• Krátkometrážní

Gaia (2021)

Již tradičně zvedám na pět hvězd, i když film byl na suverénní čtyři, kvůli příšerně podhodnocenému hodnocení zdejších porotců. Rozhodně solidní horror, který má skvělou atmosféru, ale funguje to i jako chytrý art. Mnohovrstevnatý film, který ale není těžké pochopit nebo si interpretovat. Je zábavné ho sledovat a uvízné v paměti. Rozhodně překvapení poslední doby.

Who Is America? (2018) (seriál)

Sasha Baron Cohen je pán herec. Dávat naráz tolik rolí v real time prancích a vydržet v jejich absurdnostech, to je naprosto dokonalé řemeslo. On tady teda nepředvádí nic, co by už nedělal dvacet let, ale je v tom kurňa dobrý a celý séroš šlape jak hodinky. Chvílema je to trochu mimo, ale to se dá čekat. Ve výsledku je to solidní roastování buranů a bránici trhající nářez.

Demonik (2021)

Asi budu znít zapškle jako Verbal, ale nemůžu si pomoc, osazenstvo ČSFD často fakt netuší, která bije a nedocení kvalitní film. Buď mají přepálené chuťové pohárky generickou mainstream produkcí, anebo jsou naopak rádoby artoví. Nevím, ale je to důvod, proč nadsazuju hodnocení o jednu hvězdu a dávám 5, místo zasloužených 4. Až na drobné výtky je to skvělý film, jak po režijní, tak i scénáristické stránce. Je to solidně překopané klišé. Funguje zde napětí, atmosféra a já osobně vítám takovéto horrory. A že já jich od svých tří let viděl... Mě tedy nelekají lekačky, ani gore, na mě funguje něco, do čeho se můžu vzít a to se mi často nestává. Možná hraje roli to, že neseru z Blomkampa. District 9 byl dobrý film, ale nikdy jsem se nepřidal k jeho hypu. Nepovažuji tedy Blomkampa za one hit wondera, naopak mi všechny jeho filmy přijdou jako solidní čtyřky (s výjimkou Zygote, to je ryzí pětihvězda) a tak se bavím pokaždé nad jeho osobitou filmařinou  nesrovnávám. Možná byste to taky mohli zkusit.

Copyright Criminals (2009)

Na takových dokumentech je vždy na co si postěžovat, ale zároveň jsem z nich vždy nadšený. Šlo by říct, že byl zaměřený příliš na old school rap a neukázal celou šíři samplingu a crate diggingu. Jenže tenhle dokument měl téma samplů a právních problémů s nimi a jako takový pěkně nastínil nejzásadnější případy a odhalil pokrytectví hudebního průmyslu (v USA). Má to jenom 50 minut, to je skoro nic a tak je přesto fajn, že nám dali takový malý "sample" ze samplovací kultury. Pojmout totiž celou samplovací kulturu by zabralo celý seriál a i tam by se nevešlo všechno.

Podfu(c)k (2000)

No, takové filmy už se dneska netočí a proto jdu do plnejch. Bavil jsem se od prvního záběru, suprová režie i scénář. Na to, jak je komplikovaný, tak byl krásně vstřebatelný. Ohromné množství zábavných postav, v celku i uvěřitelný příběh vedený s nadsázkou. Takové Pulp Fiction po anglicku. S Guy Ritchiem jsem se moc jinak nesetkal, ale Snatch je skvělá záležitost. Herecký ansámbl, kdy byli všechny hvězdy ještě hubené a a mladé se povedl taky. Tady není co vytknout.

Tah pěšcem (2014)

Pro fanoušky šachů skvělý film. Manželka si to neužila tolik jako já, ale mě to bavilo náramně. Bobby Fischer je minimálně asi nejkreativnější šachista nejen své doby, ale asi všech a znamená pro šachy to samé, co Michael Jordan pro basketball třeba. Tobey se do role hodil náramně a ačkoliv byl Bobby vylíčen (a asi teda i byl) jako nesnesitelný magor, tak jsem v něm pořád viděl ten punc geniality. Super film!

Eurosong: Příběh skupiny Fire Saga (2020)

Parádní film. Já nejsem moc velkej fanda Willa Ferrella, nalijme si čistého vína, jeho filmy jsou většinou trapný béčkový komedie, ale tady jsem i rád, že ke stáří má na kontě něco, co je fakt solidní film! Ani nevím, proč to má tak špatný hodnocení. Vlastně vím, jsme na ČSFD a nemá cenu to ani rozebírat, ale je potřeba říct, že tenhle film si to zaslouží. Pokud nejste předpojatý dement a skutečně filmům rozumíte a užíváte si je, tohle se vám musí líbit. Je to super film. Funguje humor, funguje zasazení do Eurovision světa, funguje satira, emoce.. Na konci jsem brečel. Zkrátka nedejte na zdejší hodnocení, je to opravdu skvělý film.

South Park: Post COVID: The Return of COVID (2021) (TV film)

Momentum předchozího dílu trochu upadlo a u obou posledních fimů převažuje spíše nostalgie nad vtipností, ale vůbec to nevadí. Nemůžu než nedat 5 hvězd, protože SP je v téhle době zralé na hromady satiry, ten poslední ostrůvek jistoty nekonvenční a nekorektní zábavy a za to mu patří bezmezný dík.

Total Recall (1990)

Total Recall je kultovní klasika. A po několikaterém shlédnutí musím konstatovat, že zaslouženě. Ten film funguje i dnes. Viděl jsem ho poprvé asi v pěti letech a jeho obskurní bizarnost na mě zanechala nesmazatelné stopy. Poté jsem ho viděl znovu v psychiatrické léčebně a to se mi líbilo jako akční devadesátková jízda. Nyní jsem ho viděl se svou paní znovu a vychutnal si to. Dvě hodinky uplynou jak nic. Dneska už se takové filmy netočí a dneska by takový film natočit ani nešlo. Když pominu úchylnou stylizaci a přehršel ujetých nápadů a dekadentní sci-fi kulisy, tak se jedná o svižnou perfektní režii. Příběh je velice chytrej a má spád. Nechápu lidi, který nevěděli o co jde, je to v celku jednoduché, i když rozhodně ne jednozančné. Finální interpretace je jen a jen na vás, ale způsob jakým jsou varianty podávány je elegantní a skvělý! Arnold tady funguje jako jediný záchytný bod a být na jeho místě kdokoliv jiný, ten film by byl možná už za hranou. Arnie tu působí jako prvek reality a normálnosti, který všude jinde chybí a jinak by děsil. Sharon Stone a Ironside samozřejmě výjimečně dobří. Není co vytknout, pecka!

South Park: Post COVID (2021) (TV film)

Co k tomu říct? South Park je klasika, miluju to strašně moc let a drží si úroveň (narozdíl od Simpsnů či dalších podobných seriálů) do teď. Ano, pár posledních řad bylo slabších, ale stále je to koukatelné a tenhle poslední film byl fakt super. Vtipný to rozhodně je, akorát momentálně asi spíš pro fandy, většina fóru odkazuje na reálie ze seriálu. Budoucnost byla nejen trefná, ale i příjemně nostalgická. Skvělej filmek.