kladivo, Thanosi, tak stačí udělat krok do strany. Komix na mě působí jako narychlo uvařený. Po grafické stránce vybroušený, po všech ostatních stránkách pokulhává. Pro klasický jednoduchý konzum ale zřejmě dostačující. 60%

Baraka - Odysea země (1992)

Umělecké dílo o nás a naší planetě. Samozřejmě, že snad ani nejde naši civilizaci zobrazit ve vztahu s okolní přírodou tak, aby ji neničila, takže i tady člověk na pár takových okamžiků k zamyšlení narazí, celkově je to ale spíše nenucená podívaná na mnohdy skryté krásy Země. 70%

Blade (1998)

Viděl jsem film starý zhruba dvě desetiletí, což je z pohledu lidské historie nic, a přitom mi připadá jak z jiného tisíciletí (pun intended). Okolní svět se neustále mění –⁠ mění se ale tak pomalu, že není snadné si toho všimnout. Jen ve chvílích jako je tahle, kdy znovu vidím film, který jsem viděl už jako malý kluk, si uvědomím, jak je dnes svět jiný. Blade je kultovní snímek, s typickou příchutí éry, které vládl Duke Nukem a Mortal Kombat. Éry, o níž se bude jednou nepochybně psát v učebnicích filmové historie. Jen jsem nečekal, že to přijde tak brzy. 70 %

Box (2009)

Překvapilo mě nízké hodnocení a četné negativní komentáře k filmu. The Box je podle mě snímek s neotřelým a nepředvídatelným dějem a s nesmírně silnou atmosférou. Neporovnatelný s ničím, co jsem dosud viděl. Shlédl jsem jej už třikrát, ale pokaždé skončím zaražený a s ústy napůl otevřenými, snaže se jej pochopit. Richard Kelly prostě umí hrát na mou notu a to sakra dobře. 80 %. PS.: Já bych to tlačítko nezmáčkl. Ale vím, že spousta lidí by byla rozhodnuta velmi rychle ve prospěch jejich vlastní kapsy. A to je možná to poselství celého filmu - pokusit se uvědomit si, jakou pokřivenou roli začaly hrát peníze v našem životě a co všechno jsme ochotni pro ně obětovat.

Bratříčku, kde jsi? (2000)

Film s naprosto úžasně dotaženou atmosférou, od hudby přes kulisy i herecké výkony. Nic hlubšího ve mě sice nezanechal, ale dívalo se na něj moc příjemně. 60 %

Brexit: The Movie (2016)

Klasické propagandistické video. Velká škoda. Chtěl jsem se dovědět něco víc o fungování Evropské Unie, nedověděl jsem se nic. Přestože každé rozhodnutí má své klady i zápory, v celém filmu není téměř ani zmínka o tom, jaké jsou současné výhody setrvání v EU. Není tam ani zmínka o tom, proč Velká Británie kdysi do EU vstoupila v prvé řadě a proč argumenty pro tehdejší členství už nejsou v současné době relevantní. Hlavním tématem, které prochází skrze celý film, je heslo "EU je špatná". Ve skutečnosti je však pro brexit naprosto irelevantní, jaká EU je. Podstatné jsou pouze dvě věci: výhody a nevýhody členství v Evropské Unii, popř. výhody a nevýhody vystoupení z ní. Nakonec, dokument celkově není nijak pořádně rozložený do témat ani strukturovaný, argumenty nejsou nijak podložené. Je to jen taková jednostranná snůška názorů. 30 %

Bufo Alvarius (2017)

Na první pohled dechberoucí audiovizuální výprava skupiny psychonautů, kteří se vydávají prozkoumat nejhlubší nitro psychedelického vesmíru. Zážitky s intenzitou mimo naši představivost, které pouhými slovy nelze předat. Opojná extáze, kterou má málokdo šanci zažít... A pak se z toho proberete a uvědomíte si, že je to jen banda lidí, kteří si dali nadmíru silný matroš, a ten jim řádně rozjebal mozek. 40 %