Dunkerk (2017)

Film naprosto neuvěřitelně vtahuje do děje. Nervozita a napětí gradují s každou sekundou a diváka dokáží naprosto pohltit a to i díky dokonalému zvuku, který se stará o jeden z nejintenzivnějších filmových zážitků. Zoufalství a bezmoc střídají záblesky naděje a ty hned zase naprostá beznaděj. To vše podtrhuje a žene kupředu až trýznivá hudba, kterou v těch správných momentech protíná ticho, které dává scénám vyniknout. Ano, Christopher Nolan opět posunul kinematografii o něco výš.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

— Pass on what you have learned. Strength, mastery. But weakness, folly, failure also. Yes, failure most of all. The greatest teacher, failure is. Luke, we are what they grow beyond. That is the true burden of all masters. — Rian Johnson vzal ságu naprosto novým směrem a zamíchal univerzem tak, jako nikdo od té chvíle, co Darth Vader pronesl onu památnou větu. Prakticky od začátku do konce mění a boří všechny teorie, které vznikly (díkybohu za to), překvapuje a šokuje, a ve druhé polovině se film stává lavinou nečekaných momentů. Film opět vyniká úžasnou akcí, epickou hudbou a bezchybnými efekty (Snoke je pravděpodobně nejlepší CGI postava, kterou jsem kdy viděl). Mark Hamill a Carrie Fisher (které je film věnován) jsou nostalgickým středobodem, kteří v závěru předávají pomyslnou pochodeň nové generaci hrdinů. Opět musím vyzdvihnout herecký výkon Adama Drivera, který znovu dokazuje, že jeho Kylo Ren je zatraceně dobře napsaná a zahraná postava. Osmá epizoda je z filmařského hlediska nejdokonalejší film celé ságy. Překrásný vizuál, skvělá práce s kamerou, úžasný soundtrack, Johnsonova režie se smyslem pro detail a jeho zajímavý scénář, to vše dělá z blockbusteru umělecké dílo, které odměňuje pozorné diváky a ty, kdo nad filmy dokáží přemýšlet. The Last Jedi se mnohem více zaměřuje na postavy. Skrz ně je zároveň i vynikající metanarací o sáze samotné, a to jak oslavující, tak kritickou. Rian Johnson Star Wars skvěle rozumí, podařilo se mu natočit jeden z nejlepších filmů celé ságy a geniálním způsobem ji v něm vzdát hold. Nemůžu se dočkat jeho připravované trilogie. The Last Jedi je nejlepší epizodou od TESB, začátkem nové éry Star Wars a završením Lukovy cesty, který odešel jako pravý Jedi a jednou provždy se stal nesmrtelnou legendou.

Městečko South Park (1997) (seriál)

— Screw you guys, I'm going home! — Inteligentní brutální satira, které není naprosto nic svaté a dělá si srandu úplně ze všeho a všech. Politické, sociální a kulturní korektnosti ukazuje velký vztyčený prostředník a vysmívá se všemu od náboženství, přes menšiny, postižené, stereotypy, až po prostou lidskou a společenskou debilitu. Zvlášť v dnešní době, kdy každého všechno uráží, kdy je nepřijatelné mít názor odlišný od korektní „pravdy“ a kdy je největším hříchem být heterosexuální bílý muž, je South Park mnohem aktuálnější, než kdy dřív.

Let Me Make You a Martyr (2016)

— I'm tired of livin' in the darkness, man. It's all I've ever known, all that's ever known me, besides her. — Na tenhle film jsem se hodně těšil kvůli jeho atmosféře a Mansonovi. Jeho role sice není tak velká, ale i v těch pár scénách je vynikající a běhá z něj mráz po zádech. Navíc jako propagace filmu funguje skvěle a o to tvůrcům šlo. Kdyby nebylo Mansona, šel by tento film určitě mimo mě. Jsem rád, že se tak nestalo, protože jsem si ho skutečně užil, i když byl jiný, než jsem čekal. Film hodně sází na svou syrovou a chladnou atmosféru, kterou si divák musí zamilovat, aby si ho užil. Nejsilnějším momentem byl pro mě zvrat v druhé polovině, který jsem opravdu nečekal a celkově mě překvapil i konec. Během filmu jsou vyřčeny zajímavé filozofické úvahy a je rovněž plný metafor, které vstupují do hry hlavně na konci, kde detaily, které se na začátku zdají bezvýznamné, sehrávají klíčovou roli.

Wonder Woman (2017)

— Only love can truly save the world. — Ikonická Wonder Woman, jedna z nejlepších a nejdůležitějších komiksových postav, neměla lehké dostat se na velké plátno, ale nakonec to dokázala. A dokázala to naprosto skvěle! Už svým debutem v BvS mě Gal Gadot uchvátila, nejenom svým okouzlujícím úsměvem, a nyní, když dostala vlastní film, jen dokázala, že pro tuhle roli byla skutečně stvořena. S Chrisem Pinem tvoří dokonalou dvojici. Snímek skvěle spojuje decentní a dobrý humor a romantické momenty s těmi válečnými. Právě tohle propojení superhrdinského filmu s válečným filmem se nesmírně povedlo. Skrze Dianu, její reakce a počáteční nevinnost a naivitu, se dobře povedlo vyobrazit hrůzy války, která měla ukončit všechny další. Výsledné propojení se superhrdinskými prvky (např. vrcholná No Man's Land scéna) doprovázené epickou hudbou je velmi působivé. Diana samotná a vedlejší postavy z jejího týmu rovněž nenásilně (a o to efektivněji) předávají důležitá protiválečná, feministická a protirasistická poselství. Tím film navazuje i na závěrečný monolog Bruce Waynea z BvS „men are still good“ a v závěru apeluje na to dobré v nás. To největší utrpení si na sebe ostatně přináší lidstvo samo, vždy máme na výběr být lepší. Jako celek je filmová Wonder Woman jeden z nejkvalitnějších a nejlepších superhrdinských filmů – naprosto ctí předlohu a nese i důležitá poselství, která je třeba vyslyšet.

Star Wars Povstalci (2014) (seriál)

— It was a simple story about a boy who was lost and a girl who was broken. They fought alongside a survivor, a war veteran and a fallen knight. I led them into battle against an evil so terrible it tried to black out the stars. — Na první pohled sice Rebels mohou působit dětinsky, a budu-li upřímný, tak mě styl, jakým je jedno z nejtemnějších období celé historie Star Wars ztvárněno, zpočátku odradil. Pak jsem však seriálu dal druhou šanci a jsem velmi rád, že jsem to udělal. Dětinskost se totiž po prvních pár dílech rychle vytrácí, a to dokonce rychleji než v The Clone Wars. Jak se děj víc a víc blíží událostem Rogue One, začíná houstnout i atmosféra, a když pak naplno propuká válka, tvůrci skvěle spojují akci a epičnost s humorem. Čím Rebels vyniká, jsou naprosto skvěle napsané postavy a jejich character development. Posádka Ghosta je sympatická a rychle jsem si celou partu oblíbil. Návrat starých známých pak neuvěřitelně potěší, a pravé prostřednictvím těchto postav vzniká dobrá návaznost na The Clone Wars a Rebels tak velmi dobře fungují jako jejich pokračovaní. Vizuálně se Rebels často přímo inspiruje původními návrhy Ralpha McQuarrieho a v duchu Lucasových nápadů prozkoumává tajemství Síly a její spirituality. To vše doprovází úžasný soundtrack s klasickými motivy z původní trilogie. Rebels je zkrátka „čisté“ Star Wars se vším všudy, kvalitou mnohem víc konzistentní než The Clone Wars, s feelingem starého expandovaného univerza, a nabízející jedny z nejlepších momentů celé ságy. Především závěr druhé řady, kdy se učednice utká se svým mistrem, je jedna z emočně nejsilnějších scén. Uzavření svého příběhu se dočkal i Maul a do seriálu (i znovu do kánonu) vstoupila legendární postava velkoadmirála Thrawna. A jakmile ten přebere místo hlavního záporáka, nastávají Povstalcům krušné časy. Když jsem sledoval dechberoucí závěr třetí série, skoro se mi nechtělo věřit, že sleduji stejný seriál, jakým byl v první sérii. A od té doby nedám na Rebels dopustit. Závěrečná série, hlavně pak její druhá polovina, a samotné finále, mě ubezpečili v tom, že Rebels je jeden z nejlepších počinů, který v rámci Star Wars univerza kdy vznikl.

Mistři zastavárny (2009) (pořad)

V Las Vegas tenhle byznys povýšili na úplně jinou úroveň. Není divu, vždyť Vegas je pro tohle podnikání vynikající místo. Pořad mě překvapil tím, že skoro eliminuje „reality prvek“ a soustředí se hlavně na obchod. Navíc je to zábavné a poučné.

Zúčtování (2016)

Účetní je filmem, který v sobě skvěle spojuje dobrou akci a velice zajímavý a propracovaný scénář plný detailů, který mě hodně bavil. Ben Affleck je netradičním antihrdinou. Nedokážu posoudit nakolik věrně zahrál člověka s autismem, ale roli génia, co by vás zabil kalkulačkou a mezitím vám udělal účetnictví za posledních deset let, zahrál skvěle. Zbytek obsazení je taky dost dobré, hlavně Jon Bernthal a J. K. Simmons, který se zde po boku Batmana připravil na svou roli komisaře Gordona. (Stojí za povšimnutí, že paralel k Batmanovi je ve filmu celkem hodně.)

Rogue One: Star Wars Story (2016)

— We have hope. Rebellions are built on hope. — Rogue One nejsou typické Star Wars. Žádné úvodní titulky, žádný souboj se světelnými meči, hudba z původních filmů zazní jen v pár tónech. Přesto jde dle mého názoru o jeden z nejlepších Star Wars filmů vůbec. Dechberoucí akce, skvělá nová hudba, perfektní kamera a nádherný vizuál (přijde mi, že co se vizuálu týče, je Rogue One často opomíjeným skvostem), skvělé efekty a CGI, které jsou jedny z nejlepších, jaké jsem kdy viděl (návrat Tarkina mi udělal nesmírnou radost) a naprosto úžasné herecké obsazení plné zajímavých postav, v čele s nádhernou Felicity Jones a skvělým Benem Mendelsohnem, jejichž postavy se ihned staly jedněmi z mých nejoblíbenějších z celé ságy. Vrcholem filmu je jednoznačně závěrečná bitva, moje nejoblíbenější z celé ságy, která je fantasticky zpracovaná, plná akce a emocí, doprovázená skvělou hudbou. Rogue One jako prequel funguje skvěle a hladce zapadá mezi dvě trilogie. A hlavně konečně jasně a jednou provždy stanovil, jak to vlastně v (novém) kánonu bylo s plány Hvězdy smrti. No a ten závěr s Vaderem… Nemám slov.

Komorná (2016)

Komorná je natočena s citem a elegancí tak, jak to umějí jen v Asii. Nádhernou estetiku filmu podkresluje krásná hudba a protkává ho erotické napětí, kdy i prosté rozepínání šatů má v sobě silný sexuální nádech. To nakonec vrcholí v závěru prvního aktu, aby pak film sklouzl k náznakům zvráceností, místy výslovně pomrkává na markýze de Sade, ale nikdy ne tak, aby diváka odradil či přímo znechutil. Jde o nádherný příběh se zajímavou a překvapivou zápletkou, který se nebojí ani lehkého humoru.