• Fantasy

V objetí ďábla (2015)

Ako je u Amenábara zvykom ani v tomto filme nevynechal tému viery vs rozumu. V podstate nastoľuje otázku či existuje zlo ako také, alebo ide len o sugesciu. Odpovedá na to svojim typickým spôsobom aj cez tzv. regresnú terapiu. Problematika je spracovaná dosť nezaujímavo a dokonca ani hororové prvky nedosahujú potenciál režiséra, čo je veľká škoda vzhľadom na to, aké dlhé pauzy má medzi filmami.

Interstellar (2014)

Ak si odmyslíme obal filmu, ktorý z neho vytvára epickú udalosť - majestátne scenérie, práca s kamerou, hudba a podobne, tak najviac asi zaujme fenomén relativity času. Ten poctivý prístup Nolana k (fyzikálnej) realistickosti je tiež veľké plus. Stále ma však neopúšťa pocit, že to mohlo byť o čosi lepšie. Podvedome ho porovnávam ku skvelému (v svojej podstate formovo presný opak) Europa Report, ktorý ma dostal viac.

Kalvárie (2014)

Film postupne dozrieva, obsahuje celkom pravdivé a hlboké myšlienky, hoci formálne často schádza do obyčajnej normálnosti až nudy. Niekto by to nazval aj meditácia, alebo nájdenie toho podstatného v bežných veciach. Nemalú úlohu zohrávajú dialógy, na ktorých film v podstate stojí aj keď začína zaujímavou zápletkou. Asi ho treba vidieť viackrát, lebo začínam byť presvedčený, že ide o majstrovské dielo. 4,5*

Noe (2014)

Aronofsky sa drží svojho (štýlu). A to je sympatické a funguje to opäť. Hoci ide o biblický príbeh, je dobré vedieť ako sa o tom píše v Starom zákone, pretože je tomu scenár náležite podriadený, aj keď ide o umeleckú interpretáciu. Až potom kritizujte dejovú linku a podobné veci. Nie všetko sa dá sfilmovať podľa učebnice, ale vybočenie je tu spracované podľa mňa nádherne. Áno, natočil aj lepšie filmy, nie je to jeho vrcholný počin, ale je to viac než slušné a hlavne - má to myšlienku a veľmi vydarenú psychologickú kresbu postáv!

Zmizelá (2014)

Na môj vkus príliš odosobnený a chladný režisérsky prístup.

Gravitace (2013)

Čakal som od toho viacej, od Cuaróna určite. Vizuálnej stránke sa nedá nič vytknúť, ale dejovo som čakal o čosi hlbší príbeh. Niečo medzi 3 a 4 hviezdičkami. Veľmi instantný zážitok, ktorý rýchlo vyprchá. Ale možno to naozaj treba vidieť na veľkom plátne!

Hra o trůny - Série 3 (2013) (série)

Hodnotenie 3. série: 75 %. Oproti druhej sérii to už nebolo také statické a zo začiatku aj celkom vtipné. Záverom sa udeje zopár "šokujúcich" udalostí.

Chlapi neplačú (2013) (seriál)

Nie úplne všetko je katastrofa, ale väčšina vecí bohužiaľ áno. Dosť slabé herecké výkony (česť výnimkám), scenár priemerný až podpriemerný. Hudba a kamera sú však na celkom dobrej úrovni.

Pod kůží (2013)

Dal by som aj vyššie hodnotenie, ale forma zráža obsah dole. Ono je to tak naschvál, takže buď vám to sadne, alebo sa unudíte k smrti. Ja som ostal niekde medzi. S dodatočným vysvetlením (analýzou) je to naozaj hlboký film a zvyšuje jeho pravú hodnotu.

Hra o trůny - Série 2 (2012) (série)

Hodnotenie 2. série: 70%. Mierne sa stupňuje využitie fantasy prvkov a dokonca sa jedna časť zaoberá aj poriadnou akciou. Bohužiaľ stále platí pomer 80:20 (vykecávanie vs. akcia). Ak by sa zvýšil podiel fantasy prvkov resp. stredovekej akcie, privítal by som to.