• Fantasy

Kick-Ass (2010)

Neuvěřitelně šťavnatá a perfektně vyvážená kombinace komiksu a reality. 80 %

ONEMANSHOW: The Movie (2023)

Ale no tak, Kazmo. Jsem velký fanoušek tvých minulých projektů –⁠ jsou to všechno věci, které svou velikostí v Česku nemají obdoby. Líbí se mi na nich jejich jednoduchá syrová akce, žádný bullshit okolo. A líbí se mi, že mají přesah –⁠ není to všechno jen pro honění lajků. Tenhle pokus o komedii, uměle natažený na délku celovečerního filmu, ale neobsahuje ani jedno z toho. Za mě zklamání. 50 %

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)

Prvok má hodnou a milující ženu. Šampón může mít libovolnou ženu, na kterou ukáže. Tečka je pořádný tvrdý chlap. A Karel je majitel úspěšné firmy. I tady se však ukáže, že z pohledu cizí osoby se lidské životy vždy jeví růžovější, než jaké doopravdy jsou. Čtyři různé silné osobnosti, každá z jiného prostředí, s jinými problémy, a přitom spolu velmi dobře fungují. Hartl dokázal namíchat svěží dvouhodinový koktejl emocí, u kterého jsem se ani chvilku nenudil. Žádné utahané dialogy, žádná omáčka okolo –⁠ každá scéna je vybroušená do detailu. Novodobý český klenot. 80 %

Králíček Jojo (2019)

Nesnáším filmy o druhé světové válce. Všechny do jednoho totiž hrajou na tu jednu stejnou notu – vyklopit na diváka vagón deprese plný německých čuráků. A pořád dokola. Čím víc deprese a "realističnosti", tím víc Adidas. O to větší překvapení pro mě bylo, když jsem dal šanci Králíčkovi Jojo. Ačkoliv by se tak mohlo na první pohled zdát, není to pohled na válku očima dítěte – vagón čuráků je viděno dětskými brýlemi pořád vagón čuráků. Není to ani dětský film – příběh, který se filmem nese, je plnohodnotně stravitelný dospělým publikem. Jde o mimořádně vyvedený skutečně alternativní odlehčený pohled na téma, na něž bylo třeba počkat několik generací, než byl vůbec někdo ochoten jakékoliv alternativní pohledy přijmout. A je jistou úlevou, že tenhle čas konečně přišel. 80 %

Vesnice (2004)

Film z prostředí 17. století, z doby, kdy lidé ještě k sobě měli úctu a vážili si věcí okolo sebe. Neposkvrněná doba bez dnešního materialismu, násilí a ignorace. Člověk by udělal cokoliv, kdyby se mohl z téhle žumpy dostat ven a žít život, jaký žili oni. Nečtěte komentáře, nesledujte trailery. Oblečte si na sebe lněný kabát a užijte si tohle pohlazení na duši nerušeně od začátku do konce. 80 %

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Když jsem byl na premiéře v kině a vstřebával první dojmy z filmu během závěrečných titulků, uvědomil jsem si, že tím pro mě nekončí jen film samotný, ale celá jedna životní etapa. Harry Potter a kámen mudrců byla první knížka, kterou jsem jako malý dostal na Vánoce pod stromeček. Od té doby jsem nechtěl a nečetl nic jiného, jen další díly z kouzelnického světa. Po cca 15 let se mnou postavy v knihách i filmech postupně stárly, a tak jsem nesmírně šťastný, že jsem se narodil ve správnou dobu a měl tak možnost jet na téhle vlně naplno od začátku do konce. A to do velkolepého konce. Poslední sedmý díl - obě jeho části - po herecké i dějové stránce naprosto překonal má očekávání z filmu a stal se tak plnohodnotnou tečkou za jednou stránkou v mém životě. Kéž by mé děti měly podobné štěstí. 100 %

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Když jsem byl na premiéře druhé části v kině a vstřebával první dojmy z filmu během závěrečných titulků, uvědomil jsem si, že tím pro mě nekončí jen film samotný, ale celá jedna životní etapa. Harry Potter a kámen mudrců byla první knížka, kterou jsem jako malý dostal na Vánoce pod stromeček. Od té doby jsem nechtěl a nečetl nic jiného, jen další díly z kouzelnického světa. Po cca 15 let se mnou postavy v knihách i filmech postupně stárly, a tak jsem nesmírně šťastný, že jsem se narodil ve správnou dobu a měl tak možnost jet na téhle vlně naplno od začátku do konce. A to do velkolepého konce. Poslední sedmý díl - obě jeho části - po herecké i dějové stránce naprosto překonal má očekávání z filmu a stal se tak plnohodnotnou tečkou za jednou stránkou v mém životě. Kéž by mé děti měly podobné štěstí. 100 %

Blade (1998)

Viděl jsem film starý zhruba dvě desetiletí, což je z pohledu lidské historie nic, a přitom mi připadá jak z jiného tisíciletí (pun intended). Okolní svět se neustále mění –⁠ mění se ale tak pomalu, že není snadné si toho všimnout. Jen ve chvílích jako je tahle, kdy znovu vidím film, který jsem viděl už jako malý kluk, si uvědomím, jak je dnes svět jiný. Blade je kultovní snímek, s typickou příchutí éry, které vládl Duke Nukem a Mortal Kombat. Éry, o níž se bude jednou nepochybně psát v učebnicích filmové historie. Jen jsem nečekal, že to přijde tak brzy. 70 %

O vánoční hvězdě (2020) (TV film)

Scénář bez nápadu, postavy bez výrazu. Baví Vás to ještě pořád, pane Janák, a nebo už ty pohádky jen tak střílíte z nutnosti? 30 %

Počátek (2010)

Dom by rád zase viděl své děti, a tak poprosí partičku kamarádů a jednu studentku architektury, aby riskovali své životy a pomohli mu jeho sen (obrazně i doslova) splnit. Žádné noblesní cíle jako záchrana civilizace před jistou zkázou, prostě jen setkání s rodinou. Když se to nepovede, tak si budou holt povídat po Skypu. Aspoň, že si dali sedativa, aby nemohli umřít, jinak by se ta partička demotivovaně rozpadla hned na začátku. Ale co, veškeré nástrahy a zádrhele byly stejně jen naoko, takže se jim nakonec vše podařilo splnit na sekundu přesně. Inception je názorná ukázka toho, že pokud pokulhává příběh, pak to dechberoucí filmové efekty, epická hudba ani holywoodské hvězdy nezachrání. 70 %