Pán prstenů: Návrat krále (2003)

— One Ring to rule them all. — Filmová trilogie Pán prstenů od Petera Jacksona je dokonalou a epickou adaptací knih, o kterých se říkalo, že jsou nezfilmovatelné. Středozemě je ze stránek knih na filmové plátno přenesena naprosto dokonale. Vše, ať už jde o vizuál, výpravu, krásnou a epickou hudbu, nebo perfektní herecké obsazení, je v těchto filmech naprosto dokonalé. Jde o nadčasové dílo, jedny z nejlepších filmů v historii, které by měl každý vidět a jejichž literární předlohu by si měl každý alespoň jednou za život přečíst. Co ještě o této legendární Oscary ověnčené filmové trilogii napsat, co už nebylo tisíckrát napsané předtím? Co víc ještě psát o slavných knihách, které jsou jedny z nejlepších na světě, které zrodily moderní fantasy a jejich nezapomenutelném příběhu, který se odehrává v jednom z nejpropracovanějších fiktivních světů, který byl kdy stvořen? Když se do Tolkienova světa zamilujete, je to zkrátka láska na celý život.

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Pokud má dobrodružství jméno, musí to být Indiana Jones. Ikonický klobouk, bič a naprosto dokonalý Harrison Ford. Legendární dobrodružná a dnes již i kultovní klasika, která výborně spojuje zajímavý příběh, skvělou akci, romantiku a humor. Místy se sice ztrácí ono kouzlo původní trilogie, CGI je občas nadbytečné a konec je až moc sci-fi, na druhou stranu je však film plný momentů, které jsou klasický Indiana Jones se vším všudy.

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Pokud má dobrodružství jméno, musí to být Indiana Jones. Ikonický klobouk, bič a naprosto dokonalý Harrison Ford. Legendární dobrodružná a dnes již i kultovní klasika, která výborně spojuje zajímavý příběh, skvělou akci, romantiku a humor. Indiana Jones vyniká i svým dobovým zasazením. Ona předválečná doba, která byla vrcholem archeologického lovu pokladů a dobrodruhů, sérii v jistém smyslu dodává i nadčasovost a zároveň působí velmi nostalgicky. Indy se tentokrát vydává do předválečné Evropy a to i přímo do jámy lvové. Při tom mu sekunduje i táta Sean Connery, jejichž vztah filmu dodává úplně nový rozměr, hlavně po stránce humoru, který je zde asi nejlepší v celé sérii. Škoda, že už se takové filmy dnes nedělají. Indy však navždy zůstane nestárnoucí klasikou.

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

Pokud má dobrodružství jméno, musí to být Indiana Jones. Ikonický klobouk, bič a naprosto dokonalý Harrison Ford. Legendární dobrodružná a dnes již i kultovní klasika, která výborně spojuje zajímavý příběh, skvělou akci, romantiku a humor. Indiana Jones vyniká i svým dobovým zasazením. Ona předválečná doba, která byla vrcholem archeologického lovu pokladů a dobrodruhů, sérii v jistém smyslu dodává i nadčasovost a zároveň působí velmi nostalgicky. Druhý díl je mnohem temnější a drsnější, skoro až hororově laděný, přesto si však zachovává vtip a parádní akci. Škoda, že už se takové filmy dnes nedělají. Indy však navždy zůstane nestárnoucí klasikou.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

— Never. I'll never turn to the Dark Side. You've failed, your highness. I am a Jedi, like my father before me. — Bezvadný úvod v Jabbově paláci a úžasná závěrečná bitva, to jsou nejlepší okamžiky filmu. Return of the Jedi je skvělým závěrem. Místo hlavního záporáka přebírá ztělesnění zla celé ságy a jedna z nejlepších záporných postav všech dob – sám císař Palpatine. Závěrečná konfrontace, ve které císař pouhými slovy dokáže téměř porazit hrdinu, poslední bitva otce se synem a následný triumf dobra nad zlem, jsou jedny z nejlepších a nejsilnějších okamžiků celé ságy, a to i hlavně díky emocím, které doprovází naprosto dokonalá hudba. Vše se uzavírá a legendární trilogii se dostává dechberoucího zakončení. Komu na konci slza neukápla…

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

— If once you start down the dark path, forever will it dominate your destiny, consume you it will. — Dokonalý film. Nejlepší díl Staré trilogie a asi i nejlepší film celé ságy. Skvěle napsaný příběh na pozadí mnohem temnější atmosféry, odlehčené skvělým humorem, to vše protkané skvělou akcí. Ať už jde o bitvu o Hoth, let Falcona mezi asteroidy, nebo závěrečný souboj v Oblačném městě, je to právě tenhle film, který má jedny z nejlepších scén v celé sáze. To vše za geniálního hudebního doprovodu Johna Williamse. Plnohodnotným záporákem se stal Darth Vader, který se právě tímto filmem zapsal do dějin, stejně jako jeden z hned dvou cliffhangerů, které jsou jedny z nejsilnějších a nejslavnějších scén v dějinách kinematografie. The Empire Strikes Back je zkrátka dokonalé Star Wars se vším, co k tomu patří.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

— The Force will be with you. Always. — Star Wars mají všechno, co má pořádné fantasy/sci-fi mít. Akci, lásku, přátelství, vesmírné bitvy, dobře napsané postavy, do detailů propracovaný svět a dokonalý vizuál. Co dodat, prostě průlomová a revoluční klasika, na kterou se nikdy nezapomene a která i po tolika letech předčí všechny filmy svého žánru. Kdybych měl jeden jediný film označit jako kultovní klasiku, která nikdy nezestárne a která tu s námi bude navždy, byly by to jednoznačně Hvězdné války. Film, který změnil kinematografii a popkulturu moderní doby, a miliony lidí mu vděčí za krásné dětství. Dodnes si pamatuji, jak jsem tenhle film poprvé viděl, jak mě dokázal přikovat k obrazovce a ohromit. Jak jsem chtěl okamžitě vidět další díly… K žádným jiným filmům se mi neváže tolik emocí a nádherných vzpomínek jako ke Star Wars. Tahle filmová sága je výjimečná pro několik generací a jen tak něco ji v rozsahu, kvalitě a popularitě nepřekoná. Star Wars je moderní mytologie, která se navždy zapsala nejen do historie kinematografie a popkultury, ale i do samotné historie lidstva.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

— You were the chosen one! It was said that you would destroy the Sith, not join them! Bring balance to the Force, not leave it in darkness! — Nejtemnějšímu dílů celé ságy nemám co vytknout, snad jen, že si Lucas mohl víc pohrát s přeměnou Anakina na Darth Vadera. Bez znalosti toho, co se stalo během Klonových válek tak celá přeměna působí plytce a náhle. Taky mě mrzí, že generál Grievous nedostal víc prostoru. Téměř všechny nedostatky, které třetí epizoda má, však byly v průběhu let naprosto vynahrazeny v The Clone Wars. Právě tento seriál (hlavně pak jeho závěr) dělají ze sledování třetí epizody ještě lepší a hlavně mnohem emotivnější zážitek. V první polovině končí Klonové války, v té druhé však film nabírá děsivé tempo plné smrti, zoufalství a destrukce, a vše se hroutí. Přichází jeden z nejemotivnějších a nejzásadnějších okamžiků – Rozkaz 66, a poté se dva hrdinové střetávají v epickém souboji na život a na smrt. V tandemu s The Clone Wars je Revenge of the Sith jedna z nejlepších epizod, které se daří přebíjet většinu chyb prequelů.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

— Pain, suffering, death I feel. Something terrible has happened. Young Skywalker is in pain. Terrible pain. — Ve druhé epizodě začnou události konečně nabírat spád. Anakin začíná pomalu propadat temné straně a schyluje se k válce. Příběhová linka s detektivem Obi-Wanem je úžasná, linka s Anakinem a Padmé naproti tomu tak dobrá není. Hlavně ve své první polovině je stahována dolů příšerně napsanými replikami a toporným herectvím (což ovšem ani na okamžik není chyba herců, ale špatného scénáře). Když se však obě příběhové linky konečně setkají, začínají nejlepší okamžiky filmu, hlavně skvělá závěrečná bitva – začátek pověstných Klonových válek. Nedokážu se však ubránit pocitu, že začátek války měl být už v první epizodě. Takhle hlavní konflikt celé trilogie propuká až na konci druhé části a rozhodně by neuškodilo, kdyby se jeden ze tří filmů věnoval jen a pouze válce. Celkově je druhá epizoda asi tou nejslabší z celé ságy, pořád se ale jedná o skvělý film, který do světa Star Wars přináší mnoho nového.